بریتانیا از روز برگزیت ایران را تحریم می‌کند

ایران وایر، فرامرز داور: بریتانیا مقررات تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ایران را که با «برگزیت» یعنی طرح خروج بریتانیا از اتحادیه  اروپا، برای دولت بریتانیا غیرالزام‌آور می‌شود، به طور مستقل تهیه کرده است و به محض خروج از اتحادیه اروپا، علیه ایران به اجرا خواهد گذاشت.
این اقدام فقط مختص به ایران نیست اما بخشی که به ایران ارتباط دارد، شامل تحریم افراد، مقام‌ها و نهادهای جمهوری اسلامی ایران می‌شود که در نقض حقوق بشر و سرکوب حقوق شهروندان ایرانی دخیل هستند.
تحادیه اروپا سال‌ها است که تحریم‌هایی را به دلیل نقض بنیادین حقوق بشر، علیه برخی از مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی ایران به اجرا گذاشته است. اما به دنبال ادامه سرکوب شدید اعتراضات به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸، تحریم‌های اروپایی در فروردین سال ۱۳۹۱ سخت‌تر و وسیع‌تر شد. اتحادیه اروپا در این سال، نام شماری از افراد رده بالای نظامی و قضایی جمهوری اسلامی ایران را در فهرست تحریم‌هایش قرار داد که همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا، از جمله بریتانیا ملزم به رعایت آن بوده‌اند.
سرلشگر «محمدعلی جعفری» فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، سرتیپ «محمدرضا نقدی» معاون فرهنگی سپاه، «صادق لاریجانی» رییس قوه قضاییه، «غلامحسین محسنی اژه‌ای» سخن‌گو و معاون اول قوه قضاییه و شماری از قضات دادگاه‌های جمهوری اسلامی ایران همانند «ابوالقاسم صلواتی» و «محمد مقیسه» از جمله تحریم شدگان هستند.
به دلیل این که بریتانیا تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی را در ردیف مقررات داخلی درنمی‌آورد، با خروج از اتحادیه اروپا، مثلا سفر صادق لاریجانی، رییس قوه قضاییه ایران به بریتانیا یا خرید وسایل شنود مکالمات تلفنی از سوی محمدعلی جعفری فرمانده سپاه از این کشور ناممکن نبود. اما دولت بریتانیا قبل از این که رسما از اتحادیه اروپا خارج شود، تحریم‌هایی را که این اتحادیه علیه مقام‌های جمهوری اسلامی تصویب کرده، به شکلی دیگر در زمره مقررات داخلی خود درآورده است.
افراد ایرانی یا مرتبط با فعالیت‌های دولت ایران که بریتانیا پس از اجرای مقررات تحریمی، آن‌ها را «ناقض حقوق بشر» تشخیص بدهد، وارد فهرست سیاه می‌شوند و بلافاصله امکان سفر به بریتانیا و سایر سرزمین‌های تحت حاکمیت این کشور، داشتن حساب بانکی یا املاک و مستغلات و حتی درخواست پناهندگی در این کشور را از دست می‌دهند.


نظرات بسته شده است