گزارشی از فاجعه سیل و خسارات آن در استان‌های مختلف

طی چند ماه اخیر بنا به وضعیت و شرایط اقلیمی که ناشی از ۴۰ سال حاکمیت جمهوری اسلامی است؛ بارش باران برای مردم ما به جای رحمت الهی به یک بلای خانماسوز تبدیل شده است؛ چرا که شهرها و روستاها و جاده‌های سراسر ایران اساسا هیچ زیر ساختی ندارند و حتی با کمترین میزان بارش باران، به یک سیل عظیم و ویرانگر در تمامی استان‌ها تبدیل می‌شود. برای اشراف بیشتر به این فجایع که در همین ماههای اخیر در پی بارندگی در ایران بوجود آمده، ذیلا نگاهی گذرا به چند نمونه از آن فجایع داریم:

سیل در گیلان و مازندران با ۹ کشته و محاصره شدن ۴۰۰ خانوار

روز جمعه ۱۳ مهر ۱۳۹۷، بارش شدید در گیلان و مازنداران  به سیل منجر شده است. با این که از پیش هواشناسی در باره سیل در گیلان و مازندران هشدار داده بود، اما به دلیل بی‌عملی مسئولان این استانها، جاری شدن سیل خسارات بسیار زیادی به بار آورده است و تا انتشار این خبر ۹ تن از هموطنانمان بر اثر این سیل جان باخته‌اند.

روز یکشنبه ۴ آذر ۱۳۹۷ بر اثر بارش باران و جاری شدن سیل به ۱۱ استان کشور خسارت‌های مالی و جانی وارد شد. رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر گفت: «۱۱ استان مازندران، لرستان، گیلان، کهگیلویه و بویراحمد، کرمانشاه، فارس، سیستان و بلوچستان، خوزستان، چهارمحال‌وبختیاری، ایلام و اصفهان طی ۴۸ ساعت گذشته درگیر وقوع سیل و آبگرفتگی شده‌اند.»

سیل در خرم‌آباد و اهواز ۹ بهمن ۱۳۹۷

سیل در خرم‌آباد منجر به آبگرفتگی ۳۰۰ خانه و اماکن تجاری شد. وقوع سیل در خرم‌آباد در روز سه‌شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۷ باعث از میان رفتن زندگی صدها خانواده در این شهر گردید. سیل در خرم‌آباد که با گل و لای همراه بود، وارد بسیاری از خانه‌ها در این شهر گردید. بر اثر بارش باران آب رودخانه خرم‌آباد بالا آمد و وارد منازل مسکونی و اماکن تجاری در برخی نقاط شهر شد.

بعد از سیلاب کرخه و دز ۱۸ روستای منطقه اهواز در اثر سهل‌انگاری مسئولان به زیر آب رفت

روز سه‌‌شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۷ با افزایش آب رودخانه‌ها طی روزهای گذشته باعث بالا آمدن این رودخانه‌ها در اقلیم اهواز شده، بطوری که ۱۸روستای اقلیم در محاصره سیلاب قرار گرفتند و چندین روستا که در اطراف کرخه هستند و زمین‌های کشاورزان دشت آزادگان به زیر آب رفت. همچنین محصولات زارعی و احشام آنها به دلیل طغیان رودخانه کرخه و عدم اهتمام مسؤلان نسبت به اتخاذ تدابیر و تقویت سیل ‌بندها به زیر آب رفتند.

اعتراض مردم سیل‌زده و خشمگین شهر رفیع به حضور استاندار خوزستان

سه شنبه ۹ بهمن ۹۷ در پی حضور شریعتی استاندار خوزستان در روستای رفیع پس از سیل ویرانگر منجر به خشم مردم این روستا گردید و علیه وی شعار می‌‌دادند: «استاندار بی‌عرضه نمی‌خوایم نمی‌خوایم» مردم رفیع چند روز است گرفتار سیلاب می‌باشند و دولت هیچ کمک و پشتیبانی از آنها نکرده است و مردم رفیع با همت و امکانات خودشان اقدام به زدن سیل‌بند کردند.

روستایی از چابهار که کاملا به زیر آب رفت

روستای پتار از توابع شهرستان چابهار به علت بارش شدید باران کاملا در محاصره سیل قرار گرفت.

استاندار لرستان: سیل لرستان در ۱۰۰سال اخیر استان بی‌سابقه بود

روز ۱۶ بهمن ۱۳۹۷ استاندار لرستان گفت: «سیلاب، ۲۰۳میلیارد تومان به تأسیسات لرستان خسارت زد؛ آسیب ۱۰۰درصدی ۱۲۱۰ واحد شهری و روستایی را در پی داشت. آنچه بطور مختصر و مجمل از شرح حوادث ویرانگر سیل در بالا دیدید از یک طرف بیانگر بی توجهی و عدم کفایت مسئولان این حکومت را نشان می‌دهد که کمترین تدبیر و برنامه‌ای برای مواجهه با پیشامدهای قابل پیش‌بینی و قابل پیشگیری نداشته و ندارند.

از طرف دیگر سرمایه‌های میلیاردی مردم محروم و زحمتکش ایران را به تنور جنگهای نیابتی در سوریه و عراق ویمن و … می‌ریزند و می‌سوزانند. توجه به جملات کوتاهی از یک کشاورز خوزستانی کافی است تا بیشتر به عمق این فاجعه پی ببریم. سیلاب‌هایی که به چنین صحنه‌هایی از نابودی کشاورزی و اسکان و ترددات مردم منجر می‌شود: «مردم را ندیدن؟ مزرعه‌ها نابود شدن! تابستان تشنه‌ایم؛ زمستان غرق می‌شیم؛ کجا فرار کنیم؟ خسته شدیم؛ سه روزه که سیل بند ساخته نشده، این همون آبی است که تشنه اشیم!!!»


نظرات بسته شده است