پاسخ اعتراض یک کارگر از سوی دادگاه انقلاب، جریمه غیر انسانی ۳۵۰ ملیون تومانی

دادگاه انقلاب، اکبر جلالی‌نسب فعال کارگری و هماهنگ کننده اعتصابات سد مخزنی کهیر از سوی دادگاه انقلاب به پرداخت ۳۵۰ ملیون تومان محکوم کرد. این پاسخی غیر انسانی به اعتراض یک کارگر برای احقاق حقوق خود و همکاران‌اش است.

شرکت جهان کوثر پیمانکار ساخت سد مخزنی کهیر، از اکبر جلالی نسب نزد دادگاه انقلاب اسلامی شکایت کرده بود که دادگاه نیز نامبرده را به پرداخت مبلغ ۳۵۰ ملیون تومان محکوم کرد. وی هم‌اکنون با وثیقه ۴۰۰ ملیون تومانی از زندان آزاد شد‌ه است.

اکبر جلالی‌نسب به عنوان اپراتور سنگ شکن در این شرکت مشغول به کار بود، و به علت حقوق معوقه کارگران و تبعیض شرکت در حق کارگران بومی، آنان را جهت دستیابی به حقوق خویش به مشارکت در اعتصاب فراخوانده بود. اما شرکت و دادگاه اعتراض یک کارگر که در تمام دنیا به رسمیت شناخته شده است را با جریمه‌ای سنگین پاسخ می‌دهد؛ مبلغی که تامین آن برای یک کارگر غیر ممکن است.

شرکت جهان کوثر از پرداخت حقوق معوقه این کارگر، که بالغ بر ۲۴ ملیون تومان است، امتناع کرده، و مسئولین شرکت به وی ابلاغ کردند که هر وقت جریمه‌های دادگاه را پرداخت کردید، آن وقت مستحقات شما را پرداخت خواهیم کرد!

اکبر جلالی‌نسب در این خصوص گفت: «حکم دادگاه کاملا غیر منصفانه است. بنده و بقیه کارگران بنابر حقوق مدنی خویش دست به اعتصاب زدیم؛ و شایسته بود که دادگاه احکامی جهت احقاق حقوق کارگران صادر می‌کرد و نه بر علیه کارگری که بیش از ۱۵ ماه حقوق دریافت نکرده است.»

یک منبع مطلع گفته است: « کارگران تهدیدی از طرف رئیس دادگستری شهرستان کنارک دریافت کردند که اگر کارگران و مهندسین یک روز اعتصاب کنند، همان جریمه‌ای که برای اکبر جلالی‌نسب صادر شده است، برای آنها نیز صادر خواهد شد؛ پس اعتصاب نکنید تا مثل اکبر جریمه نشوید.»

این منبع ضمن یادآوری این شیوه برخورد با اعتراض یک کارگر ، ممانعت اکبر از بازگشت به کار و عدم پرداخت معوقه‌های وی را بعنوان عبرتی برای بقیه کارگران تلقی کرده و افزوده است: «کارگران زیادی در اعتصاب شرکت کرده بودند؛ اما علت محاکمه و جریمه شدن اکبر جلالی‌نسب از طرف شرکت و ارگانهای دولتی تنها به این دلیل بود که وی تنظیم و هماهنگ کننده این اعتصاب بود و همیشه کارگران را به مطالبه حقوق خویش تشویق میکرد.»

لازم به ذکر است که چندی پیش، کارگران شرکت جهان کوثر، در نامه سرگشاده‌ای به هیئت بازدید کننده شورای مجلس که جهت بازدید از پروژه‌های عمرانی به شهرستان چابهار سفر کرده بودند، با مطرح کردن مشکلات خویش، یادآور شدند که شرکت، مجموعه‌ای از کارگران بومی را اخراج کرده، و از کانالهای ویژه‌ای تنظیم کنندگان اعتصاب را به دادگاه کشیده و آنها را به جریمه نقدی محکوم کرده است. شرکت بقیه را در صورت اعتراض مجدد تهدید به اخراج کرده است.


نظرات بسته شده است