بازداشت یا فرار از کشور؛ اخبار متناقض از سرنوشت کارفرمای خصوصی هفت‌تپه

در جریان اعتصاب و تجمع اخیر کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه، خبرگزاری ایلنا خبر داد اسامی برخی از سهامداران و اعضای هیئت مدیره این واحد کشاورزی و صنعتی در فهرست متخلفان ارزی قرار دارد. پیشتر گزارش‌هایی در مورد متواری و یا زندانی شدن کارفرمای خصوصی شرکت نیشکر هفت‌تپه منتشر شده است.
اعتصاب و تجمع کارگران نیشکر هفت‌تپه در شرایطی انجام شده است که سندیکای کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه می‌گوید: ۳ ماه دستمزد آنان از مردادماه تاکنون پرداخت نشده است.
اتحادیه آزاد کارگران ایران هم گفت که کارگران نیشکر هفت‌تپه به آنچه «مشکلات بی‌پایان» این شرکت نامیدند، اعتراض داشته و همچنین خواستار پرداخت دستمزد معوقه خود شده اند.
بر اساس این گزارش، کارگران پس از پایان آخرین اعتصاب‌شان در اوایل شهریور ماه، «به هیچیک از خواست‌های خود نرسیدند».
اخبار متناقض از سرنوشت کارفرمای خصوصی هفت‌تپه
اتحادیه آزاد کارگران ایران با اشاره به اینکه وضعیت مالکان شرکت نیشکر هفت‌تپه «روشن نیست»،‌ اضافه کرد:‌ «همین امر باعث شده است تیم مدیریت منسجمی حضور نداشته باشند».
پیش از این، اخبار تأیید نشده‌ای در مورد فرار و یا بازداشت کارفرمای خصوصی این شرکت منتشر شده است.
در این ارتباط، کانال تلگرامی کارگران هفت‌تپه در خبری که سندیکای کارگران این شرکت نقل کرد، نوشت که مسئول دفتر مدیر عامل این شرکت در جمع نمایندگان کارگری نیشکر هفت‌تپه گفته است: «اتفاقی افتاده و نه من می‌دانم و نه شما می‌دانید».
او با اعلام اینکه «مرجع قضایی کار خود را انجام می‌دهد»، افزوده است: «تا این لحظه مستنداتی ارائه شده است و اگر مستندات مورد قبول مرجع قضایی قرار نگیرد، این شرکت خلع ید می‌شود و به دولت و یا بخش خصوصی و یا شخص دیگر واگذار خواهد شد».
علی نجاتی،‌ کارگر اخراجی شرکت نیشکر هفت‌تپه و عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران این شرکت، به رادیو فردا می‌گوید: «مسئول دفتر مدیر عامل شرکت هم خبر دقیقی از وضعیت او ندارد. برخی می‌گویند بازداشت شده و برخی هم می‌گویند از کشور خارج شده است. با این همه،‌ هنوز از طرف مراجع قضایی هیچ اشاره موثقی به این موضوع نشده است».
این فعال کارگری اضافه می‌کند: «اما پس از اعتصاب ۱۵ روزه دو سه ماه قبل کارگران شرکت،‌ هیچ خبری از امید اسدبیگی در محیط شرکت نشده و در محیط شرکت ظاهر نشده است».
خبرگزاری ایلنا هم روز دوشنبه خبر داد که اسامی برخی از سهامداران و اعضای هیئت مدیره این مجتمع کشاورزی – صنعتی که مسئولیت چند شرکت و واحد تولیدی دیگر را برعهده دارند، در «فهرست متخلفان ارزی» قرار دارند. اما این خبرگزاری توضیح بیشتری نداد.
پیش از این، به گزارش خبرگزاری میزان، متعلق به قوه قضائیه، عباس جعفری دولت‌آبادی،‌ دادستان عمومی و انقلاب تهران، روز اول آبان گفته بود: «فردی در خوزستان شرکتی را خریداری کرده و از سال ۹۴ تا ۹۶ حدود ۸۰۰ میلیون دلار گرفته و تاکنون تعهدات ارزی خود را انجام نداده و در حال حاضر نیز متواری است». او به نام این شخص و یا شرکت اشاره نکرد.
با این همه، به گزارش کانال‌های تلگرامی کارگران هفت‌تپه و سندیکای کارگران این شرکت،‌ شرکت مورد اشاره دادستان عمومی و انقلاب تهران، «همان شرکت نیشکر هفت‌تپه است و با تحقیقات انجام شده و بر اساس مدارک بدست آمده، نام شرکت نیشکر هفت تپه در میان شرکت‌های متخلف در انجام نشدن تعهدات ارزی در فهرست بانک مرکزی قرار دارد».
بر اساس این گزارش، «کارفرمایان شرکت که تعهدات ارزی خود را انجام نداده‌اند، گویا به دستور دادستانی در بازداشت به سر می‌برند».
مطلبی که از نظرتان گذشت برگرفته از سایت رادیو فردا بود با عنوان:


نظرات بسته شده است