ساندی اکسپرس: ام‌آی ۶ یک روز پیش از ربایش خاشقچی، به ریاض هشدار داده بود

نشریه «ساندی اکسپرس» چاپ لندن در شماره این یکشنبه خود به نقل از منابع آگاه نوشت؛ «جمال خاشقچی» که ماه گذشته به قتل رسید، قصد افشای اطلاعاتی درخصوص استفاده عربستان سعودی از تسلیحات شیمیایی در یمن را داشت.

ساندی اکسپرس این موضوع را به نقل از یکی از دوستان نزدیک خاشقچی نوشته که نامش نزد این رسانه محفوظ مانده است.

این نشریه همزمان در گزارشی دیگر به نقل از منابع خود مدعی شده که دستگاه اطلاعاتی انگلیس نزدیک به سه هفته پیش از قتل خاشقچی، با شنود مکالمات مقام های سعودی، از توطئه علیه او مطلع شده است.

یک مقام اطلاعاتی در این رابطه به ساندی اکسپرس می گوید: اطلاعات دریافتی ما، دستورهای اولیه برای بازداشت خاشقچی و بازگرداندن او به عربستان سعودی با هدف بازجویی بود. در آن زمان بحث طرحهای جایگزینی هم مطرح شد.

وی ادامه می دهد: میدانیم که دستورها از جانب یکی از اعضای حلقه سلطنتی سعودی بود؛ ولی مستقیما اطلاعاتی نداریم که آن را به ولیعهد این کشور مرتبط سازد.

منبع «ساندی اکسپرس» مدعی است که سازمان اطلاعات مخفی انگلیس (امآی6) یک روز پیش از اجرای طرح ربایش خاشقچی، به ریاض هشدار داده و خواستار لغو این طرح شده است؛ خواستهای که مورد بیتوجهی مقامهای سعودی قرار گرفت.

دولت انگلیس هنوز واکنشی به این گزارش نشان نداده است.

مقامهای این کشور تاکنون از محکومیت مستقیم هیات حاکمه عربستان سعودی خودداری و به کلیگویی در این زمینه بسنده کردند.

جمال خاشقچی روزنامهنگار منتقد آل سعود، دوم اکتبر (10 مهر) برای مراحل ثبت ازدواج خود وارد ساختمان کنسولگری عربستان شد و دیگر برنگشت.

حکومت آل سعود طی 18 روز بعد از این واقعه، منکر قتل خاشقچی شد، اما در نهایت ناچار به اعتراف شد و در بیانیهای، ادعا کرد که وی در پی یک مشاجره کشته شده است.

مدارک و شواهد منتشر شده از سوی رسانهها اما نشاندهنده آن است که 15 نفر از عوامل اطلاعاتی سعودی که از طرف ولیعهد این کشور به استانبول اعزامشده بودند، عامل قتل خاشقچی بودهاند.

s24


نظرات بسته شده است