پوتین: روابط روسیه-چین در تمامی عرصه‌ها قابل اعتماد است

“ولادیمیر پوتین” رئیس جمهوری روسیه امروز، سه‌شنبه، در دیدار با “شی جین پینگ” رئیس جمهوری چین در حاشیه «اجلاس اقتصادی شرق» در ولادی‌وستوک اعلام کرد که مسکو و پکن دارای روابطی کاملا قابل اعتماد در عرصه‌های سیاسی، امنیتی و دفاعی هستند.
پوتین خطاب به همتای چینی خود گفت: «من می‌دانم که شما اهمیت بسیار زیادی به توسعه روابط با روسیه قائل هستید. ما مرتبا با یکدیگر در تماس بوده و من بسیار خوشحال هستم که شما را در روسیه دیدار می کنم.»
رئیس جمهوری روسیه با اعلام اینکه میزان مبادلات بازرگانی بین دو کشور در سال جاری می‌تواند به 3 میلیارد دلار برسد، یادآور شد که رشد مبادلات بازرگانی بین روسیه و چین سالانه بیش از 30 درصد بوده است.
رهبر چین نیز به نوبه خود تاکید کرد که پکن و مسکو در تماس دائم با یکدیگر هستند و همواره در رابطه با مسائل مهم بین المللی و منطقه‌ای با یکدیگر تبادل نظر نموه و مواضع خویش را هماهنگ می‌کنند.
روسای جمهوری دو کشور در جریان مذاکرات خود طیف وسیعی از مسائل مربوط به روابط دوجانبه، ازجمله توسعه همکاری‌ها در عرصه های مختلف اقتصادی، کشاورزی و انرژی را مورد بررسی قرار دادند.
ولادیمیر پوتین در پایان مذاکرات خود با “شی جین پینگ”  اعلام کرد که روسیه و چین به تلاش‌های مشترک خود و کمک‌ به حل و فصل دیپلماتیک مشکلات در شبه جزیره کره ادامه خواهند داد. وی ابراز امیدواری نمود که نشست آتی سران دو کره نتیجه بخش باشد و دو کشور گام‌های مشخصی برای بهبود روابط دوجانبه بردارند.
وی در پایان مذاکرات خود با “شی جین پینگ” هم اعلام کرد که روسیه و چین به تلاش‌های مشترک و کمک‌ به حل و فصل دیپلماتیک مشکلات در شبه جزیره کره ادامه خواهند داد.
رئیس جمهوری روسیه تاکید کرد: «ما به تلاش‌های مشترک برای حل و فصل سیاسی و دیپلماتیک اوضاع در شبه جزیره کره، بر اساس نقشه راه روسیه-چین ادامه خواهیم داد.»
به گفته وی، عامل مهم در حل و فصل اوضاع پیرامون شبه جزیره کره، مسلما عادی سازی روابط کره شمالی و ایالات متحده آمریکا است
پوتین ابراز امیدواری نمود که نشست آتی سران دو کره نتیجه بخش باشد و دو کشور گام‌های مشخصی برای بهبود روابط دوجانبه بردارند.
لازم به یادآوری است، این نخستین بار است رهبر چین برای شرکت در «اجلاس اقتصادی شرق» که امروز و فردا، 11 و 12 سپتامبر ( 20-21 شهریور ماه) در حال برگزاری است، دعوت شده است.

تسنیم


نظرات بسته شده است