تجمع اعتراضی کارگران پیمانکاری حاتمی در معدن چادرملو و اعتراض کارگران گلوکزان به شرایط کاری

شماری از کارگران پیمانکاری حاتمی صبح روز دوشنه ۲۵تیرماه ۱۳۹۷ در معدن چادرملو در اعتراض به عدم اجرای توافق‌نامه قبلی، اقدام به یک تجمع اعتراضی کردند. بر پایه گزارش دریافتی کارگران معترض که تعداد آنها ۸۰ نفر ذکر شده است، در اعتراض به برآورده نشدن وعده‌ها و توافقات دست از کار کشیدند و در محوطه کارگاه تجمع کردند.
این گزارش حاکی است که از این پیشتر توافق‌نامه‌ای در اداره کار با حضور مسئولان اداره کار امضا شده بود که براساس آن قرار بود تا آخر خردادماه امسال، کارفرما مطالبات مزدی کارگران را پرداخت نماید؛ اما از آنجایی که این توافق‌نامه اجرا نشده است و کارفرما به تعهدات خود عمل نکرد، کارگران را به این تجمع اعتراضی واداشت.
گفتنی است که کارگران حاتمی از سال ۱۳۹۳ مطالبات مزدی پرداخت نشده ازجمله حق سنوات و حق اولاد دارند. از دیگر دلایل اعتراض کارگران پیمانکاری حاتمی در معدن چادرملو تغییر قراردادهای شغلی و حذف مفاد غیرقانونی آن ا‌ست که چون بندهای قرارداد تغییر نکرده است، کارگران نسبت به آن معترض هستند. کارگران تجمع کننده پیمانکاری حاتمی دارای مطالباتی غیر از دستمزد ازجمله پایه سنوات معوق و حق اولاد بیش از دو فرزند (موضوع مصوبه ۲۹/۴/۱۳۹۲ مجلس) و مطالباتی از این دست هستند.
اعتراض کارگران شرکت گلوکزان آذر به شرایط کاری
کارگران شرکت گلوکزان آذر از حق اضافه کاری محروم هستند و کارفرما در روزهای تعطیل هم آنها را مجبور به کار می‌کند. کارگران شرکت گلوکزان آذر که با نام تجاری «اکین» که تحت مسوولیت کارخانه شیرین عسل فعالیت می‌کند، درحالی از کار در روزهای تعطیل شکایت دارند که طبق ماده ۵۹ قانون کار در شرایط عادی ارجاع کار اضافی به کارگر با شرط موافقت کارگر و پرداخت ۴۰٪  اضافه بر مزد هرساعت کار عادی، مجاز است.
کارگران می‌گویند که آنها هر جمعه باید در محل کار حاضر شوند؛ اما برای جمعه‌ها به آنها مزد روز عادی را هم پرداخت نمی‌کنند. آنها طبق قانون کار یک میلیون و دویست دریافتی حقوق دارند. این یعنی کارفرما برای روزهای جمعه برخلاف قانون کار، حقوق ۴۰درصدی اضافه بر مزد هرساعت کار عادی را پرداخت نمی‌کند.
به گفته یکی از کارگران، اعتراضات این کارگران به هیچ جا نمی‌رسد. یک‌بار یکی از کارگران با ۱۷سال سابقه کار اعتراض کرده که منجر به اخراج وی می‌شود.
او گفته است: «شرایط کار در کارخانه بسیار سخت است. سر و صدا زیاد است. در حدی که گوش را آزار می‌دهد. ما اینجا نشاسته گلوگز را برش می‌دهیم. برای مثال در کارخانه هر قاچ از کیک نشاسته نزدیک به ۸۰کیلو است.»
او در ادامه اظهار داشت: «هر کارخانه که کار سنگین و بارکشی دارد، ماشین لیفتراک دارد؛ اما اینجا در قسمت خشک‌کن هر کارگر نزدیک به ۳۰۰کیسه ۲۵کیلویی را روزانه روی کمر جابه‌جا می‌کند.»
این کارگران در روزهای جمعه در شیفت بعدازظهر و شیفت صبح سرویس ایاب‌وذهاب ندارند. وقتی۱۰شب کار تعطیل می‌شود؛ ساعت ۱۲به خانه می‌رسند. روز بعد هم آنها شیفت صبح هستند و مجبورند ساعت ۴صبح سوار اتوبوس شوند و سر کار بیایند و تا ۲بعدازظهر کار کنند. و این همان چیزی است که این کارگران بر آن نام بیگاری گذاشته‌اند.


نظرات بسته شده است