زندانیان سیاسی زندان رجایی‌شهر خطاب به جاوید رحمان: اعدام ابزار سرکوب و ارعاب

شماری از زندانیان سیاسی زندان رجایی‌شهر کرج خطاب به جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در امور ایران نامه‌ای سرگشاده نوشته و در آن اعلام کردند که “امروزه مجازات اعدام در ایران مطلقا جنبه حقوقی نداشته و اعدام ابزار اصلی سرکوب و ارعاب سیاسی برای مردم معترض به شرایط است.” زندانیان سیاسی زندان رجایی‌شهر همچنین در نامه خود نوشتند که اعدام در ملاءعام “کابوسی است در چهره کودکانی که شاهد آن بودند.” آنها از جاوید رحمان درخواست کردند تا روابط دیپلماتیک خود را به مشروط به لغو و برچیدن و احکام اعدام و رعایت موازین حقوق بشری در ایران کنند.
به گزارش رسیده، روز چهارشنبه ۱۱ مهرماه جمعی از زندانیان سیاسی زندان رجایی‌شهر کرج خطاب به جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل نامه‌ای سرگشاده نوشته و افزایش اجرای احکام اعدام و همچنین اعدام در ملاءعام را محکوم کردند.
زندانیان سیاسی زندان رجایی‌شهر در نامه خود ضمن اشاره به اینکه “اعدام تبدیل به اصلی‌ترین ابزار سرکوب شده” و اینکه “اعدام درملاءعام چه تاثیری بر روی کودکانی که آن را شاهد هستند می‌گذارد”، از جاوید رحمان درخواست کردند تا روابط دیپلماتیک حود را مشروط به لغو و برچیدن احکام اعدام و رعایت موزاین حقوق بشری در ایران کنند.
متن کامل نامه زندانیان سیاسی زندان رجایی‌شهر خطاب به جاوید رحمان:
“گزارشگر ویژه سازمان ملل
جناب جاوید رحمان!
احترما؛
برای مردم ما در ایران، ما زندانیان سیاسی، اعدام تنها یک معضل اجتماعی نیست بلکه کابوسی است که هر لحظه در چهره کودکانی که شاهد اعدام در ملاءعام بوده و درچهره زندانیانی که محکوم به اعدام هستند، آن را زندگی می‌کنیم، در همین روزهای اخیر با اعدام هم بندیانمان؛ محمد ثلاث، زانیار و لقمان مرادی و رامین حسین پناهی ما و خانواده‌هایمان که هر هفته آن‌ها را می‌دیدند و روز ملاقات هفتگی تبدیل به یک روز سوگواری شده بود، به خوبی قابل اثبات بود که این مجازات که میراث قرون وسطایی در جوامع بشری است، مطلقا یک مجاز‌ات دسته جمعی است. وقتی برای حتی خانواده‌های ما اینگونه ضربه و شوک روحی است، برای خانواده‌های اعدام شدگان نیازی به توضیح ندارد.
این مسئله و تبعات آن مختص به زندانیان سیاسی نیست بلکه همه موارد حکم اعدام را در بر می‌گیرد. کل جامعه تاثیرات شدید و غیر انسانی آن را احساس می‌کند. در این رابطه زحمات و تلاش‌های گزارشگران ویژه ایران و بطور خاص تلاش‌های عاصمه جهانگیر فقید در لغو اعدام‌های قاچاق مواد مخدر قابل تقدیر است ولی گستردگی اعدام‌ها اقدامات بیشتر و جدی‌تری را می‌طلبد، به ویژه بدین خاطر که در ایران امروز این مجازات‌ها مطلقا جنبه حقوقی نداشته و اصلی‌ترین ابزار سرکوب و ارعاب سیاسی برای مردمی است که به شرایط اقتصادی، سیاسی و اجتماعی معترضند.
ما زندانیان سیاسی معتقدیم تا زمانی که فشارهای جدی بین‌المللی اعمال نگردد، مردم ما از این احکام غیر انسانی رهایی نمی‌یابند و به گمان ما نیازهای اقتصادی و دیپلماتیک این رژیم بهترین فرصت برای جلوگیری از احکام اعدام در ایران امروز است. از شما بعنوان گزارشگر ویژه تقاضا داریم که به عنوان یک راه کار برای خانواده بین‌الملل از آن‌ها بخواهید که روابط خود بویژه روابط دیپلماتیک را مشروط به لغو و برچیدن احکام اعدام و رعایت موازین حقوق بشری در ایران کنند.

از تلاش‌های شما صمیمانه سپاسگزاریم
رونوشت به: ائتلاف جهانی علیه اعدام
امضاءکنندگان:
۱- آرش صادقی
۲- مجید اسدی
۳- پیام شکیبا
۴- حسن صادقی
۵- محمد امیرخیزی
۶- ابولقاسم فولادوند
۷- ابراهیم فیروزی
۸- محمد علی منصوری
۹- سعید ماسوری
چهارشنبه۱۱ مهر ۱۳۹۷، زندانیان سیاسی زندان رجایی‌شهر کرج”
بنا بر گزارش سالانه سازمان عفو بین‌الملل، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.


نظرات بسته شده است