وال‌استریت‌ژورنال از احتمال «لغو نشست ورشو» خبر داد

نشریه «وال استریت ژورنال» نوشته است که با توجه به انصراف بسیاری از کشورها از حضور سطح بالا در نشست ورشو، برخی دیپلماتهای اروپایی گمان میکنند که ممکن است پامپئو این نشست را لغو کند.

 «وال استریت ژورنال» روز چهارشنبه با اشاره به انتقادات مطرحشده علیه نشستی که قرار است به بهانه بررسی وضعیت غرب آسیا در لهستان برگزار شود، نوشته است که برخی از دیپلماتهای اروپایی گمان میکنند که احتمال دارد این نشست لغو شود.

«مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا دو هفته پیش اعلام کرد که شهر ورشو لهستان روزهای ۲۳ و ۲۴ بهمن ماه از نشستی با موضوع «صلح و امنیت در خاورمیانه» میزبانی میکند. به گفته وی، این نشست که به صورت مشترک توسط آمریکا و لهستان برگزار میشود، بیش از همه بر ایران تمرکز دارد.

در پی اعلام برگزاری این نشست، ایران به شدت از لهستان انتقاد کرده و میزبانی این کشور از یک نشست ضدایرانی را «اقدامی خصمانه» توصیف کرد. با واکنش منفی ایران، ورشو در روزهای گذشته تلاش کرده تا از تصویر ضدایرانی این نشست بکاهد. معاون وزیر خارجه لهستان نیز این هفته برای توضیح در مورد دستور کار این کنفرانس، به تهران سفر کرد.

شب گذشته «جاناتان کوهن» نماینده موقت آمریکا در سازمان ملل متحد هم، احتمالا در واکنش به انصراف شماری از کشورها از شرکت در این نشست، از اظهارات پامپئو عقبنشینی کرده و گفت قرار نیست نشست ورشو به محلی برای «بدنام کردن ایران» بدل شود، بلکه صرفا به چالشهای پیش روی غرب آسیا میپردازد.

دیشب در همین نشست، «واسیلی نبنزیا» نماینده روسیه از اینکه ایران به کنفرانس ورشو دعوت نشده انتقاد کرد و گفت تلاش برای تشکیل ائتلاف علیه ایران «سادهانگارانه» و «غیرسازنده» است

به نوشته والاستریت ژورنال، دیپلماتها میگویند وزارت خارجه لهستان از وزرای خارجه اتحادیه اروپا خواسته در کنفرانس ورشو شرکت کنند، اما دیپلماتهای اروپایی گمان میکنند که ممکن است به واسطه میزان مشارکت اندک کشورها یا حضور آنها با مقامهای رده پایین، پامپئو در دقیقه ۹۰ این نشست را لغو کند.

بنا بر این گزارش، وزیر خارجه لهستان روز دوشنبه در جریان نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل مختصرا به کنفرانس ورشو اشاره کرده و به حاضران اطمینان داده که کشورش از توافق هستهای با ایران حمایت میکند و قصد دارد نتایج نشست ورشو را به اطلاع ایران برساند.

فارس


نظرات بسته شده است