واکنش کاخ سفید به تهدید اقدام متقابل عربستان سعودی علیه ایالات متحده آمریکا 

کاخ سفید با رد تهدیدهای متقابل عربستان سعودی به احتمال مجازات این کشور از سوی ایالات متحده آمریکا از ریاض خواست تا درباره ناپدید شدن جمال خاشقجی، روزنامهنگار برجسته سعودی به شکل سریع، جامع و شفاف تحقیق کند.به گزارش يورونيوز به نقل از آسوشیتدپرس همزمان با بالاگرفتن بحران دیپلماتیک میان ریاض و واشنگتن، دو سناتور جمهوریخواه اعلام کردند کنگره آماده است تا در صورت استنکاف دونالد ترامپ از توقف معاملات نظامی با عربستان، راسا وارد عمل شود.
دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا روز یکشنبه در مصاحبه با شبکه سیبیاس گفت در صورت اثبات کشته شدن آقای خاشقجی در کنسولگری سعودی در استانبول، واشنگتن ریاض را به شدت تنبیه خواهد کرد. شماری از مقامهای رسمی و رسانههای نزدیک به عربستان سعودی پس از این سخنان، از توان مقابله به مثل این کشور در برابر مجازاتهای احتمالی واشنگتن خبر دادند. یکی از گزینههای مطرح شده از سوی برخی رسانهها کاهش عرضه نفت در بازار بود.
لَری کادلو، مشاور اقتصادی کاخ سفید روز دوشنبه از ارائه توضیح درباره شکل احتمالی این «تنبیه شدید» خودداری کرد. با این حال وی به خبرنگاران گفت: «در صورت لزوم مجازاتهای سختی [علیه عربستان] در پیش خواهیم گرفت. وی با رد احتمال تاثیرگذاری سعودی بر بازار نفت بهعنوان یک حربه در برابر مجازاتهای احتمالی ایالات متحده افزود: «آمریکا بازیگر برتر انرژی جهان است و ما در وضعیت خوبی قرار داریم. به نظر من با توجه به تولید بسیار بالای ما، میتوانیم با هرگونه کاهش [عرضه نفت به بازار] مقابله کنیم
این مقام ارشد کاخ سفید با این حال تاکید کرد طبق برنامه فعلی استفان منوچین، وزیر خزانه داری ایالات متحده برای شرکت در نشستی درباره مبارزه با تامین مالی گروههای تروریستی به عربستان سفر خواهد کرد. با این حال آقای کادلا میگوید در صورت تغییر شرایط این سفر هم لغو خواهد شد.
تردید در اجرایی شدن «تهدید»های دونالد ترامپ علیه ریاض از سخنان شخص رئیس جمهوری ایالات متحده نشات میگیرد. آقای ترامپ در نخستین واکنش به ناپدید شدن جمال خاشقجی گفته بود «نمیخواهد قرارداد ۱۱۰ میلیارد دلاری فروش سلاح به عربستان سعودی را متوقف کند» چرا که چنین کاری «به ضرر کارخانههای آمریکایی است
در حالی که هنوز تصوری از واکنش احتمالی دولت آمریکا به قتل احتمالی خاشقجی وجود ندارد، مارکو روبیو و جف فلیک از سناتورهای جمهوریخواه کنگره اعلام کردند این نهاد پیشاپیش برای «واکنش سریع و قاطع» به عربستان سعودی آماده شده است. روبیو سناتور جمهوریخواه فلوریدا در این باره گفت: «احتمالا روابط میان ایالات متحده و ریاض نیاز به یک بازنگری جدی دارد و اگر دولت ترامپ به «سکوت» ادامه دهد، ایالات متحده اعتبار خود در زمینه حقوق بشر را از دست خواهد داد. این سناتور جمهوریخواه برخلاف نظر کاخ سفید خواستار لغو فوری سفر وزیر خزانهداری به ریاض شد.
جف فلیک، سناتور جمهوریخواه ایالت آریزونا هم اعلام کرد در صورت اثبات قتل خاشقجی، احتمالا پشتیبانی تسلیحاتی ایالات متحده از عربستان سعودی در جنگ یمن متوقف میشود اما فروش سلاح به این کشور ادامه خواهد یافت.
عربستان سعودی، اولین مقصد سفرهای خارجی دونالد ترامپ پس از ورود وی به کاخ سفید در سال ۲۰۱۷ بود. واشنگتن و ریاض از زمان به قدرت رسیدن ترامپ و خروج باراک اوباما از کاخ سفید علاوه بر قراردادهای بزرگ تسلیحاتی، رویکرد مشترکی نسبت به چالشهای مختلف خاورمیانه از جمله توافق هستهای ایران و جنگ داخلی سوریه دارند.


نظرات بسته شده است