اعتراض کارگران پروژه سد صفارود کرمان نسبت به حقوق معوقه و تجمع اعتراضی کارگران شهرداری سردشت

اعتراض کارگران پروژه سد صفارود کرمان نسبت به عدم پرداخت ۷ ماه حقوق‌شان
خبرهای دریافتی به اعتراض کارگران پروژه سد صفارود کرمان نسبت به تاخیر در پرداخت ۷ ماه از حقوق آنها اشاره دارد. دبیر اجرایی خانه کارگر استان کرمان دلیل عدم پرداخت ۷ ماه حقوق کارگران سد صفارود را، عدم تامین اعتبار مالی پروژه از سوی شرکت آب و فاضلاب استان کرمان ذکر کرده است.
در شرایطی این مسئول در خانه کارگر استان کرمان، دلیل معوق شدن حقوق کارگران این پروژه را به عدم تامین اعتبار مالی آن از طرف شرکت آب و فاضلاب استان کرمان ربط می‌دهد که این کارگران در شرایط سخت معیشتی قرار دارند. همچنین وعده‌های مبنی بر پرداخت معوقات این کارگران نیز تا به حال محقق نشده است.
لازم به ذکر است ک هفته گذشته، محمدمهدی زاهدی، نماینده حوزه انتخابیه کرمان و راور و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، با اشاره به موضوع سد صفارود به مشکل عدم پرداخت حقوق کارگران اذعان کرده و گفته بود که سد صفارود هنوز به اتمام نرسیده و پنج ماه است که کارگران آن حقوق و دستمزد دریافت نکردند و در این راستا عل‌رغم اطلاع وزیر نیرو، اما متاسفانه تاکنون اقدامی صورت نگرفته است.
از سوی دیگر عباس سروش، معاون آب و آبفای وزارت نیرو به جای پرداختن به مشکل پرداخت نشدن ۷ ماه از حقوق کارگران از روند کند ساخت این پروژه، گلایه کرده است. او در توضیح علت این تاخیر گفته است: « به دلیل مشکلات مالی متاسفانه نمی‌توانیم از محل منابع عمومی از سوی دولت، بخشی از مطالبات پیمانکار این پروژه را تامین کنیم.»
تجمع اعتراضی کارگران شهرداری سردشت در اعتراض به معوقات مزدی
کارگران شهرداری سردشت در اعتراض به مطالبات مزدی و عدم پرداخت حق بیمه اقدام به تجمع اعتراضی کردند. صبح روز چهارشنبه ۱۷ مردادماه ۱۳۹۷، شماری از کارگران شهرداری سردشت، شاغل در بخش‌های مختلف ازجمله فضای سبز و خدمات، در اعتراض به عدم پرداخت معوقات مزدی خود دست از کار کشیدند و تجمع اعتراضی برگزار کردند.
اعتراض این کارگران به چند ماه دستمزد پرداخت نشده است. آنها حتی از سال ۹۶، عیدی و سنوات طلبکارند که مشخص نیست چه زمانی قرار است این معوقات پرداخت شود.
آنها همچنین از عدم پرداخت حق بیمه خود انتقاد دارند و می‌گویند: «در این چند ماهی که از سال جدید گذشته حق بیمه ما واریز نشده است. در سال 96 نیز حق بیمه ما کامل پرداخت نشده؛ در نتیجه در تمدید دفترچه‌های بیمه درمانی خود با مشکل مواجه هستیم. به تامین اجتماعی که مراجعه می‌کنیم، دفترچه‌های بیمه جدید به ما نمی‌دهند چون کارفرما حق بیمه را واریز نکرده‌است.»
به گفته‌ی این کارگران، هیچکدام از  وعده‌هایی که برای پرداخت معوقات داده‌اند تاکنون محقق نشده است و سرگردانی کارگران همچنان ادامه دارد.
یکی از این کارگران با بیان اینکه ماه‌هاست به همه اقوام و آشنایان و کسبه محل بدهکاریم، گفت: آیا خود مسئولان می‌توانند در این اوضاعِ گرانی چند ماه بدون دستمزد سر کنند که از کارگران توقعِ صبر و تحمل دارند؟!
شهرداری سردشت، کمبود نقدینگی و بدهی‌های شهرداری در زمان شهردار قبلی را دلیل تاخیر در پرداخت مطالبات کارگران عنوان کرده و گفت: در صورت تامین نقدینگی در اولین فرصت مطالبات کارگران پرداخت خواهد شد.


نظرات بسته شده است