اخبار و گزارشات کارگری ایران

طی روز گذشته و امروز، جمعی از معلمان مدارس حمایتی استان یزد در مقابل ساختمان استانداری، جمعی از آتش نشانان شهرداری آبادان، جمعی از کارگران قطار شهری اهواز، جمعی از کارگران شهرداری نیشابور و جمعی از مالباختگان موسسه کاسپین در رشت در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

امروز سه شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۷، جمعی از معلمان مدارس حمایتی استان یزد در اعتراض به نحوه مدیریت مدارس و عدم پرداخت مطالبات مزدی خود، در مقابل ساختمان استانداری، اقدام به برگزاری تجمع کردند.

تعدادی از معلمان مدارس حمایتی استان چند روزی است که با حضور در مقابل استانداری یزد و اداره کل آموزش و پرورش این استان نسبت به دریافت نشدن حق و حقوق خود اعتراض کردند.

ملانوری، یکی از معلمان مدارس حمایتی یزد با بیان این که مدارس حمایتی در سال تحصیلی گذشته رتبه‌های بالای علمی را به خود اختصاص داده است، اظهار کرد: “متأسفانه مسئولان آموزش و پرورش هیچ توجهی به دستاوردهای ما ندارند”.

وی با اشاره به پرداخت نشدن حقوق از فروردین ماه امسال تاکنون، افزود: “حقوق معلمان مدارس حمایتی بدون اولاد زیر یک میلیون و به ازای هر فرزند که دارای سقف حداکثر دو فرزند است حدود ۸۰ هزار تومان اضافه می‌شود”.

این معلم یزدی که در قالب طرح خرید خدمات حدود سه سال در مدارس حمایتی مشغول خدمت است، گفت: “نداشتن امنیت شغلی و بیمه‌های ۲۱ و ۲۲ روزه، اصلی‌ترین مشکل معلمان خرید خدمت در استان و کشور است”.

خانم نوری یکی دیگر از معلمان طرح مدارس حمایتی با بیان این که کلاس‌های اول تا چهارم این مدارس توسط معلمان خانم و کلاس‌های پنجم و ششم توسط آقایان اداره می‌شود،‌ تصریح کرد: “۷۰ درصد جمعیت معلمان مدارس حمایتی استان یزد خانم و ۳۰ درصد آقا هستند”.

وی با اشاره به ضرورت اصلاح قرارداد بیمه‌ای معلمان خرید خدمت، ادامه داد: “اگر در روزهای بیست و سوم به بعد هر ماه برای ما اتفاقی بی‌افتد به دلیل نداشتن بیمه بیچاره می‌شویم”.

محمدی از دیگر معلمان مدارس حمایتی که ۵ سال در این مدارس سابقه کار دارد، گفت: “در حال حاضر ۵۴ مدرسه حمایتی در سطح استان فعالیت می‌کنند که به دلیل  پرداخت نشدن حقوق معلمان ۲۰ مدرسه تعطیل شده است”.

این معلم خاطرنشان کرد: “ما در تجمعات خود دو پیشنهاد به معاون وزیر آموزش و پرورش ارائه کردیم که وی با آنها موافقت کرد، به همین منظور بی‌صبرانه منتظر تغییر رویه وزارت آموزش و پرورش در خصوص مدیریت مدارس حمایتی هستیم”.

وی در مورد پیشنهادات ارائه شده به «عبدالرسول عمادی» معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش گفت: “با توجه به این که سرانه آموزشی در مدارس دولتی حدود سه میلیون تومان و در مدارس حمایتی حدود ۸۰۰ هزار تومان است، پیشنهاد می‌کنیم سرانه مدارس حمایتی به دو میلیون تومان افزایش یابد تا علاوه بر مزیت‌های مختلف حق و حقوق معلمان این مدارس به موقع و کاملتر پرداخت شود”.

محمدی برگزاری آزمون سراسری استخدامی از بین معلمان مدارس حمایتی را از دیگر پیشنهادات معلمان خرید خدمت به معاون وزیر دانست و بیان کرد: “با توجه به این که هرکدام از معلمان مدارس حمایتی حدود پنج سال سابقه کلاس داری دارند در صورت استخدام نقش مهمی در توسعه خدمات آموزشی ایفا خواهند کرد”.

تجمع آتش‌نشانان آبادانی مقابل ساختمان فرمانداری/ تاخیر در پرداخت دستمزد و بیمه

امروز سه شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۷، جمعی از آتش نشانان شهرداری آبادان در مقابل ساختمان فرمانداری تجمع اعتراضی برگزار کردند.

یکی از آتش‌نشانان معترض در ارتباط با تجمع امروز خود و همکارانش گفت: “از مهرماه مطالبات مزدی دریافت نکرده‌اند و حق بیمه آنها حدودا ۱۱ ماه است به تاخیر افتاده است”.

او با بیان اینکه کار سخت و پرخطر آتش‌نشانی، مشکلات و مرارت‌های بسیار دارد، افزود: “تاخیر در پرداخت مطالبات مزدی و بیمه‌ای مزید بر علت است و آتش‌نشانان را دلسرد می‌کند”.

به گفته وی، بخش دیگری از مشکلات آتش‌نشانان به دریافت نکردن لباس کار در دو سال گذشته مربوط می‌شود. در عین حال خودروهای آتش‌نشانی شهر آبادان در این فاصله دو ساله به بهانه کمبود منابع مالی تجهیز نشده و از ایمنی لازم برخوردار نیستند.

وی در خاتمه ادامه داد: “علیرغم همه مشکلات، آتش‌نشان‌ها از هیچ گونه حق و حقوق و مزایای سختی کار خود برخوردار نیستند و در صورت اعتراض به وصول مطالبات صنفی خود، با اخراج یا تغییر پست مواجه می‌شوند”.

ادامه تجمع کارگران «متروی اهواز» در مقابل سازمان قطار شهری

امروز سه شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۷، جمعی از کارگران قطار شهری اهواز در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات مزدی خود، در مقابل ساختمان قطار شهری اهواز، اقدام به برگزاری تجمع کردند.

تعدادی از کارگران پروژه ساخت «متروی اهواز» گفتند: “با وجود آنکه صبح امروز معادل یک ماه از مجموع حدود ۱۹ ماه معوقات مزدی کارگران از سوی شرکت پیمانکاری کیسون پرداخت شده اما نگرانی از وضعیت نامعلوم مابقی مطالباتشان باعث شد آنها امروز نیز اعتراضات صنفی خود را دنبال کنند”.

این چندمین بار است که کارگران این واحد عمرانی در سال جاری بابت معوقات مزدی خود دست به برپایی اجتماعات صنفی زده‌اند.

آنها با بیان اینکه کارگران خواهان مشخص شدن وضعیت مابقی مطالبات خود هستند، گفت: “تا این لحظه از جانب مدیریت شرکت کیسون و مسئولان سازمان قطار شهری پاسخ روشنی به این خواسته‌ کارگران داده نشده است”.

به ادعای کارگران قطار شهری اهواز، موضوع اصلی اعتراض چند ماه گذشته و روزهای اخیر کارگران این پروژه که تحت مسئولیت شرکت پیمانکاری کیسون مشغول کارند، در واکنش به حدودا ۱۹ ماه مزد معوقه سال گذشته و جاری به همراه سایر مزایای مزدی آنها مربوط می‌شود.

بر اساس این گزارش صبح امروز کارفرما، یک ماه دستمزد مربوط به مردادماه سال ۹۶ کارگران را تقریبا با ۱۸ ماه تاخیر پرداخت کرده است.

دلیل دیگر اعتراض کارگران این واحد عمرانی، مربوط به تعطیلی کارگاه محل کارشان می‌شود. آنها می‌گویند: “از ماه‌ها قبل پروژه ساخت قطار شهری اهواز متوقف شده و در نتیجه آن امنیت شغلی آنها به خطر افتاده است”.

همچنین به نقل از کارگران گفته می‌شود؛ “با پیگیری ماموران نیروی انتظامی که در اجتماع دیروز کارگران حاضر شده بودند، قرار است حوالی ظهر امروز جلسه‌ای در محل استانداری با حضور کارفرمای شرکت کیسون و مسئولان قطار شهری اهواز برگزار شود”.

تجمع کارگران شهرداری نیشابور مقابل ساختمان شورای شهر

شب دوشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۷، جمعی از کارگران دائمی منطقه دو شهرداری نیشابور، برای چندمین بار در ماه جاری در انتقاد به اعمال فشار «شهرداری نیشابور» برای تبدیل وضعیت قرارداد کارگران دائمی به پیمانی مقابل ساختمان شورای شهر نیشابور تجمع کردند.

یکی از کارگران شهرداری نیشابور گفت: “این تجمع از حوالی ساعت ۴ عصر آغاز و تا ساعت ۹ شب گذشته ادامه یافت”.

وی با بیان اینکه اجتماع صنفی شب گذشته ما مقابل ساختمان شورای شهر هیچ نتیجه‌ای نداشت، افزود: “قرار است برای روز پنجشنبه در سالن ورزشی منطقه یک شهرداری نیشابور برای رسیدگی به مشکلات حدود ۳۰۰ کارگر معترض، جلسه‌ای تشکیل شود”.

به گفته این کارگر شهرداری نیشابور، آنچه که باعث تشدید نگرانی‌های او و دیگر کارگران شرکت‌کننده در اجتماع صنفی شب گذشته شده است؛ این بود که با وجود آنکه حدودا ۳۰۰ کارگر مقابل ساختمان شورای شهر جمع شده بودند اعضای شورا هیچ توجهی به اعتراض کارگران و خواسته‌های آنها  نکردند.

وی در توضیح علت اصرار شهرداری و اعضای شورای شهر برای تبدیل وضعیت قرارداد کارگران به پیمانی، اظهار داشت: “در جلسات چند روز پیش شورای شهر پیشنهاد کردیم برای خروج پیمانکار حاضریم یک ماه حقوق خود را ببخشیم”.

به گفته این کارگر، طبق نمونه قرارداد کاری که پیمانکار اخیرا به کارگران داده، دستمزد هر یک از کارگران به نسبت قبل که قرارداد مستقیم بودند، حدودا به نصف کاهش یافته است.

او با ذکر مثالی گفت: “پیش از این من با دو حق فرزند حدود ۲ میلیون ۷۰۰ هزار تومان دستمزد دریافت می‌کردم که این رقم در قرارداد جدید به یک میلیون ۵۰۰ هزار تومان کاهش یافته است”.

به گفته وی، هر یک از کارگران طبق قرارداد جدید که پیمانکار باید هفته‌ای ۴۴ ساعت کار انجام دهند اما این مقدار کار درگذشته ۳۶ ساعت در هفته بود. علیرغم آن هیچ خبری از درج حق اضافه‌کاری‌ها و تعطیل کاری‌ها در این قراردادها مشاهده نمی‌شود. در عین حال حق سنوات کارگران که باید طبق قانون بر مبنای یک ماه حقوق در سال پرداخت شود در قرارداد جدید به ۶۴۲ هزار تومان کاهش یافته است.

طبق اظهارات وی، یکی دیگر از مشکلات کارگران شهرداری منطقه دو؛ وصول نشدن برخی مطالبات از شهرداری است. در حال حاضر ۴ سال است هزینه‌های جارو را از جیب خود پرداخت می‌کنیم. پیش از این هر یک از ما کارگران خدماتی بابت هزینه جارو ۲۶۰ تا ۲۷۰ هزار تومان دریافت می‌کردیم. همچنین برخی از مزایای رفاهی و عرفی کارگران همانند اقامت ۵ روزه در شمال کشور از ماه‌ها قبل حذف شده است. در عین حال یک سال است حق اضافه‌کاری و تعطیل کاری کارگران از سوی شهرداری پرداخت نمی‌شود.

این کارگر شهرداری نیشابور در خاتمه افزود: “در روزهای گذشته نه مسئولان دستگاه‌های اداری مرتبط و نه متولیان نهادهای صنفی کارگران شاغل در منطقه نیشابور به او و همکارانش در مورد سرنوشت وضعیت شغلی و مطالباتشان توضیح مشخصی نداده‌اند”.

تجمع مالباختگان موسسه کاسپین در رشت

امروز سه شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۷، جمعی از مالباختگان موسسه کاسپین در رشت در مقابل دفتر این موسسه به برآورده ‌نشدن مطالبات خود، اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

اعتراض سپرده‌گذاران موسسه‌های مالی و اعتباری از دو سال پیش آغاز شد و دولت و بانک مرکزی پرداخت مطالبات سپرده‌گذاران از طریق بانک‌های دولتی و خصوصی را متعهد شدند.

بر اساس ادعای بانک مرکزی تا به حال مطالبات بیش از ۹۵ درصد سپرده‌گذاران پرداخت شده است.

چند گزارش کوتاه از نقض حقوق بشر در زندان زاهدان

یک زندانی متهم به محاربه و محبوس در زندان زاهدان علیرغم مشکل پوستی جدی و ابتلا به قارچ در ناحیه پاها با عدم رسیدگی پزشکی مواجه شده و از اعزام وی به بیمارستان جلوگیری شده است. همچنین در گزارشی دیگر دو زندانی سنی مذهب محبوس در این زندان در پی درگیری لفظی با وکیل بند به دلیل توهین به اعتقادات مذهبی خود پس از ضرب و شتم به قرنطینه زندان منتقل شدند. همزمان با این زندانیان یک زندانی دیگر محبوس در این زندان نیز به دلیل انتقاد از شرایط زندان در زمان سرکشی بازرسان، به قرنطینه این زندان منتقل شده‌ است.

یک زندانی محبوس در زندان زاهدان علیرغم مشکل جدی پوستی و ابتلا به قارچ در ناحیه پاها از رسیدگی مناسب پزشکی و اعزام به بیمارستان محروم مانده است.

هویت این زندانی “زبیر هوت (عود)، فرزند هندوک، ۲۵ ساله، با اتهام محاربه و محبوس در بند ۳ زندان زاهدان” توسط هرانا احراز شده است.

یک منبع مطلع از وضعیت این زندانی به گزارشگر هرانا گفت: “علیرغم پیگیری و درخواست مکرر این زندانی جهت اعزام به بیمارستان تاکنون اقدامی در این زمینه صورت نگرفته و با مخالفت مسئولین زندان از اعزام وی جلوگیری شده است. در بهداری زندان هم فقط یک پماد به او داده‌اتد که نتیجه‌ای در پی نداشته و روز به روز وضعیت پاهایش بدتر می‌شود”.

زبیر هوت به اتهام “محاربه از طریق همکاری با گروه‌های مخالف نظام” و “اقدام علیه امنیت ملی” ابتدا به اعدام و سپس با کاهش حکم به ۲۵ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

این زندانی محبوس در بند ۳ زندان زاهدان در تاریخ ۱۲ اردیبهشت‌ماه سال ۹۲ در چابهار توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود.

همچنین در گزارشی دیگر دو زندانی سنی مذهب محبوس در زندان زاهدان در پی درگیری لفظی با محمد قهرمانی مسئول بند ۲ که به دلیل توهین وی به اعتقادات این دو زندانی صورت گرفته بود توسط سرگزی، حفاظت زندان زاهدان همراه با ضرب و شتم به قرنطینه این زندان منتقل شده اند.

هویت این دو زندانی “علیرضا بمپوری با اتهام محاربه و ذبیح الله ریگی، محبوس در زندان زاهدان” توسط هرانا احراز شده است.

علیرضا بمپوری که از سال ۹۴ در این زندان به سر می‌برد در تاریخ ۹ خرداد سال گذشته توسط شعبه یک دادگاه انقلاب زاهدان به ریاست قاضی سید رضا جواد موسوی و قاضی مهران بامری به اتحام محاربه به ۱۵ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

همچنین روز جاری یک زندانی دیگر در این زندان نیز به نام رشید آهورانی به دلیل اینکه در زمان سرکشی بازرسان از وضعیت و شرایط زندان انتقاد کرده بود به قرنطینه این زندان منتقل شد.

به گفته یک منبع مطلع از وضعیت این زندانی، بازرسان از تهران جهت سرکشی آمده بودند و این اقدام تنبیهی مسئولان زندان زمانی صورت گرفت که بازرسان زندان را ترک کرده بودند.

رشید آهورانی که از سال ۸۸ در زندان زاهدان در حال تحمل حبس است پیشتر به اتهام مشارکت در قتل به ۱۵ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

زندانیان زندان زاهدان تحت شرایط بسیار نامناسبی در این زندان نگهداری می‌شوند و با مشکلات مضاعفی از جمله محرومیت از تغذیه مناسب، عدم رسیدگی پزشکی، بدرفتاری مسئولین بهداری با زندانیان بیمار، عدم اعزام بیماران به مراکز درمانی خارج از زندان حتی در موارد بسیار ضروری، نبودن وسایل موردنیاز در فروشگاه زندان، قیمت بالای مواد غذایی و کیفیت بسیار پایین آنها، نبود وسایل گرمایشی و سرمایشی حتی با هزینه‌های شخصی، محرومیت از جای خواب مناسب، رفتار نامناسب مسئولین بنیاد تعاون با زندانیان، ندادن حقوق متناسب با ساعات کار زندانیان در بخش اشتغال و تهدید آنها به اخراج و انتقال به قرنطینه در صورت اعتراض و… مواجه هستند.

مرگ و مصدومیت ۱۰ کارگر در سایه فقدان ایمنی کار

طی روزهای گذشته در سایه فقدان ایمنی محیط کار، ۲ کارگر کشته و ۸ کارگر مصدوم شدند. ایران در زمینه رعایت مسائل ایمنی کار در میان کشورهای جهان رتبه ۱۰۲ را به خود اختصاص داده ‌که رتبه بسیار پایینی است.

روز گذشته ۲۴ دی‌ماه، در پی بروز سانحه‌ای در شرکت فولاد یزد، یک کارگر کشته شد.

علت فوت این کارگر سوختگی زیاد بر اثر خروج مواد مذاب از پاتیل ذوب حین حمل و جابجایی اعلام شده است.

بنابر اطلاعات رسیده، این واحد فولادی در حال راه‌اندازی بوده و هنوز به مرحله بهره‌برداری نرسیده و کارگر فوت شده در شرکت پیمانکاری که راه‌اندازی این واحد فولادی در شهرستان اردکان را بر عهده داشته مشغول به کار بوده است.

همچنین گزارش شده که طی روزهای گذشته در دو حادثه مشابه ۶ کارگر مصدوم و ۱ کارگر دیگر نیز کشته شده‌اند.

انفجار کارگاه شارژ کپسول ال.پی.جی دو مصدوم بر جای گذاشت

انفجار کارگاه غیرمجاز شارژ کپسول ال.پی.جی در شهر کارچان دو مصدوم بر جای گذاشت.

ساعت ۵ عصر روز گذشته، در پی تماس تلفنی شهروندان با سامانه ۱۲۵ و اعلام خبر بروز انفجار در یک کارگاه شارژ کپسول ال.پی.جی، ستاد فرماندهی سازمان آتش نشانی اراک بلافاصله زنگ ایستگاه های شماره دو واقع در کوی صنعتی را به صدا در آورد و آتش نشانان راهی محل حادثه در جاده تهران، ابتدای شهر کارچان شدند.

رئیس ایستگاه شماره دو آتش نشانی اراک که به اتفاق آتش نشانان در محل حادثه حاضر شده بود در این خصوص گفت: “با رسیدن نیروهای عملیاتی به محل بروز حادثه، یک کارگاه مشاهده می‌شد که به صورت غیرمجاز و ناایمن اقدام به شارژ کپسول ال.پی.جی می‌کرد و در حین عملیات شارژ به یکباره دچار انفجار شده بود”.

وی در ادامه افزود: “بر اثر شدت انفجار، سقف کارگاه به کلی تخریب شده و بر روی خودروی کامیونت که حامل چندین عدد کپسول بود آوار شده بود”.

وی با اشاره به اینکه دو کارگر در این حادثه مجروح شده و به بیمارستان منتقل شدند، ادامه داد: “آتش نشانان ضمن ایمن سازی محل حادثه، اقدام به آواربرداری و خارج نمودن کپسول‌ها از زیر آوار کرده و پس از نزدیک به دو ساعت تلاش نفسگیر، مخزن اصلی شارژ کپسول که هر لحظه امکان انفجار و آتش سوزی داشت را از محوطه کارگاه به بیرون منتقل کرده و در محلی امن قرار دادند”.

رئیس ایستگاه آتش‌نشانی در پایان گفت: “نیروهای عملیاتی با اطمینان از عدم وجود خطر احتمالی، محل حادثه را به عوامل انتظامی تحویل داده و به ایستگاه بازگشتند”.


نظرات بسته شده است