تلخ شدن شیرینی بازگشایی کارخانه قند به کام کشاورزان شهرستان شوش

در رابطه با اعتراضات اخیر چغندرکاران شوش، رئیس انجمن صنفی کشاورزان شهرستان شوش گفت: شیرینی بازگشایی کارخانه قند دزفول (شوش) با بی‌تدبیری‌های مسئولان آن، به‌خصوص در زمان برداشت و پس از آن در محاسبات عیار و افت چغندرکاران، در کام مردم منطقه به‌ویژه کشاورزان تلخ شد. هم‌چنین، با وجود گذشت بیش از ۳ ماه از زمان برداشت محصول، هنوز ۳۰ % اولیه طلب کشاورزان به آنها پرداخت نشده است.
شماری از کشاورزان چغندر کار شهرستان شوش در اعتراض به تغییر و افت عیار چغندر قند تحویلی خود به کارخانه و بدون اطلاع آنها و عدم پرداخت مطالباتشان از سوی کارخانه قند دزفول (شوش)، در روزهای اخیر دست به تجمع اعتراضی زدند.
رئیس انجمن صنفی کشاورزان شهرستان شوش عبدالرحیم رحیمی‌نیا، در همین رابطه گفت: چغندر قند پاییزه که یکی از الویت‌های وزارت جهاد کشاورزی در راستای بالا بردن بهره‌وری آب و خودکفایی شکر است، در سال زراعی گذشته در سطح ۱۲۰۰۰ هکتار در استان خوزستان کشت شد که عمدتأ در شمال استان و بیش از ۵۰% آن در شهرستان شوش دانیال انجام می‌شود.
او در رابطه با نحوه پرداخت مطالبات کشاورزان از سوی کارخانه قند شوش افزود: طبق قرارداد بین شرکت و کشاورزان، مقرر شده مطالبات کشاورزان، طی چند مرحله، ۳۰درصد ۴۵ روز بعد از برداشت و مابقی آن، ۴، ۶ و ۸ ماه بعد از تحویل پرداخت شود که این البته مقبول جامعه کشاورزی نیست. با این حال، کشاورزان با توجه به ضرورت کشت چغندر و محدودیت‌هایی که دارند، ناگزیر به پذیرش این قرارداد شدند.
رحیمی‌نیا در رابطه با مطالبات کنونی چغندرکاران از کارخانه قند دزفول گفت: با اینکه ۳ ماه از زمان برداشت محصول می‌گذرد، اما هنوز همان ۳۰ % اولیه هم به کشاورزان داده نشده است.
وی ادامه داد: اکنون که کشاورزان برای دریافت صورت مالی خود به کارخانه مراجعه کرده‌اند، جدا از آنالیزی که قبلا به آنها تحویل داده شده بود، آنالیز و صورت‌حساب جدیدی دریافت نمودند که با اولی، مغایرت دارد؛ مغایرتی که به ضرر کشاورزان است. این مساله اعتراض شدید کشاورزان را به همراه داشت.
برخی از آنها جهت پیگیری مطالباتشان به دفتر انجمن رجوع کردند و ما نیز در همین خصوص، با فرمانداری جلساتی گذاشتیم که عموما به‌خاطر عدم حضور مدیر شرکت در جلسات، این نشست‌ها به نتیجه‌ای نمی‌رسید.
عبدالرحیم رحیمی‌نیا، رئیس انجمن صنفی کشاورزان شهرستان شوش در پایان تاکید کرد: ما به‌ شدت پیگیر مشکلات چغندرکاران هستیم. قابل ذکر است سال گذشته، در قرارداد بین کشاورزان و کارخانه مواردی گنجانده ‌شد که مورد رضایت کشاورزان و کارشناسان نبود اما امسال شرایط قرارداد بدتر شده است به‌ طوریکه مصوبات دولت (شورای اقتصاد) در خصوص یارانه کرایه حمل، تفاله و قند تحویلی به چغندرکار که برای توسعه این کشت استراتژیک به کشاورز تعلق می‌گیرد در قرارداد جدید (امسال) از وی سلب امتیاز شده است.


نظرات بسته شده است