۱۱۰ کارگر اخراجی کارخانه کاشی گیلانا ؛ ۴۰ ماه بلاتکلیفی و بدون دستمزد

۱۱۰ کارگر اخراجی کارخانه کاشی گیلانا با گذشت حدود ۲ سال از متوقف شدن فعالیت تولیدی کارخانه ، هنوز مطالبات حدودا ۴۰ ماهه خود را دریافت نکرده‌اند. به گزارش رسانه‌ها، علیرغم اینکه ۲ سال از توقف فعالیت این کارخانه گذشته است هنوز حدود ۱۱۰ کارگر اخراجی کارخانه کاشی گیلانا مطالبات حدودا ۴۰ ماهه خود را دریافت نکرده‌اند. یک مقام مسئول در اداره کار شهرستان رودبار گفت: کارگران تا تعیین تکلیف این واحد از سوی کارفرمای اصلی باید منتظر وصول مطالبات مزدی و بازگشت بکار بمانند.
در تشریح مشکلات کاشی گیلانا و کارگران از کار بیکار شده آن،  یک مقام مسئول در اداره کار شهرستان رودبار گفت: تا مالک اصلی کاشی گیلانا وضعیت کارخانه را مشخص نکند، کاری برای کارگران نمی‌توان کرد.
اوافزود: مالک کارخانه دو راه در پیش دارد یا باید این کارخانه را واگذار کند یا دوباره آن را به چرخه تولید بازگرداند. اگر به هر نحو این واحد تولیدی فعالیت تولیدی خود را از سر گرفت در این صورت است که حکم کارگران این واحد صنعتی بازگشت به کارخواهد بود یا ممکن است شامل ماده  ۱۴۱ قانون تجارت شود، در غیر اینصورت وارد یک مسیر قانونی جدید خواهد شد.
«ماده ۱۴۱ اصلاحیه قانون تجارت مقرر کرده که اگر بر اثر زیان‌های وارده حداقل نصف سرمایه شرکت از میان برود، هیات‌ مدیره مکلف است بلافاصله طی مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام را دعوت کند تا موضوع انحلال یا بقای شرکت مورد شور و رای واقع شود».
به گفته وی، واحد تولیدی «کاشی گیلانا» سالهاست دچار  فراز و نشیب و چالش‌های کارگری بوده و به گواهی آنچه خود شاهد بود‌ه‌ایم مشکل اصلی آن به سوء مدیریت مربوط می‌شد. مدیران این واحد صنعتی مدیریت لازم و علم کافی برای بیرون آوردن آن از بحران را نداشتند که در نتیجه ما شاهد تعطیلی کامل و بیکاری کارگران بودیم.
او در بخش دیگری از سخنان خود درباره وضعیت کارگران کاشی گیلانا بعد از تعطیلی کارخان
برای ۱۱۰ کارگر اخراجی کارخانه کاشی گیلانا کاری نمی‌توان انجام داد!
ه گفت: وقتی کارخانه تعطیل شد گروهی از کارگران کارخانه برای دریافت مقرری بیمه بیکاری به اداره کار معرفی شدند و سایر کارگرانی که تا پایان سال ۹۶ امکان بازنشستگی با مشاغل سخت و زیان‌آور را داشتند، بازنشسته شدند.
این مقام مسئول در اداره کار شهرستان رودبار با بیان اینکه وقتی واحد تولیدی توان مدیریتی برای اداره آن را ندارد، برایش کاری نمی‌توان انجام داد، افزود: کاشی گیلانا متعلق به یک بخش خصوصی است و دولت نمی‌تواند مستقیما برایش تصمیم‌گیری کند.
بدین ترتیب وضعیت ۱۱۰ کارگر اخراجی کارخانه کاشی گیلانا که از حدود ۲ سال پیش از کار بیکار شده اند کماکان در هاله‌ای از ابهام باقی می‌ماند و این کارگران زحمتکش و شریف که ۴۰ ماه را بدون دستمزد سپری کرده‌اند بین ارگانهای دولتی و بخش خصوصی پاسکاری می‌شوند و هیچیک از طرفین مسئولیت وضعیت اسفبار معیشتی این کارگران و خانواده آنها را به عهده نمی‌گیرد.
این وضعیت عموم واحدهای تولیدی و کارخانه‌هایی است که بدلیل سوء مدیریت و کلان دزدی‌ها و کلان سیاستهای فاجعه بار اقتصادی دولت، روبه زوال و تعطیلی رفته و هزاران کارگر بیکار از خود به جای گذاشته اند.


نظرات بسته شده است