سیل در گیلان و مازندران با ۹ کشته و محاصره شدن ۴۰۰ خانوار

از روز جمعه ۱۳ مهر ۱۳۹۷، بارش شدید به سیل در گیلان و مازنداران منجر شده است. با این که از پیش هواشناسی در باره سیل در گیلان و مازندران هشدار داده بود، بدلیل بی‌عملی مسئولین این استانها، جاری شدن سیل خسارات بسیار زیادی به بار آورده است و تا انتشار این خبر ۹ تن از هموطنانمان بر اثر این سیل جان باخته‌اند.
ضمن تسلیت به خانواده‌های جان‌باختگان این حادثه و همدردی با مردم سیل‌زده شهرها و روستاهای گیلان، مازندران و خراسان شمالی، ذیلا نظر شما را به اخبار مربوط به سیل در گیلان و مازنداران جلب می‌کنیم.
مدیرعامل هلال احمر گیلان، مهدی ولی‌پور از گرفتاری ۴۰۰ خانوار در سیلاب و آبگرفتگی ۳۵ روستا در ۱۲ شهرستان خبر داده است. به گفته فرماندار سیاهکل، ۱۵۰ میلی‌متر باران باریده و ایستگاه هواشناسی را صاعقه زده است.
در همین رابطه فرماندار تالش، سید عیسی مهدوی گفت، در منطقه خرجگیل اسالم ۲۱۶ میلی متر باران باریده، گاز ۴۰ خانوار در خانقاه تالش قطع شده. او در ادامه افزود، به دلیل سیل و رانش زمین، راه روستایی ۶۰۰ خانوار مسدود شده است.
فرماندار املش یونس محمودی، گفت: پل بزرگ املش که مهمترین پل ارتباطی این شهرستان است و املش را به لنگرود، کومله و اطاقور وصل می‌کند در پی بارش شدید باران کاملا تخریب شده؛ سطح آب رودخانه‌ها بالا رفته و طغیان کرده اند؛ این امر سبب آبگرفتگی تعداد قابل ملاحظه‌ای از منازل مسکونی، واحدهای تجاری و کارخانجات شده است.
فرماندار ماسال محمدجواد عامر، از مسدود شدن ۲۷ راه روستایی و آبگرفتگی ۳۲ راه روستایی و اصلی در دو بخش شاندرمن و بخش مرکزی ماسال و آبگرفتگی ۱۹۱ منزل مسکونی و انبار برنج روستایی خبر داده است.
محسنی، فرماندار شفت گفت: یک میلیارد و ۴۵۰ میلیون تومان برآورده اولیه خسارت سیل به زیرساخت‌های عمرانی در شفت است. استاندار گیلان مصطفی سالاری، در رابطه با خسارات وارده در اثر سیل در این استان گفت، در بستر رودخانه‌ ها، انباشت مصالح باعث طغیان، وقوع سیلاب و بروز خسارت به خانه و زیر ساخت‌های موجود شده است.
قاسم نژاد، فرماندار شهرستان فومن گفت: رانش زمین و طغیان رودخانه، پل اصلی ورودی فومن به قلعه رودخان را از بین برده و اضافه کرده گاز ۲۵۰ خانوار روستایی فومن در حال حاضر به دلیل تخریب تاسیسات قطع و ۵ خانه در منطقه آلیان به دلیل سیل و رانش زمین از بین رفته است.
علیرضا قربانی، بخشدار مرکزی صومعه‌سرا گفت: خانه‌های روستاهای میانده، کوده، راجیر، آمندان، فتمه‌سر و… دچار آبگرفتگی شدید شده‌اند، راه‌ ارتباطی پیربازار به ضیابر مسدود است و بارش شدید باران و طغیان آب رودخانه‌ها، تعدادی از پل‌ها در بخش مرکزی را زیر آب برده است.
سید امیر حسینی‌جو، فرماندار ویژه تنکابن گفته است: به دلیل طغیان رودها، گاز روستاهای پلطان، مهاجرآباد، خشکرود، یوسف آباد و ایثارده به طور کامل قطع شده و خطوط ارتباطی تلفن روستاهای مهاجر آباد و پلطان نیز از کار افتاده است. همچنین خطوط برق در روستاهای پلطان، مهاجر آباد، قنبرآباد، جلیل آباد، کراتچال، ملاعظیم رزگاه، سلیمان آباد و توکله قطع شده است.
براساس گزارشات رسیده از رامسر، وضعیت در شهرستان رامسر بحرانی است؛ چندین خانه به صورت کامل تخریب شده و برخی از خیابان‌ها و کوچه‌های این شهرستان به رودخانه تبدیل شده‌است. همچنین رودخانه صفارود رامسر طغیان کرده و شنیده‌ها از وقوع رانش زمین در مناطق کوهستانی حکایت دارد.
غلامعلی فخاری، معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر مازندران گفته: تاکنون ۹۰۰ نفر در سطح این استان آسیب دیده بودند و به آنها امدادرسانی شده. قطعا این آمار افزایش می‌یابد. تاکنون به ۱۸۷ خانوار امدادرسانی و ۲۵۰ نفر اسکان داده شدند. همچنین ۱۷۴ منزل مسکونی نیز دچار آبگرفتگی شده بود که به وسیله تلمبه آبگرفتگی برطرف شد.
هادی خنجری، فرماندار بهشهر گفته: در اثر بارش باران شدید روز گذشته چند خیابان درسطح شهر دچار آبگرفتگی شدند و روز گذشته یک پسر جوان ۲۶ ساله اهل بندرگز در دامداری روستای امامده شهرستان بهشهر در اثر برق گرفتگی فوت کرد
نادر رحمانی، رئیس مرکز کنترل ترافیک و ناجا گفت : هم اکنون در محورهای ٧ استان شاهد بارش باران هستیم. همه مدارس غرب مازندران تعطیل شده اند و ۵ نفر جان خود را در اثر سیلاب از دست داده‌اند.


نظرات بسته شده است