صادرات فرش ایران در گرداب تحریم‌های خودساخته با زیان ۱۳۰ میلیون دلاری

چندی پیش خبرگزاری ایلنا پیرامون صادرات فرش ایران گزارش کرد که رئیس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی تهران گفته ایران بازار صادرات فرش خود در آمریکا و آلمان را به طور کامل از دست داده است.
به نقل از حاجی آقامیری گفته شده که سال گذشته (۱۳۹۶) ایران به ارزش ۴۰۰ میلیون دلار فرش صادر کرد. به گفته او از این میزان، ۱۳۰ میلیون دلار فرش به آمریکا صادر می‌شد که با اجرای تحریم‌های آمریکا علیه ایران این بازار به طور کامل از دست رفت.
اولین دور تحریم‌های آمریکا علیه ایران در نیمه مرداد و دومین دور، شامل تحریم نفتی، در ۱۳ آبان ماه از سر گرفته شد. تحریم‌های آمریکا و بین‌المللی در سال‌های اخیر صادرات فرش ایران را که بخش مهمی از صادرات سنتی کشور است، در وضع دشواری قرار داده است.
بر اساس تحریم‌های اعمال شده از سوی آمریکا، واردات فرش ایرانی به این کشور حتی از طریق کشور ثالث ممنوع است. یادآوری می‌شود که تحریم‌های جدید علیه جمهوری اسلامی با هدف متوقف کردن دخالت‌هایش در کشورهای منطقه، توقف برنامه موشکی و تضمین عدم دستیابی به سلاح اتمی، اعمال شده است. حاجی آقامیری گفت با وجود تحریم‌های آمریکا علیه ایران، دیگر فعالان تلاش می‌کنند «تا از طریق کانادا و مکزیک فرش ایران را به صورت قاچاقی به آمریکا صادر کنند؛ اما به نظر می‌رسد دولت ترامپ خیلی سخت‌گیرتر از اوباما باشد و این راه هم مسدود شود.»
در سال‌های اخیر غیبت ایران در بازار باعث شده کشورهای رقیب از جمله چین و هند و پاکستان جای ایران را در بازارهای بین‌المللی بگیرند.
یکی از موانع مهم مقابل صادرات فرش ایران قطع ارتباط بانکی ایران با سایر بانک‌های جهانی است که انتقال درآمد ناشی از فروش فرش به ایران را مشکل کرده است. حاجی آقامیری افزود صادرات فرش ایران به آلمان هم «عملا مرده است» و صادرکنندگان ایرانی اگر با وجود مشکلات، فرش را به خریدار اروپایی و یا آسیایی بفروشند؛ نمی‌توانند پول آن را به کشور برگردانند.


نظرات بسته شده است