کشته و زخمی شدن پنج کولبر در مناطق مرزی سردشت و بانە

پنج کولبر در مناطق مرزی شهرستانهای سردشت و بانە در پی شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی کشته و زخمی شدند.

یک کولبر به نام «سیروان حسن‌زاده» ۲۵ ساله در نقطه‌ی صفر مرزی شهرستان سردشت در پی شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی از ناحیه‌ی پشت زخمی شد.

همزمان در حادثه‌ای دیگر، نیروهای مرزبانی در مرز هنگژال بانە گروهی از کولبران را هدف شلیک مستقیم قرار دادند و در نتیجه یک کولبر به نام «نامق غلامی» از اهالی روستای خوری‌آباد جان خود را از دست داده و «جبار احمدی» از اهالی روستای کانی‌سور و «کارزان امین‌زاده» از اهالی روستای خوری‌آباد به شدت زخمی شدند.

در خبری دیگر از سردشت گزارش شده است که شامگاه ۲۲ دی ماه، یک کولبر به نام «شهریار خضری» ۲۰ ساله در جمعی از کولبران از سوی نیروهای مورد ذکر هدف شلیک مستقیم قرار گرفتە و از ناحیه‌ی سر بە شدت زخمی شدە است.

تمامی این افراد به ظن حمل کالای قاچاق، از فاصله‌ی نزدیک و بدون اخطار قبلی هدف قرار گرفته شده‌اند و پس از زخمی‌شدن، جهت رسیدگی پزشکی به مراکز درمانی منتقل شده‌اند.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت‌بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت‌های شغلی به آن روی می‌آورند و سالانه ده‌ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می‌شوند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، به تازگی با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

بر اساس این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.


نظرات بسته شده است