رشد منفی اقتصاد ایران تا قبل از اجرایی شدن تحریم‌های آمریکا

آخرین گزارش مرکز آمار ایران خبر از رشد منفی اقتصاد ایران در تابستان امسال می‌دهد. رشد منفی اقتصاد ایران در حالی منفی ۱٫۱درصد اعلام شده است که در این زمان هنوز تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران اجرایی نشده بود و بسیاری از بخش‌های اقتصادی کشور به روال معمول مشغول به کار بودند. این خبر در شرایطی از سوی مرکز آمار منتشر می‌شود که پیشتر بانک جهانی نیز رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۹ را منفی ۳٫۶درصد پیش‌بینی کرده بود.

مطابق گزارش مرکز آمار، رشد منفی اقتصاد ایران در عرصه اقتصادی بدون نفت هم در این فصل منفی ۱٫۶درصد اعلام شده است که نشان از وضعیت بحرانی اقتصاد ایران دارد. نکته قابل توجه اینکه مرکز آمار ایران خبر رشد منفی اقتصاد ایران را با تأخیر اعلام کرده است.

اکنون بر اساس گزارش مرکز آمار ایران درباره وضعیت اقتصاد کشور در تابستان ۹۷ تولید ناخالص داخلی کشور از جمع ارزش افزوده سه گروه کشاوزری، صنعت و خدمات به دست می‌آید که رشد ارزش افزوده بخش کشاورزی در تابستان امسال منفی ۳٫۶درصد و گروه صنعت منفی ۲٫۸درصد بوده است که با احتساب رشد ۱٫۲درصدی ارزش افزوده بخش خدمات در این مدت رشد منفی اقتصاد ایران منفی ۱،۱درصد شده است.

ارزش افزوده گروه کشاورزی از مجموع دو بخش کشاورزی و ماهیگیری به دست می‌آید که در تابستان امسال رشد بخش کشاورزی منفی ۳٫۸درصد و رشد بخش ماهیگیری ۸٫۷درصد بوده است. در گروه صنعت هم رشد بخش ساختمان (مسکن) منفی ۸درصد، رشد بخش تأمین آب، برق و گاز طبیعی منفی ۱۲٫۱درصد و رشد بخش صنعت منفی ۳درصد بوده است.

گزارش مرکز آمار افزوده است که تولید ناخالص داخلی کشور به قیمت‌های ثابت (سال پایه: ۱۳۹۰) در تابستان امسال به ۱۹۰ هزار میلیارد تومان رسید که نسبت به فصل مشابه سال قبل ۱٫۱درصد کمتر شده و بدین ترتیب رشد اقتصادی ایران منفی شده است. گفتنی است بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران اقتصادی معتقدند مشکلات اقتصاد ایران بیش از آنکه معلول تحریم‌های آمریکا علیه ایران باشد ناشی از نبود زیرساخت‌های اصولی و سوءمدیریت است.

در ارتباط با رشد منفی اقتصاد ایران حمید دیهیم اقتصاددان گفته است: «برآوردها نشان می‌دهد رشد اقتصادی کشور با ادامه روند کنونی منفی یک درصد خواهد بود، یعنی وضعیت معیشت مردم نه تنها بهبود نمی‌یابد، بلکه بدتر نیز می‌شود که باید با آن مقابله جدی کرد.» وی این کاهش درآمد در کنار تورم آتی را مهم دانسته و افزوده است: «ما نه تنها کاهش درآمد خواهیم داشت بلکه تورم بالا را نیز تجربه می‌کنیم که این تورم مانند موریانه اساس اقتصادی کشور را نابود می‌کند. البته تاثیر تورم بر اقشار فرودست جامعه بالا خواهد بود.»


نظرات بسته شده است