خشک شدن دریاچه ارومیه مهاجرت ۱۵ میلیون آذری زبان را به دنبال دارد

نماینده مردم تبریز در مجلس با تأکید بر ادامه اقدامات صورت گرفته برای احیای دریاچه ارومیه، گفت: خشک شدن دریاچه ارومیه و برپایی طوفان نمک در این منطقه، مهاجرت ۱۵ میلیون آذری زبان را به دنبال دارد.هرا ساعی درگفت وگو با خبرنگار خبرگزاری مجلس با اشاره به اهمیت دریاچه ارومیه و تأثیرات زیست محیطی آن، نامگذاری 15 اسفندماه به نام روز دریاچه ارومیه را مثبت ارزیابی و اظهار کرد: اهمیت این دریاچه به حدی است که در سال 1354 در کنوانسیون رامسر این دریاچه به عنوان یکی از تالاب‌های بین المللی معرفی شد.
نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وسعت و اهمیت زیست محیطی این دریاچه اهمیت بسزایی دارد، گفت: به دلایل متعددی سطح آب این دریاچه پایین آمده و غلظت نمک آن بالا رفته و تأثیرات منفی فراوانی بر شرایط زیست محیطی داشته است.
وی تصریح کرد: منبع تغذیه دریاچه ارومیه دو منبع بوده، نخست باران که به صورت مستقیم می‌بارد و دوم رودخانه‌های حوزه‌های آبی که به دریاچه منتهی می‎شوند که به خاطر اضافه برداشت آب زیرزمینی به دلیل استفاده زیاد کشاورزان، روستاهای حواشی دریاچه و همچنین کشت محصولات پر آب باعث پایین آمدن تراز دریاچه شد.
ساعی اضافه کرد: ستاد احیای ملی دریاچه ارومیه به همین جهت تشکیل شد و پس از تعریف مأموریت‎ها تلاش‌های مختلفی برای احیای دریاچه انجام گرفت و یکی از اقدامات این است که مقرر شد از سد زاب به واسطه تونلی آب به دریاچه ارومیه منتقل شود که این کار، اقدام بسیار ارزشمندی به شمار می‌‎آید که مراحل آن در حال انجام است.
این نماینده مردم در مجلس افزود: دریاچه ارومیه باید از ابعاد مختلف فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی مورد بررسی قرار گیرد و باید کشاورزان و روستاهای اطراف دریاچه ارومیه کاملا توجیه شوند چراکه در صورت خشک شدن دریاچه ارومیه، شاهد مهاجرات 15 میلیونی مردم شمال غرب کشور خواهیم بود و این آسیب نه فقط برای مردم شمال غرب کشور بلکه به محیط زیست کل کشور آسیب خواهد زد.
وی تأکید کرد: در حال حاضر نیز تنفس برای برخی روستا نشینان همجوار دریاچه ارومیه بسیار مشکل است و بسیاری از امراض تنفسی و سوزش چشم را به دنبال دارد. در هر صورت برای احیای دریاچه ارومیه اقدامات بین المللی نیز در دست انجام بوده و این همکاری‌‎های چندجانبه باید گسترش یابد.
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: البته اخیرا سطح تراز آب دریاچه ارومیه نسبت به سال گذشته افزایش داشته و این مسئله هم به دلیل بارش‌‌های طبیعی است که صورت گرفته است.


نظرات بسته شده است