کاهش قدرت خرید کارگران تا ۹۰ درصد؛ فقیرسازی، سیاست اصلی دولت

در شرایطی که رایزنی‌های نمایندگان تشکل‌های کارگری وابسته به حکومت با دولت برای افزایش دستمزدها بدون نتیجه مانده، شورای عالی کار اعلام کرده است که برای بررسی دوباره حداقل دستمزد جلسه تشکیل نمی‌دهد؛ این به‌ رغم درخواست تشکل‌های کارگری وابسته به دولت و تشکل‌های مستقل می‌باشد. همزمان، فعالان کارگری از کاهش قدرت خرید کارگران تا ۹۰ درصد سخن می‌گویند.
بهرام حسینی‌نژاد دبیر سابق انجمن صنفی کارگران معدن چادرملو در پیوند با همین موضوع به خبرگزاری دولتی کار ایران (ایلنا) گفته است: شورای عالی کار حاضر به تائید افزایش ۸۰۰ هزار تومانی دستمزدها نیست و در برگزاری جلسه «تعلل می‌کند».
او افزایش غیرنقدی ۸۰۰ هزار تومانی دستمزدها را «کافی» ندانسته و گفته است: «فقیرسازی و ارزان‌سازی نیروی کار چه کارگر و چه معلم و چه پرستار، سیاست اصلی دولت‌ها در دهه‌های گذشته بوده است». او دولت را به کالایی کردن آموزش، بهداشت و فرهنگ متهم کرده و نسبت به افزایش دستمزد کارگران تا ۸۰۰هزار تومان ابراز ناامیدی نموده است.
فرامز توفیقی، رئیس کمیته مزد کانون عالی شوراها در ایران، نیز به کاهش قدرت خرید کارگران تا ۹۰ درصد اذعان کرده و گفت که حتی «معجزه» هم نمی‌تواند این میزان کاهش قدرت خرید کارگران را در ماه‌های آینده جبران کند.
در رابطه با کاهش قدرت خرید کارگران ایلنا به نقل از توفیقی نوشته است: « تا ششم مهرماه، دستمزد کارگران ۹۰ درصد قدرت خرید خود را از دست داده است؛ به معنای دقیق‌تر اگر قدرت خریدِ مزد کارگران را در ششم مهر ۹۷ با همین مولفه در پایان اسفند ۹۶ مقایسه کنیم، کاهش ۹۰ درصدی نمودار می‌شود.» توفیقی سبد معیشت برآورد شده در کمیته مزد شورای عالی کار را ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان اعلام کرده و گفته است: «با دستمزد یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومانی دیگر خانواده‌ای باقی نمی‌ماند».
بنا به اظهار توفیقی قیمت برخی اقلام سبد کالایی خانوارها طی شش ماه گذشته بیش از ۱۰۰ درصد افزایش یافته و کارگران برای تامین مایحتاج ضروری نیز با مشکل روبرو هستند. او گفته است که تنها از ۱۹ شهریور امسال که آخرین جلسه کمیته مزد برگزار شده تا امروز قدرت خرید کارگران «۲۰ درصد کاهش یافته، اما دولت حاضر نیست به این محاسبات تمکین کند».


نظرات بسته شده است