فریاد کارگران محروم از وضعیت فاجعه بار صنعت و اشتغال در آمل

در رابطه با وضعیت صنعت و اشتغال در آمل مسئول دفتر خانه کارگر آمل هادی رضازاده، می‌گوید: خصوصی‌سازی و واگذاری بی‌ضابطه و غیرکار‌شناسی کارخانه‌ها و واردات بی‌رویه ازجمله عواملی است که مراکز تولیدی و صنعتی  را زمین‌گیر و منافع کارگران را تهدید کرده است.
رضازاده در ادامه می‌گوید، از حدود یک دهه قبل که موج جدید خصوصی‌سازی واحدهای صنعتی ایران آغاز شد، مسئولان وقت در واگذاری واحدهای صنعتی به ویژه در مازندران به بخش خصوصی به اهلیت بخش خصوصی توجهی نکرده‌اند.
در بحث واردات نیز ورود کالاهایی که در داخل کشور تولید می‌شود، مانع رشد دستمزد‌ها و اشتغال‌زایی است و دولت برای همدلی با جامعه کارگری باید واردات کالاهایی مشابه خارجی را متوقف کند.
رضازاده با بیان اینکه شهرستان آمل به عنوان قطب صنعتی  استان مازندران مطرح است، تصریح می‌کند: در حال حاضر وضعیت صنعت و اشتغال در آمل در شهرک‌های صنعتی این شهرستان مناسب نیست و بخش زیادی از واحدهای تولیدی آن غیرفعال شده‌اند.
به گفته وی، آمارها نشان از افزایش تعداد پروندهای اختلاف کارگری و کارفرمایی می دهد و در شهرستان آمل نیز این رقم بالاست، او اضافه می‌کند: فقط در ماه فروردین شاهد اخراج ۴۰۰ کارگر در کارخانه های آمل بودیم و این آمار در اداره کارثبت شده است.
رضازاده مشکل دیگر بخش تولیدی را سوءمدیریت دانست و افزود: طبق آمار، سال گذشته ۱۱۲  واحد صنفی تعطیل و غیرفعال در شهرستان شناسایی شده بودند، بررسی نشان می‌داد که تعدادی از این شرکت‌ها به صورت صوری و به نام یک شخص ثبت شده بودند.
رضازاده در ادامه سخنان خود با انتقاد از بالا بودن میزان حوادث کار گفت: ضعف نظارت مهمترین مسئله در بحث افزایش حوادث کار در شهرستان آمل است.در حال حاضر یک بازرس کار در شهرستان آمل فعالیت دارد که پاسخگوی نیازها نیست و از سوی دیگر نظام مهندسی نظارت دقیقی نسبت به ساخت و سازها و رعایت ایمنی ندارد.
او می‌گوید، متاسفانه برای جان کارگران ارزش زیادی قائل نمی شویم، باید به داد کارگران رسید.
رضازاده، مسئول دفتر تشکیلات خانه کارگر آمل، قراردادهای سفید امضا و موقت را از دیگر مشکلات جامعه کارگری برشمرد و گفت: طبق توافق و مصوبه، قراردادهای موقت حداقل باید سه ساله باشند ولی ما شاهد قراردادهای کوتاه مدت یکماهه تا سفید امضاء هستیم.
از نظر رضازاده عوامل فوق باعث شده‌است تا وضعیت صنعت و اشتغال در آمل به صورت کنونی درآید. وضعیتی که نه اشتغال و نه ایمنی کاری کارگر در آن تأمین نیست.


نظرات بسته شده است