بیکاری کارگران قطعه‌سازی «شهاب شمس» در پی تعطیلی این شرکت

روز سه شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۷ به ‌گفته رسانه‌ها، فعالیت واحد تولیدی شرکت طراحی و تولید قطعات صنعتی «شهاب شمس» متوقف شده و حدود ۲۶۰ کارگران بلاتکلیف شدند. بیکاری کارگران قطعه‌سازی «شهاب شمس»  مشکلات مالی زیادی را برای آنها در پی داشته است.

منابع کارگری دیگری در شرکت طراحی و تولید قطعات صنعتی «شهاب شمس» با اعلام خبر بیکاری کارگران قطعه‌سازی گفتند: «شرکت طراحی و تولید قطعات صنعتی «شهاب شمس» که در زمینه تولید انواع  شیشه بالابر برقی و دستی خودرو در کیلومتر ۱۶ جاده مخصوص  فعالیت دارد، از ابتدای هفته گذشته به دلیل مشکلات مالی فعالیت تولیدی خود را متوقف کرده و تمامی ۲۶۰کارگر آن هم‌اکنون بلاتکلیف و بیکار شده‌اند.»

«علیرضا شاملو » مدیرعامل شرکت طراحی و تولید قطعات صنعتی «شهاب شمس» ضمن تایید خبر بیکاری کارگران قطعه‌سازی «شهاب شمس» درخصوص مشکلات این کارخانه گفته است؛ این واحد  تولیدی به دلیل مشکلات مالی از روز گذشته دوشنبه (۲۶ آذر ماه) به صورت رسمی تعطیل اعلام شده است. به گفته وی، با افزایش قیمت ارز مشکلات زیادی برای این شرکت به وجود آمد و ارزش نقدینگی شرکت به یک سوم کاهش یافت و این موضوع به تدریج موضوعات دیگری را برای شرکت ایجاد کرد، تا جایی که امروز شرکت به طور کامل تعطیل شد.

مدیرعامل در ادامه افزود: «ابتدای سال جاری حدود ۶۰۰ کارگر در این کارخانه مشغول به کار بودند؛ اما طی چند ماه گذشته برای کاهش هزینه‌های کارخانه، ناچار شدیم تعدادی از نیروی کار این واحد را با اتمام قرار داد کار، اخراج کنیم. در عین حال روز گذشته نیز ۲۶۰ کارگر باقی مانده نیز با چهار ماه مزد معوقه از کار بیکار شدند.»

علاوه بر مشکل بیکاری کارگران قطعه‌سازی «شهاب شمس»، به گفته شاملو، مشکل اصلی این کارخانه وسایر واحدهای قطعه‌ساز که تولید و تامین کننده قطعات مورد نیاز خودرو‌سازان داخلی هستند، ناشی از وصول نشدن به موقع طلب‌های مالی‌شان از  این شرکت‌ها است.

وی با بیان اینکه «شهاب شمس» سابقه ۲۵ ساله در تولید قطعات خودرو دارد، گفت: «ریشه مشکلات این کارخانه عدم وجود نقدینگی است به همین دلیل امکان تامین مواد اولیه را هم نداریم. وی با بیان اینکه شرکت سازه گستر (زیرمجموعه شرکت ساپیا) بیش از ۷ ماه است که مطالبات معوق شرکت را پرداخت نکرده است، گفت: اگر این شرکت ۵ میلیارد تومان مطالبات معوق ما را پرداخت می‌کرد، می‌توانستیم بخشی از مشکلات را حل کنیم.

خبر بیکاری کارگران قطعه‌سازی «شهاب شمس»، این واقعیت را برملا می‌سازد که برخلاف ادعاهای دولت روحانی که می‌گفت تحریمها را دور خواهیم زد و این موضوع هیچ تاثیری بر فعالیت‌های تولیدی و اقتصادی ما نخواهد داشت، اکنون شاهد تعطیلی پی در پی شرکت‌ها وکارخانجات و دیگر مراکز تولیدی هستیم. بیکاری هزاران کارگر زحمتکش و محروم، باعث می‌شود تا آنها قدرت خرید نان خشک و قوت لایموت‌شان را نیز از دست بدهند.


نظرات بسته شده است