کارگران کارخانه سدید ریخته‌گر در نگرانی شدید از نداشتن امنیت شغلی

 • با تعدیل تعداد ۳۰ نفر از کارگران کارخانه سدید ریخته‌گر و قرار گرفتن ۲۵۰ کارگر زحمتکش دیگر در لیست تعدیل، کارگران این کارخانه بشدت نگران امنیت شغلی خود هستند
 • علیرضا فتحی، عضو  هیأت مدیره کانون هماهنگی کار‌‌ استان تهران، در گفتگو با رسانه ها گفت: کارفرمای کارخانه سدید ریخته‌گر در مرحله نخست ۳۰ نفر از کارگران کارخانه را با اتمام قرارداد کار تعدیل کرده و اسامی حدود ۲۵۰ کارگر دیگر نیز در لیست تعدیل قرار گرفته است.
  به گفته وی، مشکلات کارگران کارخانه سدید ریخته‌گر زمانی آغاز شد که این واحد صنعتی از سال ۱۳۸۸ به «بخش خصوصی» واگذار شد و از آن زمان تاکنون با مشکلات فراوانی روبرو است و طی این مدت به دلیل بی‌توجهی مسئولان نه تنها وعده‌ها هنوز بی‌عمل مانده که هر روز بر فشار مشکلات افزوده می‌شود.
  فتحی تصریح کرد: کارخانه سدید ریخته‌گر با مبلغ ۴۸ میلیارد به صورت نقد و مبلغ ۴۰۰ میلیارد بدهی (۶۸ درصد سهام واگذار شده است) از سوی بنیاد صدوق به «بخش خصوصی» واگذار شد. قرار بود بیش از نیمی از این مبلغ از طریق اعتبارات بانکی پرداخت شود.
 • وی افزود، «بخش خصوصی‌» کارخانه در بدو آغاز به کار با رکود مالی مواجه شد و عملا کاری برای انجام دادن نداشت.
 • فتحی، با بیان اینکه تقریبا از سه سال پیش که  دولت پروژه‌های آب‌رسانی را  در راستای جمع آوری آبهای سرگردان و استفاده بهینه از آب شیرین، کلید زد، تولید انواع لوله در این واحد با تمام توان از سر گرفته شد و کارگران کارخانه سدید ریخته‌گر به صورت شبانه‌روزی مشغول کار شدند، به طوریکه رکورد میزان تولیدات این کارخانه از مرز ۱۶۰ هزار تن لوله خام گذشت و این کارخانه طبق گزارش مجمع، (سالی حدود ۲۷ میلیارد سود خالص اعلام شده) به سود دهی کلانی ، دست پیدا کرد.
  وی اشاره کرد: متاسفانه چند ماهی است این کارخانه به دلیل  سیاست‌های غلط و کوتاهی در پرداخت سودهای بانکی و بدهی‌های انباشته سال‌های ۸۸ با صرف درآمد حاصله به‌جای تجهیز کارخانه و رفع مشکلات کارگران، با خرید املاک و زمین و باغ و سوله و…،دچار مشکلاتی شده است.
  فتحی، با بیان اینکه تولید در کارخانه سدید ریخته‌گر همچنان ادامه دارد، افزود:
 • کارفرما برای کاهش هزینه‌های کارخانه اقدام به تعدیل نیروی کار گرفته است در حالیکه اولویت اصلی تعدیل، مدیران و مشاوران بازنشسته مجموعه، با حقوق‌های بالا است.
 • وی با تاکید بر ضرورت پیگیری وضعیت کارخانه سدید ریخته‌گر و کارگرانش از طرف مسئولان امر گفت: اگر مسئولان هرچه سریع‌تر به وضعیت کارخانه رسیدگی نکنند، در آینده نزدیک شاهد تعطیلی کامل کارخانه و بیکاری کارگرانش خواهیم بود.

 


نظرات بسته شده است