موج احضار فعالان دانشجویی در آغاز سال تحصیلی با اتهامات امنیتی

خبرگزاری ایرنا گزارشی از موج احضار فعالان دانشجویی در آغاز سال جدید تحصیلی، به نهادهای امنیتی و حراست‌های دانشگاه‌ها منتشر کرده است. در عین حال گزارش‌هایی نیز از وضعیت نامناسب تعدادی از دانشجویان زندانی منتشر شده است.
در این میان، صادق قیصری، دانشجوی دانشگاه شهید بهشتی که پیش از این به هفت سال زندان، ۷۴ ضربه شلاق و دو سال ممنوعیت از فعالیت در مطبوعات محکوم شده بود، از روز چهارشنبه، ۱۱ مهرماه، اعتصاب غذا کرده است. وی از ۳۰ اسفندماه ٩۶ بازداشت شده و به مرخصی نیامده است.
دانشجوی ارشد مطالعات زنان دانشگاه علامه طباطبایی و فعال حقوق زنان، نجمه واحدی که دهم شهریورماه توسط اطلاعات سپاه بازداشت شده نیز همچنان زندانی است. در این رابطه تشکل‌ها و دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی در نامه‌ای به رئیس این دانشگاه خواستار پیگیری وضعیت نجمه واحدی شدند.
گزارشی از شروع سال تحصیلی جدید دانشجویان:
احکام سنگین قضایی، احضار فعالان دانشجویی
– با آغاز سال تحصیلی جدید موج احضار فعالان دانشجویی توسط نهادهای امنیتی آغاز شده است
– اوضاع در شهرستان‌ها وخیم‌تر است
– این درحالیست که روحانی بارها گفته دانشگاه باید امن باشد نه امنیتی
این خبرگزاری در رابطه با موج احضار فعالان دانشجویی به نقل از یکی از فعالان دانشجویی که نامش اعلام نشده است، می‌گوید که ماموران امنیتی از او درباره فعالیت‌های سال گذشته و برنامه‌های سال جدید تشکلی که در آن فعالیت می‌کند، سوال کرده‌اند. همچنین گفته شده است که وضعیت فعالان و تشکل‌های دانشجویی در شهرستان‌ها «وخیم‌تر» است.
در همین حال شاهرخ رضایی، دبیر انجمن فرهنگ و سیاست دانشگاه شیراز، نیز گفت که برخی از فعالان سیاسی در دانشگاه‌های تهران سخنرانی می‌کنند اما در دانشگاه‌های شهرستان‌ها اجازه سخنرانی به آنها داده نمی‌شود. وی همچنین خبر داد که نهادهای خارج از دانشگاه با تشکل‌های دانشجویی تماس می‌گیرند و آنان را «تحت فشار قرار می‌دهند».
در هفته‌های گذشته نیز حکم‌های زندان سنگین‌مدت برای تعدادی از دانشجویان بازداشت شده در اعتراضات دی‌ماه صادر شده است که از جمله آنها حکم شش سال زندان برای سها مرتضایی، دبیر صنفی مرکزی دانشجویان دانشگاه تهران، است.
در ماه‌های گذشته همچنین تجمع‌هایی در اعتراض به این حکم‌ها برگزار شده بود. ۱۲۵ تن از استاداندانشگاه‌های مختلف ایران و ۶۸ تشکل دانشجویی نیز به صدور حکم های زندان طولانی‌مدت برای دانشجویان اعتراض کرده بودند.
حسن روحانی در رقابت‌های انتخاباتی سال ۹۲، وعده بازگرداندن دانشجویان محروم از تحصیل به دانشگاه و از بین بردن «فضای امنیتی» در دانشگاه‌ها را مطرح ‌کرده بود. با این همه، گروه‌های مختلف دانشجویی در سال‌های اخیر بارها به «امنیتی ماندن» فضای دانشگاه‌ها و «ستاره‌دار شدن» دانشجویان اعتراض کرده‌اند.
در همین حال رسانه‌های ایران هفته گذشته خبر دادند که تعدادی از پذیرفته‌شدگان مقطع دکترای دانشگاه آزاد «ستاره‌دار» اعلام شده اند و حراست این دانشگاه به آنان اعلام کرده از نهادهای امنیتی «نامه صلاحیت» دریافت کنند تا بتوانند به تحصیل ادامه دهند.


نظرات بسته شده است