گسترش اعتراضات کارگران نیشکر هفت‌تپه و گروه ملی فولاد

روز چهارشنبه ۲۳ آبان‌ماه ۱۳۹۷، همچنان با استمرار و گسترش اعتراضات کارگران مواجه بودیم. در این میان کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران در پنجمین روز و کارگران مجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه در دهمین روز اعتصاب‌شان، به ترتیب به سمت ساختمان استانداری خوزستان و فرمانداری شوش راهپیمایی و مقابل این نهادهای دولتی تجمع کردند. در تجمع هفت‌تپه، کارگران زن و خانواده‌های کارگران هم حضور داشتند.
در ادامه گسترش اعتراضات کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران در اهواز، روز بیست‌وسوم آبان‌ماه، آنها در پنجمین روز از اعتراض‌های صنفی خود، مجددا به سمت استانداری خوزستان رفتند و مقابل این ساختمان تجمع کردند. شعارهای این کارگران در انتقاد به بی‌توجهی مدیران کارخانه و نهادهای دولتی به به مطالبات صنفی‌شان سیاسی‌تر شده است.
این کارگران مقابل استانداری خوزستان شعار دادند: «نه حاکم نه دولت، نیستند به فکر ملت؛ دزدها همه همدستن، راه قانون‌و بستن؛ این‌همه بی‌عدالتی هرگز ندیده ملتی؛ وای رهبر آزاده، مافیا آزاده؟» زنان کارگر، همسران کارگان مرد و خانواده‌های کارگران نیشکر هفت‌تپه هم روز ۲۳ آبان در دهمین روز اعتصاب‌شان مقابل فرمانداری شوش جمع شدند.
شعار اتحاد فولاد و هفت‌تپه؛ زنان هم وارد شدند
در تجمع مقابل استانداری خوزستان و فرمانداری شوش، هردو گروه کارگران معترض هفت‌تپه و فولاد اهواز شعار اتحاد کارگری دادند. کارگران گروه ملی فولاد ایران شعار “فولاد، هفت‌تپه، اتحاد، اتحاد” دادند و در هفت‌تپه هم، زنی به نمایندگی کارگران در مقابل فرمانداری شهرستان شوش گفت: “از تمامی اتحادیه کارگری کشور و همه کارگرانی که این روزها مثل ما سفره‌شان خالی از نان است و شرمنده زن و بچه‌شان هستند، می‌خواهم که به این اعتصاب بپیوندند.”
در گزارشی از گسترش اعتراضات کارگران هفت‌تپه آمده است که در تجمع هفت‌تپه، زنان نقش فعال داشتند و یکی از زنان کارگر، مطالبات کارگران را به شکل سخنرانی اعتراضی مطرح کرد و از همه کارگران کشور خواست که به جنبش‌های اعتراضی کارگران بپیوندند. حضور زنان در اعتصاب هفت‌تپه از فضای جنسیتی مردمحور اعتراضات کارگری، آشنایی‌زدایی کرده است؛ زنانی که کنار کارگران به تجمعات و اعتصابات پیوسته‌اند و مطالباتی فراتر از مزد و شرایط کار را فریاد می‌زنند. این یعنی اعتصابات هفت‌تپه در عدالت‌خواهی پیشرو شده است.
سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه از اعتراضات گروه صنعتی فولاد اهواز حمایت متقابل کرده است. در بیانیه‌ این سندیکا آمده است: «در شرایطی که تعدیل نیروی کار، فقدان امنیت شغلی به‌واسطه رکود حاکم بر اقتصاد و نبود امنیت شغلی، سیاست‌های ویرانگر نئولیبرالی خصوصی‌سازی، ناکارایی مدیریتی، بی‌کفایتی و بی‌لیاقتی کارفرمایان، و دستمزدهای معوقه به عناصر مشترک اعتراضات مزدبگیران بخش بزرگی از واحدهای نیمه‌جان تولیدی در سراسر کشور تبدیل‌شده و صدای اعتراضات محدود کارخانه‌ای کارگران هم به‌جایی نمی‌رسد، تقویت اراده جمعی کارگران، هم‌افزایی و رساتر کردن صدای مطالبه‌خواهی با اعتراضات فراکارخانه‌ای پیوند خورده است.”
پیشنهاد اداره شورایی و خودگردانی کارخانه از سوی کارگران
دور تازه اعتصاب و گسترش اعتراضات کارگران نیشکر هفت‌تپه از ۱۴ آبان‌ماه ۱۳۹۷ آغاز شد. کارگران مجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه در آن تجمع شعار دادند: «یه اختلاس کم بشه مشکل ما حل میشه.»
زندگی بیش از ۴۵۰۰ کارگر کارگران مجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه تحت‌الشعاع فساد مالی کارفرمای بخش خصوصی قرار گرفته و وضعیت حقوق صنفی کارگران نامشخص است. این کارگران سه ماه است دستمزد دریافت نکرده‌اند و با توجه به بلاتکلیفی وضعیت شغلی‌شان خواستار انتقال سهام مجتمع از بخش خصوصی به بخش دولتی‌اند.
در خلال گسترش اعتراضات کارگران آنها به غیر از انتقال سهام نیشکر هفت‌تپه به بخش دولتی، این راه‌حل را هم پیشنهاد کرده‌اند که شورایی کارگری برای خودگرانی کارخانه ایجاد شود. اسماعیل بخشی، یکی از نمایندگان کارگران، پنج‌شنبه ۱۷ آبان اداره شورایی و خودگردانی کارخانه را خواسته اصلی کارگران اعلام کرده بود.
نیشکر هفت‌تپه، قدیمی‌ترین کارخانه تولید شکر از نیشکر در ایران است که نیم قرن از تأسیس آن می‌گذرد.
اعتراضات کارگران گروه ملی فولاد اهواز برای پنجمین روز متوالی
گروه ملی صنعتی فولاد ایران، با چهار هزار کارگر، شامل چندین واحد تولیدی است از جمله کارخانه فولادسازی، نورد کوثر، نورد تیرآهن، کارخانه لوله‌سازی و ماشین‌سازی است و این کارگران اکنون سه ماه است که دستمزد دریافت نکرده‌اند. این کارگران پیش‌تر در بیانیه‌ای اعلام کرده بودند در اعتراض به عدم پرداخت سه ماه دستمزدشان اعتصاب خواهند کرد.
معوقات مزدی به موضوع توقف تولید در گروه ملی صنعتی فولاد ایران مرتبط است. تولید به دلیل تأمین نشدن مواد اولیه از سوی کارفرمای این مجتمع – که در حال حاضر یک بانک دولتی است – متوقف شده است.
کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران گفته‌اند حتی اگر کارفرما دستمزد عقب‌افتاده آنها را هم پرداخت کنند به اعتراض‌های خود بر اساس نبود مواد اولیه برای کار، ادامه خواهند داد.
در روز ۲۲ آبان و در چهارمین روز اعتصاب، کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران پیش از استانداری خوزستان مقابل دفتر نماینده‌های مردم اهواز در مجلس تجمع کرده بودند که پاسخی از جانب این نمایندگان دریافت نکردند.
در خوزستان شاهد گسترش اعتراضات کارگران در طول هفته گذشته بوده‌ایم. کارگران پالایشگاه‌ها، پتروشیمی‌ها، شهرداری‌ها، گروه ملی فولاد و هفت‌تپه از جمله کارگرانی هستند که اعتراض، تجمع و یا اعتصاب کرده‌اند.


نظرات بسته شده است