وضعیت حقوق بشر در ایران در گزارش جدید سازمان ملل همراه با ۱۱ سفارش حقوق بشری

از سال ۲۰۱۳ میلادی به این‌ سو حدود ۴۳ هزار مورد تظاهرات در سراسر ایران برگزار شده‌ است
دبیرکل سازمان ملل، آنتونیو گوترز، گزارش جدید سازمان ملل را درباره وضعیت حقوق بشر در ایران روز سه‌شنبه، ۲۷ شهریور ۱۳۹۷، به مجمع عمومی سازمان ملل ارائه کرد؛ گزارشی که قرار است در نشست چند روز آینده این مجمع مورد بررسی قرار بگیرد.
گزارش آقای گوترز به سرکوب اعتراض‌های دی‌ماه، سرکوب اعتراضات بازار تهران، نوع برخورد با دوتابعیتی‌ها، اعدام، شکنجه و بدرفتاری، وضعیت درویش‌های گنابادی، قوانین علیه زنان و دختران، وضعیت اقلیت‌ها و دیگر موارد اشاره دارد. آنطور که در این گزارش آمده است، اطلاعات مندرج در این گزارش بر اساس اطلاعات رسانه‌ها و منابع رسمی جمهوری اسلامی ایران و سازمان‌های غیردولتی گردآوری شده است.
هفتاد و سومین مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سه‌شنبه آخر سپتامبر یعنی ۲۷ شهریورماه آغاز به کار می‌کند و در آن پرونده یک سال فعالیت دیپلماتیک سازمان ملل بررسی و بسته می‌شود.
تنظیم‌کنندگان گزارش جدید سازمان ملل نوشته‌اند که پس از افزایش تظاهرات گسترده، وضعیت حقوق بشر در ایران با سرکوب شدید معترضان، روزنامه‌نگاران و کاربران رسانه‌های اجتماعی همراه شده‌ است. در این گزارش تازه به‌خصوص تأکید شده که استفاده از مجازات اعدام، از جمله برای مجرمان نوجوان، با شتاب زیادی ادامه دارد.
در گزارش جدید سازمان ملل پیرامون وضعیت حقوق بشر در ایران آمده‌ است که گزارش‌های زیادی نیز از شکنجه، بازداشت خودسرانه و روندهای دادرسی نامتناسب با استانداردهای بین‌المللی دریافت شده‌ است. ادامه تبعیض علیه زنان و دختران و همچنین اعضای گروه‌های اقلیت از دیگر گزارش‌های دریافتی مورد اشاره در این گزارش است.
در بخشی از گزارش جدید سازمان ملل در باره وضعیت حقوق بشر در ایران می‌خوانیم که بر اساس اطلاعات منتشر شده توسط وزارت کشور ایران، از سال ۲۰۱۳ میلادی به این‌ سو حدود ۴۳ هزار مورد تظاهرات در سراسر ایران برگزار شده‌ است. این گزارش سپس به اعتراضات دی‌ماه اشاره می‌کند که از شهرهای مشهد و نیشابور آغاز شد و به حدود صد شهر ایران گسترش یافت. گزارش سازمان ملل یادآوری می‌کند که عبدالرضا رحمانی، وزیر کشور، گفته‌ است که ۴۲ مورد از تظاهرات‌های این صد شهر با خشونت روبه‌رو شد و بین ۴۰ هزار تا ۴۵ هزار نفر درگیر اعتراضات بوده‌اند.
در پایان گزارش جدید پیرامون وضعیت حقوق بشر در ایران ، آنتونیو گوترز، ۱۱ سفارش حقوق بشری خود را به جمهوری اسلامی ایران فهرست کرده‌ که به قرار زیر است:
۱ـ جلوگیری از اعدام مجرمان زیر سن قانونی
۲ـ لغو قوانینی که اجازه شکنجه و بدرفتاری با متهمان را می‌دهد
۳ـ رسیدگی به وضعیت سلامت بازداشت‌شدگان و دادن اجازه به نهادهای بین‌المللی برای نظارت بر وضع زندانیان
۴ـ لغو قوانین ضد زنان و دختران
۵ـ رفع تبعیض علیه اقلیت‌های مذهبی
۶ـ دولت ایران باید تضمین دهد تا مدافعان حقوق بشر، وکلا، روزنامه‌نگاران و فعالان محیط زیست در ایران بتوانند نقش خود را با خیال آسوده و آزادانه ، بدون ترس از آزار و اذیت، دستگیری، بازداشت و پیگرد قانونی ایفا کنند
۷ـ اجازه تحقیقات مستقل در مورد بازداشت‌های خودسرانه و پاسخگو بودن مسئولان آن
۸ـ لغو مجازات اعدام
۹ـ ادامه همکاری برای پیروی از میثاق‌های بین‌المللی حقوق بشر
۱۰ـ لغو قوانین محدودکننده آزادی بیان در اینترنت
‌۱۱ـ در توصیه آخر آمده است: «دبیرکل سازمان ملل دولت ایران را تشویق می‌کند تا به تعامل سازنده با دفتر کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل ادامه دهد تا بتوان رسیدگی به تمام موارد مطرح‌شده در این گزارش و گزارش‌های قبلی را میسر نمود.»


نظرات بسته شده است