صدور حکم ۱۳ سال حبس برای محمد نجفی و چند تن از بازداشتی‌های اعتراضات دی ماه۹۶

حکم پنج تن از فعالین بازداشت شده در اعتراضات سراسری دی ماه سال گذشته در شهرستان شازند، ازجمله محمد نجفی ، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر ـ که در حال سپری کردن محکومیت سه ساله خود در زندان اراک به سر می‌برد ـ از سوی شعبه یک دادگاه انقلاب اراک، در بخش دوم پرونده به صورت گروهی صادر شد.

بر اساس احکام صادر شده، محمد نجفی و علی باقری هر یک به ۱۳ سال حبس تعزیری، مسعود عاجلو و بهزاد علی بخشی هر یک به ۲ سال حبس تعلیقی محکوم شدند این حکم در حالی صادر شده است که آقایان محمد نجفی و علی باقری با اتهام “کمک به دولت متخاصم” از طریق مصاحبه با رسانه‌های خارجی، به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شدند.

هرچند که محمد نجفی و علی باقری از اتهامات “تشکیل و عضویت در گروه برای اقدام علیه امنیت ملی” تبرئه شدند؛ ولی هر یک به اتهامات “تبلیغ علیه نظام” به ۲ سال حبس تعزیری و “توهین به رهبری” به ۱ سال حبس تعزیری و “کمک به دولت متخاصم از طریق مصاحبه به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شدند.

در این میان وکیل مدافع محمد نجفی ضمن تایید اینکه موکلش محمد نجفی در حالی به اتهام “کمک به دولت متخاصم” به ۱۰ سال زندان محکوم شده است که ایشان طی صحبت با این رسانه‌ها از دردهایش گفته بود، گفت: « ایشان به دلیل مطرح کردن مشکلات خود و هموطنانش با یک رسانه به ۱۰ سال حبس محکوم شده است؛ در صورتی که صحبت‌های ایشان انتقال اطلاعات نبوده است». این زندانیان در بخش اول این پرونده در مهرماه سال جاری به همراه ۶ تن دیگر توسط شعبه اول دادگاه تجدیدنظر استان مرکزی محاکمه شده بودند.


نظرات بسته شده است