کرج ؛شلیک نیروی ضد شورش به تظاهرکنندگان و جان باختن یک جوانان تظاهرکننده

در تظاهرات جمعه شب ۱۲ مرداد ۱۳۹۷ در کرج یکی از جوانان تظاهرکننده که معترض به وضعیت نابسامان اقتصادی کشور و خواهان تغییر حاکمیت شده بود به ضرب گلوله یگانهای ضدشورش جان باخت. متعاقبأ رسانه‌های دولتی و مسئولین تلاش کردند صحنه را شلوغ کنند و جان باختن  این جوان را به گردن تظاهرکنندگان بگذارند درحالیکه عموم جمعیت تشخیص داده اند که تیراندازی از کدام سمت و توسط یگانهای ضدشورش صورت گرفته است.
در همین زمینه توجه شما را به مطلبی که در یورونیوز منتشر گردیده است جلب میکنیم:
ناآرامی‌های ایران؛ یک نفر کشته شد
به گزارش برخی رسانه‌های ایران در جریان ناآرامی‌های جمعه شب در ایران یک نفر به ضرب گلوله کشته شده است.
به گفته خبرگزاری فارسی این اتفاق در شهر کرج افتاده و ضارب از «داخل خودرو ۲۰۶ و با سلاحی غیرسازمانی اقدام به شلیک کرده است.»
این رسانه‌ها همچنین گزارش کرده‌اند که جمعه شب در شهر کرج دست‌کم ۲۰ نفر بازداشت شده‌اند. برخی از تظاهرکنندگان در این روز به حوزه علمیه اشتهارد هجوم بردند و به گفته مقامات این حوزه اقدام به شکستن شیشه‌ها و آتش زدن اموال آن کردند.
بر اساس گزارش‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نیروهای امنیتی در چندین شهر از جمله کرج حضور پرشماری دارند و از تجمع افراد جلوگیری می‌کنند.
از سوی دیگر رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی شهرستان کرج از اجرای محدودیت ترافیکی در مناطقی از این شهر خبر داد.
طبق گفته سرهنگ «غلامعلی شرق»، این محدودیت تردد از ساعت ۱۸ امروز ۱۳ مرداد در مسیرهای منتهی به فلکه اول رجایی شهر (گوهردشت) اجرایی شده است.
نیروی انتظامی دلیلی را برای این اقدام خود اعلام نکرده اما در شب‌های گذشته گوهردشت کرج شاهد تظاهرات و ناآرامی بوده است.
خبرگزاری ایسنا نیز از قول خیرالله ترخانی، سرپرست معاونت سیاسی-امنیتی استاندار البرز نوشت: « در این مدت سعی کردیم با این تجمعات مماشات کنیم و به حرف‌های آنان گوش کنیم اما دیدیم که این مطالبات اقتصادی نیست و کاملاً ساختارشکنانه است.»
آقای ترخانی تصریح کرده است: « اگرچه گرانی به بهانه‌ای برای شروع اتفاقات اخیر تبدیل شد اما طبق مشاهدات چند روز اخیر عمده افرادی که در این ناآرامی‌ها شرکت دارند دغدغه اقتصادی ندارند. جوانانی که در این اتفاقات حضور دارند با فراخوان گروه‌های معاند همچون سلطنت‌طلبان و منافقین[ مجاهدین ] تهییج شده‌اند و این گروه‌ها قصد دارند از اغتشاشات و با به خیابان کشیدن مردم سوءاستفاده سیاسی کنند.»
سرپرست معاونت سیاسی-امنیتی استاندار البرز همچنین گفته است:« جوانانی که در روزهای اخیر در تجمعات شرکت کرده‌اند هم به اشتباه خود پی خواهند برد، بنابراین تجمعات ادامه نخواهد داشت و زودگذر و مقطعی است.»
اما ویدئوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که طی شنبه شب مصادف با ۱۳ مردادماه، تجمع های اعتراضی در شهرهای تهران، قم، کرج، اشتهارد و شیراز ادامه داشته است.
این تجمع‌ها در تهران در نزدیکی پل حافظ و در قم در میدان توحید این شهر جریان داشته است.
در پنج روز گذشته نیز شهرهای ایران از جمله شیراز، اصفهان، تهران و کرج دستخوش ناآرامی بوده‌اند. معترضان به وضعیت اقتصادی با حضور در خیابان‌ها خواستار بهبود شرایط هستند.


نظرات بسته شده است