روز جهانی مبارزه با فساد و ثروت‌های میلیاردی «فاسدان ریاکار» جمهوری اسلامی

سه روز پیش در۹ دسامبر، روز جهانی مبارزه با فساد ، صحبت از این بود که جمهوری اسلامی «مملو است از افراد فاسد ریاکار».حساب توئیتری «آمریکا در فارسی»، در یکی از توئیت‌هایش با انتشار تصویری از رهبرجمهوری اسلامی، درباره «میلیاردها دلاری» که در اختیار او و معاف از مالیات است نوشت که او حتی «املاک اقلیت‌های دینی را می‌بلعد» و در اختیار سپاه پاسداران قرارمی‌دهد.
نهادها وبنگاه‌های اقتصادی زیر نظر رهبر ثروتی انبوه دارند و بیشتر آنها از پرداخت مالیات معاف هستند. خبرگزاری رویترز چند سال پیش با انتشار گزارشی تحقیقی درباره یکی از این نهادها، به نام «ستاد اجرایی فرمان حضرت امام»، نوشت که میزان دارایی‌های این ستاد«بالغ بر ۹۵ میلیارد دلار» تخمین زده می‌شود که حدود چهل درصد بیشتر از صادرات نفتی ایران در آن زمان و بیش از تمام ثروت اندوخته شاه سابق ایران است.
رویترز نوشته بود: «کنترل این امپراتوری عظیم اقتصادی تنها دست یک نفر، یعنی آیت‌الله خامنه‌ای است». صفحه «آمریکا در فارسی» در توئیت دیگری با انتشار تصویری از ناصر مکارم شیرازی،مرجع تقلید شیعه ساکن قم، به لقب معروف او «سلطان شکر» اشاره کرده و نوشته است که«او با پر کردن بازار با شکر وارداتی گران‌قیمت، ایرانی‌ها را از کار بیکار کرد ومیلیون‌ها دلار سود بدست آورد».
سردار میلیاردر
حساب توئیتری«آمریکا در فارسی» در روز جهانی مبارزهبا فساد همچنین به صادق محصولی، وزیر کشور و وزیر رفاه در دولت محمود احمدی‌نژاد،اشاره کرده و او را «سردار میلیاردر» خوانده است که «مهارت خاصی در دریافت قراردادهای ساختمانی و نفتی پرسود از شرکت‌های وابسته به سپاه پاسداران» داشته و«اکنون میلیاردها ثروت دارد».
یک استاداقتصاد سیاسی در دانشگاه ستاکتون آمریکا، می‌گوید که انتشار توئیت‌های وزارت خارجه آمریکا در روز جهانی مبارزه با فساد دست‌کم در دوران پس از جنگ سرد چندان سابقه نداشته است. به نوشته توئیتر وزارت خارجه آمریکا، «روز مبارزه با فساد» برای ایرانیان که «حکومت‌شان مملو است از افراد فاسد ریاکار» روزی‌ست پر از ناامیدی. سازمان ملل متحد از سال۲۰۰۳ روز نهم دسامبر را «روز جهانی مبارزه با فساد» نام‌گذاری کرده و نسبت به تهدیدهایی که وجود فساد در برخی کشورها بر روی ثبات و امنیت می‌گذارد هشدار داده است


نظرات بسته شده است