از افسردگی کنترل‌ناشده تا پارک‌های کنترل‌شده در هفته تندرستی و سلامت زنان

معصومه ابتکار، معاون روحانی در امور زنان و خانواده، خواستار اجرای عدالت جنسیتی در تقسیم امکانات شهرداری‌ها و ایجاد فضاهای ورزشی جدید برای بهبود بهداشت روانی زنان شد. او اذعان کرد که خطر افسردگی در اجتماع بسیار بالاست.

او به مناسبت «هفته تندرستی و سلامت زنان»، از خطر افسردگی در جامعه یاد کرد و ورزش درمانی را راهی برای غلبه بر این آسیب خواند. ابتکار گفت: «امروزه عنوان می‌شود یک ساعت پیاده‌روی در جنگل‌ و یا فضاهای سبز، بسیار در سلامت روانی و جسمی تاثیرگذار است.»

ابتکار در مسکوت گذاشتن ریشه افسردگی در میان زنان کشور که به اعتراف کارشناسان دولت و پژوهش‌های رسمی، بی‌قانونی، احساس بی‌عدالتی و نابرابر‌ی‌های گوناگون در جامعه از عوامل اصلی شیوع این عارضه هستند، خواستار تخصیص امکاناتی از شهرداری‌ها برای ورزش و تحرک زنان شده است که قالب‌ها و قواعد محدودساز، این امکانات را بیشتر به بازداشتگاه تبدیل کرده است تا تفرجگاه!!

او در ادامه با عدالت جنسیتی خواندن تفکیک جنسیتی در مکان‌های ورزشی و تفریحی، گفت: «اگر این امکانات را تقسیم کنند در وهله اول عدالت جنسیتی برقرار می‌شود. شهرداری‌ها باید فضاهای جدید ورزشی برای زنان ایجاد کنند و پارک‌های خاص بانوان هم کمک کننده است.» او که به نظر می‌رسد برای زنان روستایی که تاکنون بطور سنتی از یک آزادی بالنسبه طبیعی و جبری در این زمینه برخوردار بوده‌اند، گفت: برای سلامت زنان روستایی هم برنامه‌ریزی‌های ویژه‌ای در حال انجام است.

افسردگی 

برخی گزارشات حاکی است که پارک‌های مخصوص زنان در تهران یا اصفهان، در حومه شهر ساخته شده‌اند تا از دیدرس دور بمانند. هرچند که در این پارک‌ها حجاب اجباری نیست، اما عکاسی ممنوع است و نگهبانان زن با دقت همه چیز را کنترل می‌کنند و دوچرخه‌سواری در همه آنها با وجود ساخت پیست مخصوص، میسرنیست. یک مشکل در استفاده از این پارک‌ها آن است که خانواده‌ها ترجیح می‌دهند دسته جمعی از آنها استفاده کنند و جداسازی‌ها به معنای تفرقه در جمع خانوادگی است.

کارشناسان، افسردگی را سومین مشکل سلامتی در ایران دانسته‌اند. در بهار ۱۳۹۶ احمد حاجبی، مدیرکل سلامت روانی و اجتماعی وزارت بهداشت گفته بود: «بسیاری از افراد انتظار دارند، فقط وزارت بهداشت به عنوان متولی سلامت برای کنترل افسردگی اقدام کند؛ در حالیکه وزارت بهداشت در بسیاری از عوامل بروز افسردگی مانند مسائل اقتصادی و اجتماعی نقشی ندارد و وزارت بهداشت از اساس متولی این امور نیست.»

موسسه نظرسنجی «گالوپ» در سال ۲۰۱۵ گزارش داد که ایران در جدول غمگین‌ترین کشور دنیا، پس از عراق، رتبه دوم را دارد.

معاون اجتماعی وزیر بهداشت در اسفند ۱۳۹۶ گفته بود ۱۲ درصد مردان و ۱۶درصد زنان ایرانی به افسردگی مبتلا هستند. از جمله دلایل افسردگی بیشتر نزد زنان، تبعیض‌های اجتماعی و فرهنگی، فشار اقتصادی عنوان می‌شود.

در خرداد ۱۳۹۷ هوشنگ مهریار، روانشناس، به نشریه آرمان گفته است: «فرهنگ مردم بسیار غم‌انگیز شده و تعطیلات رسمی بیشتر به روزهای وفات مربوط می‌شود. شادی‌های دسته‌جمعی اندک‌اند و امکانات رفاهی ـ تفریحی به ویژه برای دختران و زنان محدود است.»


نظرات بسته شده است