خطر روسیه و چین برای آمریکا

نزدیک شدن روسیه و چین به یکدیگر، سرکردگی ایالات متحده را در جهان در معرض خطر قرار داده و ممکن است باعث زوال توان علمی ـ فنی واشنگتن شود.

اسپوتنیک، هال برند، استاد دانشگاه جان هوپکینس در مقاله خود برای خبرگزاری بلومبرگ با استناد به نتیجه گیریهای سازمان های اطلاعاتی آمریکا چنین عقیده ای را ابراز کرده است.

به نوشته هال برند، در گزارش سازمان های اطلاعاتی آمریکا به گرایش هایی اشاره می شود که می توانند باعث وخامت شدید اوضاع در جهان شوند و در درجه اول به روند نزدیکی چین و روسیه اشاره شده است.

تحلیلگر آمریکایی در ادامه می نویسد چین و روسیه بیش از هر زمان دیگر اقدامات خود را هماهنگ می سازند و این امر از اواسط سالهای 50 قرن بیستم میلادی تا به حال بی سابقه بوده است.

هال برند پیش بینی می کند طی سالهای آتی چین و روسیه هر چه بیشتر به یکدیگر نزدیک شوند. وی می نویسد اکنون مسکو و پکن در زمینه هایی همچون برگزاری رزمایش ها، صادرات تسلیحات، انرژی و اقتصاد همکاری می کنند و چنین همکاری به هر کدام از این دو کشور امکان می دهد با ایالات متحده مقابله نمایند.استفاده از پول ارتش برای ساخت دیوار

دولت آمریکا با اعتماد به نفس کامل می‌گوید، دیواری را که ترامپ می‌خواهد می‌تواند در ابعاد کامل آن بسازد. کاخ سفید اعلام کرده، برای این پروژه بیش از هشت میلیارد دلار در اختیار دارد. بخش عمده این پول از بودجه وزارت دفاع تأمین شده، پولی که بیشتر برای پروژه‌های ساختمانی در نظر گرفته شده است.

ترامپ می‌گوید او در این زمینه با برخی ژنرال‌ها صحبت کرده است. او از جزئیات این پروژه‌ها اطلاعی ندارد اما می‌گوید که این موضوع چندانی ندارد.

در فضای تنش ناشی از اعلان احتمالی وضعیت اضطراری، این نکته نادیده گرفته شد که ترامپ لایحه بودجه دولت را که کنگره به تصویب رسانده را امضا کرده است. اگرچه بدین گونه یک تعطیلی مجدد دولت آمریکا منتفی می‌شود، اما درگیری سیاسی میان رئیس‌جمهوری و اپوزیسیون دموکرات به دور تازه‌ای کشیده شده است.

جمهوریخواهان نیز با طرح اعلان احتمالی یک وضعیت اضطراری از سوی رئیس‌جمهوری خشنود نیستند و در میان آنها بسیاری با این اقدام مخالف‌اند.

نگرانی جمهوریخواهان در این است که اگر دموکرات‌ها مسئله را به رأی‌گیری در دو نهاد قانون‌گذار گنگره بکشانند، این احتمال وجود دارد که در حزب جمهوریخواه شکاف ایجاد شود. به همین جهت بسیاری از نمایندگان و سناتورهای جمهوریخواه معتقدند که “وضعیت اضطراری” راه حل نیست و باید بودجه کافی در اختیار رئیس‌جمهوری گذاشت تا کار به این‌جا نکشد.


نظرات بسته شده است