زندگی و دشواری‌های معیشت زیر خط فقر در اظهارات مقامات رسمی

جهان صنعت با تیتر تنگنای معیشت به مشکلات زندگی میلیون‌ها ایرانی پرداخته است که زیر خط فقر به سر می‌برند. در این مقاله می‌خوانیم:  موضوع یک سال و دو سال و ۱۰سال نیست. معیشت مردم معضلی بوده که همیشه و در همه جا 

گریبان‌گیر دولت‌ها بوده است. فرقی هم ندارد کجا ساکن باشید، در پایتخت با ساختمان‌های بلند یا در شهرستانی دورافتاده و ناکجاآبادها.

 

مساله‌ای که بسیاری از موارد باعث ایجاد ناهنجاری‌ها و آسیب‌های اجتماعی زیادی در جامعه می‌شود. آنچه هم‌اکنون در ایران به مرحله هشدار رسیده و صدای اعتراض افراد زیادی را هم بلند کرده است، نه صرفا کشیده شدن زندگی بخشی از افراد جامعه به زیر خط فقرنسبی، بلکه گسترش و عبور دامنه فقر، از خط فقرنسبی به خط فقر مطلق و بعضا خط فقر شدید است. موضوعی که حتی خود مسئولان به آن اذعان دارند.

همین دی ۱۳۹۶ بود که رئیس کمیته امداد امام خمینی به خبرگزاری فارس گفت: «در یک تعریف از خط فقر کسانی که تحت پوشش کمیته امداد، سازمان بهزیستی و خیریه‌ها هستند، زیر خط فقر بوده که این جمعیت از ۱۰ میلیون نفر بالاتر نمی‌شود.» پرویز فتاح توضیح داد: «در تعریف دیگری از خط فقر ۲۰ میلیون نفر زیر خط فقر هستند و در تعریف دولت که حتماً برای آن حساب و کتابی کرده ۴۰ میلیون نفر از مردم باید یارانه خود را بگیرند یعنی این تعداد ماهانه به ۴۵ هزار تومان نیاز دارند.» هرچند که معلوم نیست این ۴۵هزار تومان در ماه، یعنی روزی ۱۵۰۰ تومان ، چه مکشلی از این ۴۰ میلیون نفر حل خواهد کرد.

قیمت‌های بالارونده

در این میان عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، با تاکید بر ضرورت مهار گرانی، گفت: «دولت باید دستورالعمل جدی برای برخورد با گرانی در دستور کار داشته باشد.» نماینده هشترود در مجلس، با تاکید بر ضرورت تشدید نظارت بر بازار، افزود: «گرانی‌های مکرر و نرخ گذاری‌های دور از ذهن مردم را به سختی معیشت دچار کرده است.» وی نسبت به عدم نظارت بر قیمت‌ها در بازار، تاکید کرد: «دولت باید بر تعیین قیمت‌ها و همچنین بازار نظارت کند، تا اعمال سلیقه درخصوص نرخ‌ها صورت نگیرد.» این نماینده با بیان اینکه باید مکانیزم مشخصی برای ثبات نرخ‌ها در بازار تعیین شود،افزود: «درحال حاضر بسیاری از فروشندگان و عرضه کنندگان خود اقدام به افزایش نرخ‌ها کرده و هیچ مقام مسئولی پاسخگو نیست.»


نظرات بسته شده است