بانک رفاه و یدک‌کشیدن عنوان کارگری؛ اعطای تنها ۱۴۰۰ وام به ۱۲۰ هزار بازنشسته

بانک رفاه کارگران در اصل متعلق به سازمان تامین اجتماعی است که در واقع متعلق به کارگران است، اما دبیر اجرایی خانه کارگر می‌گوید که در عمل این بانک فقط عنوان کارگری را یدک می‌کشد
دبیر اجرایی خانه کارگر استان گیلان و نایب رئیس کانون بازنشستگان استان گیلان حسن ایزدی، در این رابطه می‌گوید: در شرایط حساس کنونی که جامعه ایران تحولات بسیار زیادی را از سر می‌گذراند، به قشر زحمتکش کارگر و بازنشسته فشار بسیار زیادی وارد می‌شود و ما پیگیر مسائل و مطالبات آنها هستیم.
ایزدی در انتقاد از رویه فعلی موجود در بانک رفاه کارگران کشور، تصریح می‌کند: در کنار تمامی مشکلات از پیش موجود کارگران و بازنشستگان و نابسامانی‌های بازار و قیمت‌ها، بانک رفاه کارگران نیز اوضاع آشفته‌ای را برای این دو گروه زحمت‌کش که صاحبان اصلی آن هستند، رقم زده است.
وی خاطرنشان می‌شود: بانک رفاه کارگران متعلق به سازمان تامین اجتماعی است و تامین اجتماعی نیز نهادی است که در اصل متعلق به کارگران و بازنشستگان کشور است. این واقعیت، انتظاراتی به‌حق را در ما ایجاد می‌کند.
حسن ایزدی در رابطه با مشکلات کنونی کارگران و بازنشستگان گیلانی در حوزه درمان، می‌گوید: یکی از بزرگترین چالش‌های ما در استان گیلان به بیمارستان‌های خصوصی این استان باز می‌گردد. اکنون بیش از ۴ ماه است که به‌خاطر بدهی تامین اجتماعی، دفترچه‌های بیمه کارگران و بازنشستگان در بیمارستان‌های خصوصی مورد پذیرش قرار نمی‌گیرند.
در واقع، گرچه حق بیمه از دستمزد کارگران کاسته می‌شود، اما آن خدماتی که در ازای آن برای مسائل درمانی‌شان باید دریافت کنند، به آنها و بازنشستگان تامین اجتماعی ارائه نمی‌شود. متاسفانه هزینه بدهکاری سازمان تامین اجتماعی را در شرایط حاضر، کارگر و بازنشسته‌ای که عمری را در راه خدمت به تولید این مرز و بوم صرف کرده‌اند، باید بپردازند.
نایب رئیس کانون بازنشستگان استان گیلان با اشاره به حداقل دستمزد کارگران و مستمری بازنشستگان، گفت: با این حقوق اندک زیر خط فقری که کارگران و بازنشستگان دریافت می‌کنند، چگونه باید از پس هزینه‌هایی از قبیل بهداشت و درمان در زندگی‌شان برآیند؟
او در ادامه می‌افزاید: به‌رغم این همه مشکل، سال گذشته تنها ۱۳۰۰ الی ۱۴۰۰ وام قرض‌الحسنه دومیلیون تومانی به بیش از ۱۲۰ هزار بازنشسته استان گیلان اعطا شد. برای وام‌های با بهره ۱۸ درصد هم که نیاز به سپرده است. آخر این چه جور بانک کارگری‌ ا‌ست که اینگونه عمل می‌کند؟!
حسن ایزدی، دبیر اجرایی خانه کارگر استان گیلان و نایب رئیس کانون بازنشستگان استان گیلان در پایان، می‌گوید: در استان گیلان بیش از ۱۲۰ هزار بازنشسته و ۴۰۰ هزار کارگر داریم که با احتساب خانوارشان می‌توان گفت تقریبا شامل نیمی از جمعیت استان می‌شوند. به رغم این گستره جمعیتی، مدیریت بانک رفاه کارگران کشور با ما که جزو شرکای اجتماعی هستیم؛ در مورد انتصابات، تغییرات و برنامه‌ریزی‌هایش هیچگونه مشورت یا نظرخواهی‌ نمی‌کند. برای مثال، هفته گذشته مدیریت امور شعب استان گیلان تغییر کرده اما هیچ‌کس از تشکل‌های کارگری و بازنشستگی استان در این زمینه نظرخواهی نکرده است.


نظرات بسته شده است