گزارشی از شکنجه سپیده قلیان و تهدید کردن وی به قتل

شکنجه سپیده قلیان : بنا به یک گزارش نقل شده از اطرافیان خانم سپیده قلیان ، این فعال اجتماعی که در تاریخ ۲۷آبان ۱۳۹۷در شهر شوش و در جریان اعتراضات کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه بازداشت شد، از ابتدا و در بخش امنیتی نیروی انتظامی، مورد ضرب و شتم شدید قرار می‌گیرد. در این بخش چند تن دیگر از کارگران و ازجمله آقای اسماعیل بخشی، نماینده کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه، در بازداشت بودند.

در گزارش شکنجه سپیده قلیان آمده است که  ماموران و مسئولان امنیتی در این بخش، شدیدترین توهین‌های جنسی نسبت به وی روامی‌دارند.

این هتاکی نسبت به خانم سپیده قلیان ، مورد اعتراض کارگران بازداشتی قرار می‌گیرد و از جمله آقای بخشی به ضرب و شتم و فحاشی علیه خانم قلیان اعتراض می‌کند که او را نیز به شدت کتک می‌زنند. در انتقال از شوش به اطلاعات اهواز در «ون» نیز زندانیان مورد ضرب و جرح قرار می‌گیرند. آقای اسماعیل بخشی که در جلوی «ون» بوده، بیهوش می‌شود و خانم قلیان نیز از شدت درد و ضربات وارده، فکر کرده گردنش شکسته است.

مطابق این گزارش که به شکنجه سپیده قلیان پرداخته است، در بازداشتگاه اطلاعات، به مدت چند روز خانم قلیان را مورد ضرب و شتم قرار می‌دهند و با کابل به کف پا و دست‌هایش می‌زنند و باطوم در کمرش می‌کوبند. همچنین به وی چشم بند زده او را لگد زده و به در و دیوار می‌کوبند.

بازجوها به او می‌گویند: «آنقدر علیه تو شایعه خواهیم ساخت و ماجرا درست می‌کنیم که به دست بستگان یا کارگران به قتل برسی.»

شدت شکنجه سپیده قلیان آنقدر زیاد بوده که خانواده او در اولین ملاقات، خانم قلیان را می‌بینند متوجه می‌شوند که وی از شدت شکنجه توانایی راه رفتن ندارد. ماموران امنیتی سپس سپیده قلیان را به بند عمومی امنیتی می‌فرستند و به بازداشت‌شدگان با اتهام ارتباط با داعش گفته بودند که او کمونیست است و‌ نجس و خدا را قبول ندارد  تا بتوانند بدون دخالت خود ماموران، برای خانم قلیان مشکلی ایجاد کنند؛ اما این اقدامشان با شکست مواجه شد.

این بازداشت شدگان به سپیده قلیان گفته‌اند که حاضرند شهادت بدهند که آثار ضرب و شتم و کبودی و زخم را بر بدن او دیده‌اند و دیده‌اند که چه بر این زندانی گذشته است. علاوه بر شکنجه سپیده قلیان ، او تحت فشار روانی برای مصاحبه تلویزیونی هم قرار داشته که او نپذیرفته است.

آنطور که از این گزارش برمی‌آید به نظر می‌رسد که شکنجه سپیده قلیان پس از آزادی نیز با تهدید مداوم او به قتل، ادامه می‌یابد. مقامات امنیتی تاکنون به دستور دادستانی شوش مبنی بر اعزام سپیده قلیان به پزشکی قانونی برای تایید ضرب و شتم و شکنجه، واکنشی نشان نداده‌اند و شکایت وکلای سپیده قلیان از ماموران بابت شکنجه و ضرب و شتم، تا کنون بی نتیجه مانده است.

 


نظرات بسته شده است