بحران دلار و معضل فساد و واقعیت‌های سرسخت کف خیابان در شهرهای ایران

در حالیکه بحران دلار سر از اعتراضات خیابانی چندروزه اخیر در آورده است، ایسنا روز یکشنبه ۱۴ مردادماه ۱۳۹۷ به نقل از فاطمه ذوالقدر نماینده مجلس گزارش کرد که «نرخ ارز مسافرتی بر اساس بسته جدید بانک مرکزی تغییر می‌کند و به نرخ ارز آزاد نزدیک خواهد شد.» او در ادامه، خبر از اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی تنها به کالاهای اساسی و ضروری داده است.
روز یکشنبه هفتم مردادماه ۱۳۹۷در شرایطی برابری تومان با دلار و سایر ارزهای معتبر در شیب تند بی‌سابقه خود قرار گرفت که عمل جایگزینی «همتی» ـ «سیف» یک روز پیش از آن صورت گرفته بود. بحران دلار و تنزل ارزش تومان در حلقه مولفه‌های متعدد سیاسی ـ اقتصادی آنچنان شدید بود که خوش‌بین‌سازی جامعه با بسته‌پیشنهادی جدید دولت از سوی «جهانگیری» نیز کارساز نشد.
کارشناسان اقتصادی و مالی نیز تعیین سیاست‌های جدید اقتصادی و ارزی که نوید آن را اخیرا داده‌اند، به دلیل عمیق و گسترده بودن دلایل افت شدید ارزش تومان و به رغم نوسانات کاهشی اخیر آن، غیرموثر تلقی کرده‌اند. در این میان، درز برخی داده‌های خام خبری، حاکی از امکان قیمت‌گذاری جدید «دلار رسمی» تا سقف ۵۵۰۰ تومان به هدف غلبه بر بحران دلار است.
بی‌اعتباری سیاسی و اجتماعی ناشی از پرش یکباره قیمت ارزهای معتبر، بانک مرکزی را هم‌زمان و هم‌زبان با قضائیه کشور به تکاپو انداخت تا در اطلاعیه یکشنبه هفتم مردادماه خود، طناب تقصیر را بر گردن عوامل خارجی و مفسدان داخلی بیندازد. در این بین گرچه سخن از حضور بی‌سایه «سلطان سکه» در بازار ارز می‌رود، اما مردم به خوبی دریافته‌اند که همچون همیشه، آن طناب، هیچگاه بر گردن این سلطان و دیگر سلطان‌ها ازجمله «سلطان شکر»، گره نخواهد خورد؛ مگر بر گردن همواره آشنا با طنابِ خرده کاسبان بی‌پناه!
مردم نیز فراموش نکرده‌اند که یکسال پیش (۱۳۹۶) و در چنین روزهایی، دلار در بازار آزاد با قیمت ۳۸۰۰ تومان معامله می‌شد؛ بنابراین تنزل لحظه‌ای ارزش پول رسمی کشور که اثر بلافصل خود را در همه عرصه‌های زندگی مردم برجای نهاده است، اعتراضات و خیزش‌های اجتماعی گسترده‌ای را در شهرهای مختلف کشور به همراه داشته و باز هم خواهد داشت.
اعتراض پایینی‌ها و اعتراف بالایی‌ها
اما به راستی مگر ریشه و علت غایی اعتراض «پایینی‌ها» چیزی جز فساد «بالایی‌ها» بعنوان موجودیت متقابل و کاملا متخاصم آنها بوده و هست؟ در گرماگرم صعود دلار و خبر خروج ۱۴۸ میلیارد دلار پول بی‌زبان از مملکت، گزارش خرید هزار ویلا و واحد مسکونی گران‌قیمت در کشور ترکیه به بهای معدل هر واحد ۱۶۰هزار دلار توسط «بالانشین‌ها» از جیب «پایین‌نشین‌ها»، زبان به افشا گشود تا پازل نیمه‌تمام آن خروجی را کامل کند.
بیشتر بخوانید: گزارشی از فساد وحشتناک مالی با جواز شرعی روحانیون کشور
کمیته تحقیق و تفحص هم وقتی صحبت از حضور مدیران دوتابعیتی به عنوان عوامل فساد ساختاری در مراکز حساس کشور می‌کند، عدد را تا مرز ۱۰۰نفر بالا می‌برد تا بازرسان مفروض و پیگیران محتمل را کاملا سرگردان سازد.
مسئولان بالای کشوری که این روزها به وجود موریانه فساد هم اشاره‌ای ولو دیرهنگام می‌کنند، غافل از آنند که آن موریانه سالیان است که همزمان با خوردن ارکان اقتصادی و استخوان‌های بیش‌ از نیمی از جمعیت کشور که زیر خط فقر به سر می‌برند، قانونمند، چهارپایه کاخ و تخت سلطنت‌شان را هم، از درون تهی می‌ساخته است.
پس اذعان به آن، نه از سر صداقت و شفافیت آنها با مردم است و نه از ره چاره‌جویی؛ بلکه فشار از پایین و ترس از آوار شدن آن کاخ بر سرشان،‌ دهان‌های آنان را به اعتراف گشوده است؛ اعترافی که به شهادت واقعیت‌ کف خیابان‌ ـ که این روزها شاهد آن هستیم ـ دیگر برای آنها مفید هیچ فایده‌ای نخواهد بود.


نظرات بسته شده است