حمله پلیس هند به تظاهرات اعتراضی هزاران کشاورز در شمال این کشور

به‌گزارش رویترز، کشاورزان ایالت اوتار پرادش در شمال هند در اعتراض به سقوط قیمت محصولات خود، بزرگراه منتهی به دهلی نو، پایتخت این کشور را بستند. پلیس برای جلوگیری از گسترش اعتراض کشاورزان به مقابله با آن‌ها پرداخت.
تظاهرات اعتراضی کشاورزان ایالت اوتار پرادش روز سه‌شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۷، صورت گرفت و ۵۰ هزار کشاورز در آن شرکت داشتند، ایالت اوتار پرادش یکی از مناطق تولیدکننده اصلی گندم و نیشکر در هند است.
به گفته کشاورزان معترض، آنها همچنین خواهان لغو قروض، و اقدامات سختگیرانه‌تر در برابر کارخانه‌های قند به‌منظور پرداخت هزینه‌های مربوط به نیشکر خود هستند.
یکی از رهبران کارگران مزارع دراماندا مالک، به رویترز گفته است: «به‌رغم درخواست‌های مکرر ما دولت به کشاورزان کمک اساسی‌ نکرده است. ما چاره‌ای نداشتیم جز این‌که تصمیم بگیریم به سمت دهلی نو برویم و وضعیتمان را برجسته کنیم.»
به گفته کشاورزان در فصل جاری کارخانه‌های قند حدود ۱۳۵ میلیارد روپیه (۱,۹ میلیارد دلار آمریکا) به تولیدکنندگان نیشکر بدهکار هستند. از سوی دیگر، کارخانه‌ها با اشباع بزرگ شکر و کاهش قیمت‌ها مواجه شده‌اند و نمی‌توانند پول کشاورزان را به موقع پرداخت کنند.
شبکه‌های تلویزیونی هند به این اعتراض انعکاس داده و تصاویری از کشاورزان خشمگین که با پلیس درگیر شدند و تراکتورهای خود را به روی موانع امنیتی رانده بودند، نشان دادند. کشاورزان مانع از عبور و مرور خودروهای دیگر می‌شدند.
مأموران پلیس با گاز اشک‌آور و خودروهای آب‌پاش به مقابله با کشاورزان پرداختند تا مانع از عبور آن‌ها از موانع و حرکتشان به سمت دهلی نو شوند، برخی از کشاورزان در جریان حمله زخمی شدند.
کشاورزان از غروب روز دوشنبه در شهر شروع به اعتراض کردند و این اعتراضات موجب شد که مقامات اجتماع بیش از چهار نفر را ممنوع کنند. راهول گاندی، از رهبران اپوزیسیون هند می‌گوید: «طنز غمناکی است که کشاورزان در روز تولد مهاتما گاندی این چنین مورد ضرب و شتم قرار می‌گیرند.»
حزب کنگره ملی هند که بیش از ۷۰ سال بر این کشور حکومت کرد و سپس قدرت را به حزب مردم واگذار کرد و اکنون در اپوزیسیون قرار دارد، می‌گوید دولت به پلیس اجازه داده تا با کشاورزان «وحشیانه» مقابله کند. یک سخنگوی حزب کنگره گفت: «آیا کشاورزان هند نمی‌توانند بیایند و به دولت خود بگویند که دردهای عمیقی دارند؟»


نظرات بسته شده است