اوج بی‌آبی و تداوم اعتراضات کشاورزان اصفهان  در سال‌های ۹۶ و ۹۷

به گزارش رسانه‌ها، تداوم پایمال شدن حقابه‌های کشاورزان اصفهان موجب اعتراضات وسیعی از سوی آنها شده است. در این میان، کشاورزان شرق اصفهان به‌ویژه اهالی ورزنه در خط مقدم تجمعات اعتراضی هستند. مطالبه‌شان نیز مشخص است: بازگرداندن حقابه‌های قانونی‌شان.

حاج حسن محسنی، رییس هیات مدیره کشاورزی شهرستان اصفهان ضمن مرور مشکلات کشاورزان اصفهان ، به ایلنا گفته است: برای سال آبی ۹۶ و ۹۷ هیچ آبی داده نشده است. کشاورزان بسیار مستاصل هستند. گرچه اکنون هم وارد زمستان شده‌ایم و ممکن است در زمستان هم به ما آب ندهند. اگر از اول بهمن بگذرد و آب را بعد از آن زمان، رها سازند، دیگر به درد کشت غلات نمی‌خورد.

تلنبار شدن وام‌های کشاورزان اصفهان از سال‌ها قبل بخاطر آوار مشکلات‌شان

محسنی افزود: در سال آبی ۹۶ و ۹۷، هیچ کشت و برداشتی نداشتیم. این در حالی بود که وام‌ها و کارمزدها سیر صعودی داشتند. ضامن‌ها و متعاقبا کشاورزان به‌شدت تحت فشار بودند. گفتنی است به‌خاطر مشکلات فراوان، بازپرداخت بسیاری از وام‌ها، از سال‌های قبل باقی مانده، و همه آنها بر روی هم تلنبار شده‌اند.

وی اشاره کرد: مساله وام‌ها خود یک معضل بود. در کنار این مساله، نبود آب برای کشاورزی، افزایش تورم و بروز گرانی‌های گسترده، مشکلات معیشتی را صدچندان کرده است.

کشت مرغوب، کشت پاییزه است

محسنی با بیان اینکه آبی از سد برای کشت پاییزه –که بهترین کشت است- داده نشد، تصریح کرد: کشت زمستانه مرغوبیت کشت پاییزه برای غلات را ندارد. گفتنی است ما از گذشته در اینجا صرفا ۴ ماه در سال آب برای کشاورزی داشته‌ایم و آب دائم نداریم. از همین رو، ناگزیر از غله‌کاری بوده‌ایم و فقط گندم و جو می‌کاریم. صیفی‌جات و جالیزکاری که بهره‌وری بالاتری دارند، نداریم. با این وجود، در گذشته گرچه کشت‌مان کم بود، اما هزینه زندگی‌مان از آن درمی‌آمد.

محسنی گفت: بسیار مستاصل هستیم. گرچه طبق ماده ۴۴ قانون توزیع عادلانه آب، مصوب ۱۳۶۱ بابت گرفتن آب کشاورزان و حقابه‌شان، باید با آنها توافق صورت پذیرد؛ اما آنها هرچقدر جلسه گرفتند و طومار نوشتند و به مراجع مختلف و وزارت نیرو رجوع کردند تاکنون هیچ فایده‌ای نداشته است.

شیوع بیماری به دنبال حفر ۱۳۰ حلقه چاه بی‌رویه

رییس هیات مدیره کشاورزی شهرستان اصفهان، در رابطه خاطرنشان نمود: مشکل دیگری که موجود است برداشت بی‌رویه آب در بالادست و عدم بارش کافی در سرچشمه‌ها، شرب ۵ میلیون نفر اهالی استان اصفهان را به خطر انداخته است. آنها برای رفع این مشکل، مجبور شدند ۱۳۰حلقه چاه جدید حفر کنند و آب را به صورت مستقیم و تصفیه نشده به لوله‌ها بفرستند. این اقدام هم بیماری و مشکلات بسیاری را برای مردم فراهم کرد.

محسنی در پایان، گفت: برخوردهایی که از سوی حاکمیت با کشاورزان صورت گرفته و بسیاری دیگر مسائل، موجب تلنبار شدن مشکلات بر روی هم و تجمعات اخیر آنها شده است. گفتنی است هرچقدر از اصفهان دورتر می‌شویم، مشکلات و درگیری‌ها بیشتر می‌شوند.

اژیه و ورزنه در بخش‌های جلگه و بن‌رود، در پایان آب زاینده‌رود قرار دارند. جدا از تمام مشکلات معیشتی‌ که پیدا کرده‌اند، به‌خاطر تغییرات شرایط اقلیمی، اکنون اثرات ناشی ازشیوع بیماری سالک در آنجا نیز رو به‌ تزاید گذاشته است. این را نباید فراموش کرد که ساکنان این شهرها، افرادی زحمتکش و آبرومند بودند و دستشان به دهنشان می‌رسید.

بدین ترتیب شرح احوالات کشاورزان اصفهان که اینک با به میدان آمدن درصحنه اعتراضات و تظاهرات مستمر، خود را نشان میدهد بیانگر یک حقیقت مسلم است و آنهم عدم پاسخگویی حاکمیت به کشاورزان اصفهان است که برای حقابه مشروع و قانونی خود به پا‌خاسته‌اند.


نظرات بسته شده است