چهارمین روز اعتصاب کارگران نیشکر هفت تپه ۲۳دی۹۷

روز یکشنبه ۲۳دی ۱۳۹۷، جمعی از کارگران نیشکر هفت تپه در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات مزدی خود، اقدام به برگزاری تجمع کردند.کارگران در جلوی درب مدیریت خواستار پرداخت حقوق معوقه خود شدند. حقوق این کارگران تاکنون واریز نشده و کاظمی قانم مقام مدیرعامل هفت‌تپه مدعی شده که طی فردا یا پس فردا واریز می شود.

دور جدید اعتصاب کارگران نیشکر هفت تپه

متعاقب دور جدید اعتصاب کارگران نیشکر هفت‌ تپه، که از صبح روز پنجشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۷ شروع شد، جمعی از کارگران نیشکر هفت تپه در اعتراض به تعویق پرداخت دستمزد،  در چهارمین روز اعتصاب خود، دست از کار کشیدند.
این اعتصاب پس از آن صورت گرفت که روز سه شنبه ۱۸ دی ماه کارگران تهدید کرده بودند؛ در صورت عدم پرداخت حقوق‌های معوقعه باردیگر دست به اعتصاب و اعتراض خواهند زد و این اعتراض را به شهر شوش خواهند کشاند.

لازم به یاد آوری است که کارگران نیشکر هفت تپه ، قبلاً اعتصاب یک‌ماهه خود را در آذر ماه به پیش بردند. این اعتصاب که از ۱۲آبان ماه آغاز شد  برغم دستگیری نمایندگان‌ کارگران نیشکر هفت‌تپه تا اعلام موافقت رسمی مقامات با درخواست‌های کارگران تا اوایل آذر ماه ادامه یافت.
کارگران در پایان اعتصاب خود اعلام کرده بودند که در صورت عدم انجام وعده و وعیدهای داده شده بار دیگر به اعتصاب دست خواهند زد.

وضعیت وخیم معیشتی کارگران

کارگران در دور جدید اعتصاب خود، خواستار دریافت ۲ ماه مطالبات مزدی و مشخص شدن سایر مطالباتی هستند که در اعتراضات ۴۰ روزه، همه کارگران خواستار محقق شدن آن بودند.

کارگران که در شرایط معیشتی ناگواری به سر می‌برند می‌گویند: باتوجه به وضعیت بحرانی اقتصادی کشور که در نتیجه آن قیمت کالاهای اساسی و مصرفی بسیار افزایش پیدا کرده، توان تامین مایحتاج معیشتی خانواده‌های خود را از دست داده‌ایم.
کارگران هفت‌ تپه همچنین گفتند: تاخیر‌هایی که در پرداخت مطالبات مزدی ما ایجاد شده به هیچ وجه با کار سخت و دشواری که انجام می‌دهیم، همخوانی ندارد. بیشترنگرانی ما از این است که در آستانه سال جدید چگونه کارفرما می‌خواهد مطالبات جاری و معوقه کارگران را به همراه عیدی و سنوات پایان سال پرداخت کند.

کارگران درباره سایر مشکلات صنفی خود گفتند: غیر از تاخیری که در پرداخت معوقات مزدی ما وجود دارد، بخش دیگری از مشکلاتمان اجرای ناقص طرح طبقه‌بندی مشاغل در این مجتمع  است.
آنها تاکید کردند: اجرای ناقص این طرح فقط دستمزد تعداد کمی از کارگران را تغییر داده و سایر کارگران از اجرای این قانون آن بی‌بهره مانده‌اند.


نظرات بسته شده است