بازگشت تحریم‌ها و پیش‌بینی یک میلیون بیکار در مصاحبه وزیر کار

ربیعی گفته است با بازگشت تحریم‌ها ی آمریکا، ممکن است یک میلیون نفر، شغل خود را از دست بدهند. وزیر کار حسن روحانی می‌گوید باید صادقانه به مردم گفته شود که «در یک جنگ واقعی وارد شده‌ايم» هر چند که این جنگ ابعاد نظامی ندارد.
علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دولت حسن روحانی در گفت‌وگویی با روزنامه اعتماد (شماره روز شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۷) تاکید کرده که «ما در یک جنگ واقعی وارد شده‌ايم» و در این باره باید با مردم «صادقانه صحبت كنيم».
ربیعی گفته است، با بازگشت تحریم‌ها ممکن است یک میلیون نفر بیکار شوند. او به روزنامه اعتماد گفته است: «اگر ما به اصطلاح یله ول کنیم ممکن است یک میلیون شغل بریزد ولی الان کارمان این است که نگذاریم شغل بریزد.»
او در پاسخ به این پرسش که با کاهش محتمل درآمدهای ارزی کشور در پی تحریم‌ها، چگونه از «ریزش شغل» جلوگیری خواهد کرد؟  گفته است: «این به شرطی است که ریخت‌وپاش‌های بزرگ نداشته باشیم.»
نخستین مرحله تحریم‌های آمریکا از روز دوشنبه ۱۵ مرداد، ۶ اوت آغاز می‌شود. تحریم‌های نگران‌کننده برای حکومت ایران اما سه ماه بعد، یعنی در تاریخ ۴ نوامبر ۱۳ آبان ۱۳۹۷ به اجرا درمی‌آید. هدف این تحریم‌ها کاستن از صادرات نفت ایران و ضربه زدن به درآمدهای ارزی دولت است.
افزایش فشارها تا پایان سال
وزیر کار حسن روحانی مدعی است که با اّغاز تحریم‌ها صنایع کوچک و متوسط در حوزه‌های مختلف می‌توانند رشد کنند. با این‌حال  اعتراف کرده که به جمعیت بیکار کشور اضافه خواهد شد.
ربیعی گفته است: «یک بیکاری بیش از ٣ میلیون نفری که از گذشته با تمام وجود حمل کردیم و تا ۴، ۵ سال آینده هم با همین پنجره جمعیتی، بر میزان آن افزوده می‌شود.» ربیعی افزوده: «ممکن است تا پایان سال ۱۳٩٧ برخی فشارها بیشتر ‌شود… ما با دولت ترامپ مشکلات بیشتری را تجربه خواهیم کرد.»
وزیر رفاه در برابر این پرسش روزنامه اعتماد که او «برای این روزهای بحرانی چه آورده‌ای دارد؟» گفته است: «من آنچه فکر می‌کنم در این شرایط باید اجرا شود، تئوری مقاومت اجتماعی است و من در حوزه اقتصاد مقاومتی این را مطرح کردم. نظریه مقاومت اجتماعی و جلوگیری از شکنندگی اجتماعی و افزایش تاب‌آوری اجتماعی را مطرح کردم. نظریه تاب‌آوری اجتماعی را مطرح کردم.»
تئوری‌های «مقاومت اجتماعی» و  «تاب‌آوری اجتماعی» در حالی مطرح می‌شود که  به گفته جامعه‌شناسان در داخل کشور، نظام سیاسی ایران با کمترین اعتماد و اعتبار اجتماعی در میان مردم روبرو است و امید برای بهبود اوضاع اقتصادی و اجتماعی کشور در چشم‌انداز کوتاه و میان‌مدت از میان رفته است.
سرمایه اجتماعی ازدست‌رفته
برای ترمیم سرمایه اجتماعی از دست‌رفته، ربیعی معتقد است: «استراتژی ما باید آزادی بیشتر به رسانه‌ها باشد و روزنامه‌ها آزادتر شوند. صداوسیما خودش را از قیدوبندهای برنامه‌ریزی‌شده‌ای که دارد حرکت می‌کند رها کند. این دوره تاریخی است که ما باید آزادی مطبوعات را اجرا کنیم و به نوشته‌های دارای شناسنامه برگردیم هرکجا می‌خواهد باشد. باید آزادی نوشته دارای شناسنامه را تضمین کنیم به جز این یک بحث گفت‌وگو با اتحادیه‌ها و کانون‌های صنفی و جریان‌های واسط اجتماعی است.»
ایران کارگر: البته ربیعی خود بهتر می‌داند که دیگر حنایش نزد میلیونها کارگر و مزدبگیر محروم و زحمتکش که به یمن حاکمیت جمهوری اسلامی، در یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان، محتاج نان شب خود هستند و حتی از عهده خرید نان روزانه خود بر نمی‌آیند، رنگی ندارد.
بیان این لاطائلات دیگر کسی را نمی‌فریبد و حالا دیگر بعد از دو دور تظاهرات عمومی مردم در دیماه ۱۳۹۶ و طی روزهای اخیر، همگان بخوبی می‌بینند که مردم ایران در قیام خیابانی خود و در شعارهایشان اصل نظام را نشانه می‌روند و خواهان برچیده شدن کل این ساختار فاسد و تبهکار هستند. بنابراین به مصداق ضرب‌المثل قدیمی باید به ربیعی و امثال او گفت «فکر نان کن که خربزه آب است‌ » دیگر کار از این کارها گذشته است.

برگرفته از سایت دویچه‌ وله فارسی


نظرات بسته شده است