ابراز نگرانی سازمان عفو بین‌الملل درباره وضعیت صدها دستگیرشده در خوزستان

سازمان حقوق بشری عفو بین‌الملل روز سه‌شنبه ۲۲ آبانماه ۱۳۹۷، از حکومت ایران خواسته است تا وضعیت صدها تن از مردم اهواز که طی ماه‌های اخیر بازداشت شده‌اند و به وکیل و خانواده‌های خود دسترسی ندارند را روشن سازد.
عفو بین الملل به نقل از منابع خود از آمار ششصد نفر بازداشتی در خوزستان در یک‌ماه و نیم گذشته خبر می‌دهد.
در همین زمینه، فیلیپ لوتر، مدیر تحقیقات شمال آفریقا و خاورمیانه عفو بین‌الملل گفته است: در حالیکه هیچگونه اطلاعاتی خصوص محل نگهداری بازداشت شدگانی که بیم اعدام آنها می‌رود، در دست نیست تکذیب کلی استاندار خوزستان [در رابطه با اعدام‌ها] نمی‌تواند باعث آرامش خاطر خانواده‌هایی شود که از عزیزانشان از زمان بازداشت تاکنون بی خبرند.
فیلیپ لوتر اضافه کرده است: تصور این موضوع سخت است که این افراد ( که بیم اعدام شدن آنها می‌رود) در چند هفته بازداشت خود از محاکمه‌ای عادلانه برخوردار بوده باشند، صرف نظر از این که آیا آنها این فرصت را داشته‌اند تا از حکم صادره اعدام درخواست تجدید نظر بکنند.
وی اضافه کرده است: گزارش‌ها نگرانی ما را درباره وضعیت صدها عرب اهوازی بازداشت شده تشدید می‌کند که ممکن است آنها با خطر اعدام یا بدرفتاری و سختگیری روبرو باشند. عفو بین‌الملل از مقام های ایران خواسته است که فورا محل نگهداری کلیه بازداشت شدگان را اعلام کرده و به وکلا و خانواده‌ها اجازه دهد به بازداشتی‌ها دسترسی داشته باشند.
در همین حال گزارش‌هایی درباره بازداشت افراد دیگری نیز منتشر شده و سازمان عفو بین‌الملل روز جمعه، ۱۱ آبانماه ۱۳۹۷، اعلام کرده بود که مقامات ایران با دستگیری صدها تن در استان خوزستان، دست به سرکوب گسترده عرب‌های اهوازی زده‌اند.
فلیپ لوتر، مدیر تحقیقات عفو بین‌الملل در بخش خاورمیانه و شمال آفریقا گفته بود: «ابعاد دستگیری‌ها به شدت نگران کننده است. زمان‌بندی این بازداشت‌ها نشان می‌دهد که مقامات ایرانی حمله اهواز را دستاویزی قرار داده‌اند تا اعضای اقلیت عرب اهوازی، از جمله فعالان مدنی و سیاسی، را مورد حمله قرار دهند تا هرگونه مخالفتی در استان خوزستان را در هم بشکنند.»
عفو بین‌الملل به اسامی ۱۷۸ تن از دستگیرشدگان را که به دست آورده است، اشاره می‌کند. با این وجود تعداد واقعی دستگیرشدگان ممکن است از این هم بیشتر باشد، تا جایی که تعدادی از فعالان خارج از کشور از دستگیری نزدیک به ۶۰۰ نفر خبر می‌دهند. گزارش‌ها همچنین حاکی از آن است که دستگیری‌ها تقریبا به صورت روزانه ادامه دارند.
دانشجویان، نویسندگان، فعالان مدنی، فعالان حقوق قومی و فعالان سیاسی در بین بازداشت شدگان هستند. دستگیری‌ها به فرمان وزارت اطلاعات و در شهرها و روستاهای مختلف استان خوزستان، از جمله اهواز، حمیدیه و خرمشهر انجام شده است.
عرب‌های اهوازی در ایران با تبعیض و محدودیت‌های خودسرانه در دسترسی به آموزش، اشتغال و مسکن مناسب و بهره‌مندی از حقوق فرهنگی و زبانی خود مواجه هستند. آنها مکررا به این موضوع که نمی‌توانند آزادانه و بدون تبعیض و مداخله، در عرصه‌های خصوصی و عمومی،‌ به زبان خود سخن بگویند یا آن را آموزش و ترویج دهند، اعتراض داشته‌اند.


نظرات بسته شده است