خودکشی زنان با چهار قربانی در ده روز آخر مردادماه ۹۷

در حالیکه خودکشی زنان به یک معضل اجتماعی تبدیل شده است، زن جوانی در تهران به نام شهلا، روز شنبه ۲۰ مرداد با خوردن ماده‌ای که در آبمیوه خود ریخته بود به زندگی خود پایان داد. وی تنها ۳۱ سال داشت و تا رسیدن به بیمارستان جان خود را از دست داد. (باشگاه خبرنگاران جوان – ۲۲ مرداد ۱۳۹۷)
روز سه شنبه ۲۳ مرداد دختر ۱۶ ساله‌ای به نام مهشاد ذکی، فرزند مسعود در شهر سردشت خود را حلق آویز کرد. (سازمان حقوق بشری هنگاو روز ٢٣ مرداد ۱۳۹۷)  هم زمان یک دختر ۱۷ ساله به نام پروین میرکی اهل جوانرود به دلیل فشارهای زندگی خود را حلق آویز کرد و جانش را از دست داد.
روز دوشنبه ۲۹ مرداد ۹۷، یک زن ۲۰ ساله دیگری به نام ژیلا اندایش اهل میاندوآب، در شهر مهاباد خود را حلق آویز کرد و به زندگی خود پایان داد. (سازمان حقوق‌بشری هنگاو روز ٢٣ مرداد ۱۳۹۷)
طی سال گذشته آمار خودکشی زنان در ایران بیش از ۳هزار و سیصد نفر اعلام شد. این آمار تکان دهنده‌ای از خودکشی در ایران است که برای اولین بار توسط یکی از معاونان وزارت ورزش و جوانان فاش شده است. وی در رابطه با آمار خودکشی زنان در ایران طی سال ۹۶ گفت، «در کل کشور آمار اقدام به خودکشی‌ در زنان حدود دو سوم و در مردان یک سوم بوده است.»
بر این اساس، آمار خودکشی زنان در ایران تنها در یک سال بیش از ۳ هزار و سیصد نفر، یعنی روزانه حداقل ۹ زن، بوده است. آمار خودکشی زنان در ایران دلایل متعددی از جمله فشار و محدودیت های روز افزون بر زنان و دختران ایرانی، ایجاد موانع عدیده برای اشتغال و فعالیت های اجتماعی زنان دارد. نرخ خودکشی زنان در ایران بالاترین در خاورمیانه است.


نظرات بسته شده است