سهم شگفت‌انگیز نهاد‌های مذهبی از بودجه سال ۹۸ در کنار کسری بی‌سابقه بودجه

در لایحه بودجه ۱۳۹۸ ایران، سهم نهادهای مذهبی و تبلیغاتی حکومت و سازمان صدا و سیمای ایران در مجموع به بیش از پنج تریلیون تومان می‌رسد که حدود ۱۳ برابر بودجه “امور محیط زیست” است.

کل بودجه امور محیط زیست ایران که شامل مقابله با آلودگی‌هوا هم می‌شود ۴۰۳ میلیارد تومان است. بودجه ۵ تریلیون تومانی نهادهای مذهبی و تبلیغاتی (به اضافه صدا و سیما)، به این معناست که حکومت ایران به ازای هر نفر حدود ۶۶ هزار تومان خرج نهادهای مذهبی و تبلیغاتی می‌کند.

همچنین سازمان بهزیستی ایران که برای ارائه خدمات حمایتی و تامین حداقل نیازهای اساسی افراد کم در آمد تاسیس شده است، امسال حدود ۴ هزار میلیارد تومان بودجه می‌گیرد. یعنی کمتر از ۵۰ هزار تومان به ازای هر ایرانی.

در لایحه بودجه هرسال، بودجه مربوط به “امور دین و مذهب” مشخص می‌شود. بودجه این بخش امسال یک تریلیون و ۳۰۰ میلیارد تومان (۱۳۲۲ میلیارد تومان) است که نسبت به پارسال دو درصد افزایش داشته است. در فهرست نهاد‌های مذهبی و تبلیغاتی ـ در میان ردیف‌های بودجه ـ که وظایفشان مشخصا تبلیغ تفکرات رهبران حکومت ار نظر سیاسی،‌ فرهنگی و مذهبی است، بیشترین سهم به “مرکز خدمات حوزه‌های علیمه” می‌رسد. بودجه این بخش بیش از یک تریلیون تومان است که بیش از یک سوم آن صرف “حق بیمه طلاب و روحانیون غیر شاغل” می‌شود؛ به عبارت دیگر بیمه بیکاری روحانیون.

در فهرست بلند سایر نهاد‌های مذهبی و تبلیغاتی، بودجه‌های هنگفتی به نهادها یا بخش‌هایی اختصاص یافته که وظایف مذهبی یا تبلیغاتی مشخص و محدودی دارند. برای نمونه “ستاد مرکزی راهیان نور” که مشخصا وظیفه‌اش تبلیغ روایت‌های رسمی از جنگ و ترتیب دادن سفر‌های دانش‌آموزان به مناطق جنگی است، ۲۵ میلیارد تومان بودجه دارد. چند موسسه که وظایفشان حفظ آثار یا نگهداری از مقبره روح الله خمینی است، در مجموع ۷۳ میلیارد تومان بودجه می‌گیرند.

کسری بودجه بی‌سابقه سال ۹۸

اختصاص مبالغ عظیمی از بودجه سال ۹۸ به نهادهای مذهبی در شرایطی صورت می‌گیرد که بانک مرکزی ایران روز یکشنبه ۲۵ آذرماه گزارش جدید وضعیت اقتصادی کشور را منتشر کرد که نشان می‌دهد کسری تراز عملیاتی و سرمایه‌ای دولت در هفت ماهه سال ۹۷ به رقم بی‌سابقه بالای ۳۹ هزار میلیارد تومان رسیده است که ربطی به افت صادرات و درآمدهای نفتی ایران تحت تاثیر تحریم‌های آمریکا ندارد. خبرگزاری فارس از قول منابع خود می‌گوید «با شرایط موجود، ۳۰ تا ۴۰ هزار میلیارد تومان کسری منابع در لایحه بودجه سال ۹۸ وجود دارد که باید جبران شود»

بی بی سی


نظرات بسته شده است