هشت سال به دنبال درمان؛ عدم رسیدگی پزشکی به مطلب احمدیان در زندان اوین

مطلب احمدیان، زندانی محبوس در زندان اوین از سالها پیش از بیماری ارکیتیس (عفونت بیضه) و انتقال عفونت به مثانه رنج می‌ برد. علیرغم پیگیری این زندانی طی ۸سال اخیر در زندانهای سنندج و زندان اوین اقدام جدی بابت رسیدگی پزشکی در دمان بیماری این زندانی صورت نگرفته است.

مطلب احمدیان، زندانی محبوس در زندان اوین به دلیل عدم رسیدگی پزشکی با شدت گرفتن بیماری عفونت بیضه مواجه شده است.

یک منبع نزدیک به این زندانی به گزارشگر هرانا گفت: “مطلب احمدیان پیش از انتقال به زندان اوین، در زندان سنندج نیز بارها جهت مداوای بیماری خود درخواست داده بود؛ با این حال تا زمان انتقال به زندان اوین با بی توجهی مسئولین مواجه بود. پس از انتقال به زندان اوین نیز این وضعیت ادامه دارد و فقط یک بار جهت انجام سونوگرافی به بیمارستان منتقل شد که آن هم به دلیل اشتباه پزشکی در نوشتن آزمایشات انجام نگرفت”.

این منبع مطلع ادامه داد: “در تمام ۸سالی که مطلب احمدیان تحمل حبس کرده با این مشکل مواجه بوده و بیماری او به دلیل عدم رسیدگی پزشکی روز به روز پیشرفت کرده است. بی توجهی مسئولین در حالی است که پزشک عمومی و متخصص عفونی در بهداری زندان بارها تاکید کرده‌اند که حتما باید توسط جراح ویزیت شود و شیمی تراپی، سونوگرافی و آزمایشات مربوطه صورت گیرد”.

به گفته این منبع نزدیک به این زندانی، احمدیان طی هفته‌های اخیر بارها با رئیس اندرزگاه راجع به این موضوع صحبت کرده و درخواست خود را جهت شروع درمان به وی داده است؛ با این حال تاکنون فقط با آمپول و داروهای مسکن دردهای شدیدی که دچار آن می‌شود را تحمل کرده است”.

مطلب احمدیان زندانی محبوس در زندان اوین، مردادماه سال جاری توسط شعبه ۱دادگاه کیفری یک استان کردستان به اتهامات “مشارکت در قتل” به ۸سال حبس تعزیری و پرداخت نصف دیه کامل (دو دیه کامل برای ۴متهم پرونده) و به اتهام “ضرب و جرح عمدی” از بابت همان پرونده به ۱سال حبس و پرداخت ۲۰میلیون تومان (۸۰میلیون تومان برای ۴متهم پرونده) بابت دیه فرد مجروح شده درگیری محکوم شد.

مطلب احمدیان پس از ابلاغ این حکم در ابتدای شهریورماه سال جاری به دلایل نامعلومی از زندان مرکزی سنندج به زندان اوین انتقال داده شد.

مطلب احمدیان، ۳۱ساله اهل بانه، در ۱۳مهرماه ۱۳۸۹بازداشت و در پرونده اول خود پس از حدود ۲۳۰روز تحمل سلول انفرادی، به اتهام محاربه از طریق عضویت در یکی از احزاب اپوزیسیون کردستان، به ۳۰سال حبس در تبعید به زندان میناب محکوم شد.

مورخ ۱۴اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۵، این زندانی امنیتی به زندان سقز منتقل شد و پرونده جدیدی علیه اش مفتوح شد که درنهایت از اتهام مطروحه تبرئه و دوباره به زندان سنندج منتقل شد.

یک منبع مطلع در مورد اتهامات مطروحه در پرونده جدید به گزارشگر هرانا گفته بود: “گفته‌اند اسلحه‌ای در زندان سقز پیدا شده و یکی از زندانیان در مورد آقای احمدیان اعتراف کرده است. این درحالی است که وی مدت یک سال بود در زندان سنندج نگهداری می‌شد و نمی‌توانسته در مورد چنین اتهامی مشارکت داشته باشد.”

وی همچنین در دو پرونده در سال‌های ۱۳۸۷و ۱۳۹۰با اتهام تردد غیرمجاز از مرزهای کشور به پرداخت یک میلیون ریال جزای نقدی در حق صندوق دولت و یک سال حبس تعزیری محکوم شد.

 

 


نظرات بسته شده است