خطرات ناشی از تعطیلی دولت آمریکا برای امنیت ملی این کشور

تعطیلی بخشهایی از دولت آمریکا به هفته پنجم رسیده است. اکنون اتحادیه پلیس فدرال آمریکا از خطرات ناشی از تداوم تعطیلی دولت سخن گفتهاست. مبارزه با بزهکاری سازمان یافته و فعالیتهای تروریستی به مخاطره افتاده است.ر اساس گزارشهای منتشر شده، از تعطیلی بخشی از دولت آمریکا بیش از ۳۲ روز میگذرد. این طولانیترین تعطیلی دولت آمریکا در تاریخ این کشور است.
ترامپ خواستار تامین بودجه برای احداث دیوار مرزی با مکزیک شده است. خواستی که با مخالفت حزب دموکرات و حتی برخی از نمایندگان وابسته به حزب جمهوریخواه آمریکا روبهرو شده است. همین موضوع پیش از شروع سال جدید میلادی منجر به تعطیلی بخشهایی از دولت آمریکا شده است.
تداوم تعطیلی دولت آمریکا اعتراض بسیاری از شاغلان دولتی را برانگیخته است. اکنون پلیس فدرال آمریکا (افبیآی) با انتشار گزارشی از به مخاطره افتادن امنیت ملی این کشور خبر داده است. در این گزارش آمده است که تداوم تعطیلی دولت آمریکا عملا به سود تروریستها و بزهکاران تمام میشود.
حدود ۸۰۰ هزار نفر از کسانی که در خدمت دولت آمریکا هستند، در جریان تعطیلی دولت این کشور حقوق دریافت نکردهاند. اما آنچه باعث نگرانی سازمانهای امنیتی و پلیس فدرال آمریکا شده است، تاثیرات برخاسته از مشکلات مالی بر وظیفه حفظ و تامین امنیت ملی در این کشور است.
بهرغم هشدارهای مقامات امنیتی و پلیس آمریکا به نظر نمیرسد که دونالد ترامپ حاضر به عقبنشینی باشد. این دستکم ارزیابی خبرنگار سایت آلمانیزباناشپیگلاست. اشپیگل روز چهارشنبه ۳ بهمن (۲۳ ژانویه) با انتشار گزارشی در این رابطه به نارساییهای پدید آمده از تداوم تعطیلی دولت آمریکا اشاره کرده است.
خبرنگار این رسانه به اختلافات بین ترامپ و افبیآی پرداخته و تصریح کرده که فلج شدن افبیآی ظاهرا دغدغه ترامپ نیست. رئيس جمهوری آمریکا حتی برخی از مسئولان پلیس فدرال آمریکا و بهخصوص کسانی که در رابطه با تماسهای بین تیم انتخاباتی ترامپ با روسیه تحقیق میکنند را متهم به فساد مالی کرده است.
اتحادیه حرفهای پلیس فدرال آمریکا که ۱۴ هزار عضو دارد، گزارشی ۷۲ صفحهای از شکایات ماموران فعال و بازنشسته این نهاد تهیه کرده است.
مسئولان افبیآی تاکید کردهاند که عدم تامین نیازهای مالی منجر به آن میشود که کنترل گمرکی و همچنین کنترل مرزی کشور آسیب ببیند. حتی فعالیتهای وزارت امنیت داخلی ایالات متحده آمریکا که پس از حملات تروریستی یازده سپتامبر شکل گرفته بود، نیز دستخوش اختلال شده است.
فعالیت اداره مرکزی افبیآی و همچنین ۵۶ شعبه این نهاد در سراسر آمریکا نیز بر اثر تعطیلی دولت آمریکا مختل شده است. گفته میشود که تنها تروریستها، قاچاقچیان مواد مخدر، بزهکاران و افرادی که در حوزه داد و ستد با کودکان فعالیت دارند، از تداوم تعطیلی دولت آمریکا و اختلال کار پلیس فدرال این کشور و سازمانهای امنیتی سود میبرند.
یکی از مسئولان نهاد مقابله با اقدامات تروریستی گفته است: «ما حتی قادر به پرداخت حقوق ماموران و خبرچینان خود نیز نیستیماو هشدار داده است که عدم پرداخت دستمزد این نیروها میتواند باعث قطع همکاری آنها با سازمانهای امنیتی آمریکا گردد.
دویچه وله*


نظرات بسته شده است