دو سوم کارگران ایران زیر خط فقر مطلق هستند

گفته‌های یک اقتصاددان پرده از آمار جدیدی از خط فقر کارگران پرده برداشت. فریبرز رئیس‌دانا گفت که بیش از ۷۰ درصد کارگران در ایران زیر خط فقر مطلق هستند.  به گفته او در یک خانوار ۳,۵ نفری ایران، حداقل دستمزد کارگران نباید کمتر از ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان باشد. در حالیکه حداقل دستمزد کنونی کارگران ایران، کمتر از یک سوم این پیشنهاد است.

تعیین حداقل دستمزد در آستانه سال نو، هر ساله بحث برانگیز بوده و یکی از صحنه‌های کشاکش کارگران و کارفرمایان است. حال بحث بر سر این موضوع بار دیگر در مرکز توجه رسانه‌های جمعی و افکار عمومی قرار گرفته است. حداقل دستمزد کارگران، بایستی بتواند پاسخگوی مشکلات معیشتی ناشی از وخامت روزافزون اوضاع اقتصادی ایران و گرانی‌های افزایشی برای خانواده‌های کارگری باشد.

پیشنهاد حداقل دستمزد ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تومانی

فریبرز رئیس‌دانا به خبرگزاری ایلنا در روز چهارشنبه دهم بهمن‌ماه گفته است:‌ «با وجود بیکاری و نبود تشکل‌های مستقل کارگری و وجود تشکل‌های قدرتمند کارفرمایی و با گرایش دولت به نفع کارفرماها، طبق محاسبات من چیزی حدود ۷۰ درصد از کارگران در عین حال که تعداد کل کارگران به ۱۴ میلیون نفر می‌رسد، زیر خط فقر مطلق (۳ میلیون و ۳۳۴ هزار تومان) هستند.»

ارزیابی‌های او، رقم خط فقر در ایران برای خانواده پنج نفری را چهار میلیون و نیم تومان عنوان کرده است. رئیس‌دانا در ادامه افزوده است: «آمارهایی که دولت‌ها و مراکز آماری در زمان مذاکرات تحمیل می‌کنند، درست نیست. کارگران باید نمایندگان اقتصاددان، حقوقدان و جامعه‌شناس خود را داشته باشند که در مذاکرات وارد شوند.»

طبق پیشنهاد این اقتصاددان «برای یک خانوار ۳.۵ نفری (به شرط آنکه مراقبت جدی وجود داشته باشد که بیکاری زهر خود را نریزد و به خاطر اینکه فشارهای کارفرمایی و دولت این تصمیمات را ملغی نکند)، به گمان من باید شرایطی به وجود بیاید که حداقل دستمزد برای کارگران از ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان پایین‌تر نیاید و تعداد کارگران محروم زیر خط فقر بیش از این گسترش پیدا نکند».

بر اساس ارزیابی رئیس‌دانا، رقم خط فقر در ایران برای خانواده پنج نفری چهار میلیون و نیم تومان که «برای خانوار ۳.۵ نفره که مقیاس آمارگیری است، حدوداً ۳ و نیم میلیون می‌شود.»

خط فقر مطلق برای خانواده ۴نفره شهری، ۴میلیون تومان

حسین راغفر، اقتصاددان، اواسط فروردین‌ماه گذشته خط فقر مطلق برای یک خانواده چهار نفری شهری را حدود چهار میلیون تومان عنوان کرده و بر این اساس نتیجه گرفته بود که ۳۳ درصد جمعیت ایران دچار “فقر مطلق” هستند و شش درصد آنها نیز در زیر “خط گرسنگی” به سر می‌برند. مقام‌های دولتی ایران نیز اذعان می‌کنند که بیش از یک و نیم میلیون ایرانی حتی توان مالی تأمین غذای خود را هم ندارند.

شورای عالی کار ایران اواخر اسفندماه سال گذشته با تصویب افزایش ۸/۱۹ درصدی حداقل دستمزد کارگران، آن را به یک میلیون و ۱۱۵ هزار و ۱۴۰ تومان در سال ۹۷ رساند. این در حالی است که رئیس کمیته دستمزد کانون عالی شوراهای اسلامی کار، اواخر مردادماه گذشته نرخ سبد معیشت خانوار در ایران را “حدود پنج میلیون و ۳۰۰ هزار تومان” اعلام کرده بود.

با وجود گذشت قریب به ۴۰ سال از انقلاب بهمن ۵۷ و وعده‌های رهبران حکومت و رؤسای دولت‌های مختلف جمهوری اسلامی مبنی بر ایجاد رفاه عمومی، جامعه ایران کماکان و بیش از پیش دست به گریبان فقر و عمیق‌تر شدن روزافزون شکاف‌های طبقاتی است.

در ایران آمارهای متفاوتی از وضعیت فقر در جامعه منتشر می‌شود. در حالی که عموما گفته می‌شود بین ۲۵ تا ۳۵ درصد مردم ایران زیر “خط فقر” به سر می‌برند، شهاب نادری، نماینده مجلس، اواخر اسفندماه گذشته گفته بود که «۸۰ درصد از جامعه ایران زیر خط فقر هستند.»

بسیاری از مقام‌های دولتی و حکومتی ایران یا مشاوران آنها بارها نسبت به خطر وقوع ناآرامی‌هایی حتی شدیدتر از اعتراضات دی‌ماه ۹۶ به خاطر وضعیت وخیم اقتصادی و معیشتی مردم هشدار داده‌اند. مسعود نیلی، دستیار ویژه پیشین حسن روحانی در امور اقتصادی، یکی از آنان بود که اسفندماه سال گذشته گفت: «اگر همین‌طور ادامه دهیم و در همین روند پیش برویم، در معرض خطر خواهیم بود و این امکان وجود دارد که “دفعه بعد فرصتی در اختیار شما نباشد”.»


نظرات بسته شده است