آب آلوده ۱۵۸ نفر را در مهاباد راهی بیمارستان کرد

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی گفت که تا صبح امروز ۱۵۸ نفر به مرکز درمانی مهاباد مراجعه کردند که از این تعداد ۶۰ نفر بستری و بقیه با درمان های سرپایی مرخص شدند.

مدیرکل آب و فاضلاب روستایی آذربایجان غربی علت مسمومیت اهالی روستای «دریاس» مهاباد را آلودگی میکروبی و باکتریایی آب ۲ دهنه از چشمه های خارج از شبکه آبرسانی این روستا اعلام کرد.

علیرضا رضوی افزود: “در این روستا در مجموع چهار دهنه چشمه و یک حلقه چاه وجود دارد که آب شبکه شرب آن از یک حلقه چاه و ۲ دهنه چشمه تامین می شود که به صورت بهداشتی و با رعایت کامل ضوابط لازم کلرزنی شده و در شبکه آب این روستا تزریق می شود”.

وی که برای بررسی وضعیت سلامت روستاییان «دریاس» به این روستا سفر کرده است، گفت: “برخی از ساکنان این روستا آب شرب مورد نیاز خود را از ۲ دهنه چشمه دیگر که هیچگونه نظارتی بر سلامت آب آنها وجود ندارد و کاملا خام است، تامین می کرده اند”.

رضوی اظهار داشت: “بر اساس یک باور غلط، روستاییان فکر می کردند که آب شرب داخل شبکه بوی کلر می دهد و از این رو از این آب استفاده نکرده و از آب ۲ دهنه چشمه دیگر برای شرب استفاده می کردند”.

وی گفت: “نتایج آزمایش های مشترک این شرکت با دانشگاه علوم پزشکی مشخص کرد که منابع آب تامین کننده شبکه روستا شامل چاه و ۲ دهنه چشمه کاملا سالم و عاری از هرگونه میکروب بوده ولی آب ۲ دهنه چشمه دیگر که در تملک این شرکت نیست، دارای آلودگی های میکروبی و باکتریایی است و به هیچ عنوان قابل شرب نیست”.

رضوی با قدردانی از همکاری معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی، اضافه کرد: “برای اطمینان بیشتر هم اکنون آب چشمه های مورد استفاده این شرکت نیز از مدار خارج شده و تنها از آب چاه استفاده می شود”.

وی با بیان اینکه وضعیت سفید در این روستا حاکم شده، گفت: “اکنون برای افزایش ضریب اطمینان از یک دستگاه کلرزن گازی نیز در این روستا استفاده می شود؛ ضمن اینکه ۲ دستگاه تانکر نیز برای تامین آب شرب روستاییان در دریاس مستقر است”.

مدیرکل شرکت آب و فاضلاب روستایی آذربایجان غربی از ساکنان این روستا خواست به هیچ عنوان از آب چشمه ها استفاده نکرده و تا اطلاع ثانویه از آب موجود در شبکه ها نیز تنها برای امور بهداشتی استفاده کنند.

وی با بیان اینکه روستاییان باید از آب و صابون برای شستن دست های خود استفاده کنند، تاکید کرد: “تا اطلاع ثانویه روستاییان باید برای تامین آب شرب مورد نیاز خود فقط از آب تانکرهای مستقر شده در این روستا استفاده کنند”.

نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی نیز در گفت و گو با ایرنا با اشاره به مشخص شدن جواب آزمایش های کنترل کیفی آب، گفت: “نشت فاضلاب به داخل این چشمه ها موجب مسمومیت اهالی روستای دریاس شده است”.

جلال محمودزاده افزود: “پس از قعطی شدن علت حادثه، مسیر تداخل فاضلاب به داخل چشمه توسط اکیپ های بهداشت و درمان مسدود شده و اکنون اقدامات شست و شوی لوله های آب در حال انجام است”.

محمودزاده یادآور شد: “۲ اکیپ فوریت های پزشکی با چهار پزشک و دستیار در داخل روستا برای اعزام به موقع مسموم شدگان احتمالی مستقر هستند”.

بیماری ناشی از مصرف آب آلوده در دریاس مهاباد مهار شد

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی گفت: “بیماری ناشی از مصرف آب آلوده ۲ چشمه در روستای «دریاس» مهاباد با اقدامات بهداشتی و مداخله های درمانی مهار شد”.

دکتر جواد آقازاده روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: “طی روزهای اخیر آب ۲ چشمه خارج از شبکه آبرسانی این روستا آلوده شده و به دلیل فعالیت باکتری «شیگلا»، تعدادی از روستاییان به ویژه کودکان دچار بیماری شده بودند”.

وی اضافه کرد: “تیم های درمانی و بهداشتی به محض اطلاع از بروز بیماری و اعزام بیماران به بیمارستان امام خمینی مهاباد در منطقه مستقر شدند و اقدامات پیشگیرانه و درمانی به سرعت آغاز شد”.

وی بیان کرد: “تا صبح امروز ۱۵۸ نفر به مرکز درمانی مهاباد مراجعه کردند که از این تعداد ۶۰ نفر بستری و بقیه با درمان های سرپایی مرخص شدند”.

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی ادامه داد: “علاوه بر تیم های مستقر درمانی و پزشک عمومی حاضر در منطقه، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی هم در این روستا مستقر است و اقدامات بهداشتی با دقت رصد می شود”.

دکتر آقازاده گفت: “طبق گزارش های دریافتی، مراجعه بیماران به بیمارستان متوقف شده و بیماران حاضر نیز به دقت تحت معاینه و مداوا قرار دارند”.

وی با اشاره به اینکه دوره نهفتگی /کمون/ بیماری «شیگلا» پنج تا هفت روز بوده و به صورت فرد به فرد نیز قابل انتقال است، افزود: رعایت نکات بهداشتی می تواند این بیماری را در سریع ترین زمان ممکن ریشه کن کند.

وی از آبرسانی به این روستا با تانکر در راستای استفاده نکردن روستاییان از آب چشمه خبر داد و اضافه کرد: “چشمه ها و چاه های آبرسانی این روستا مسدود و کلرزنی شده و شبکه آبرسانی این روستا به طور کامل شست و شو می شود”.

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی تاکید کرد: “در راستای درمان بیماران و تامین مواد دارویی برای بیمارستان امام خمینی مهاباد نیز دستورهای لازم صادر شده و هیچ مشکلی در خصوص درمان بیماران وجود ندارد”.

به گزارش ایرنا طی روزهای اخیر تعدادی از اهالی روستای دریاس از توابع بخش مرکزی مهاباد به دلیل مسمومیت و دردهای گوارشی به مراکز درمانی و بیمارستان مراجعه کردند.

پیشتر مدیر شبکه بهداشت و درمان مهاباد گفته بود که آب آلوده ۴۰ دانش آموز روستای دریاس مهاباد را راهی بیمارستان کرد.

روستای دریاس در ۱۵ کیلومتری شمال مهاباد و در مسیر جاده مهاباد – ارومیه واقع است که بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ نفر جمعیت و ۶۵۰ اشتراک آب دارد؛ از مجموع ۱۹۲ روستای دارای سکنه مهاباد، ۱۰۴ روستا با ۱۶ هزار مشترک زیرپوشش آب و فاضلاب روستایی این شهرستان قرار دارد که مصرف سالانه آب ساکنان آنها سه میلیون و ۹۵۷ هزار مترمکعب است.


نظرات بسته شده است