بانک مرکزی نرخ دلار آزاد را فتح کرد

اختلاف قیمت نرخ رسمی سامانه سنا و بهای دلار در بازار آزاد ایران با ثبت نرخ ۱۳هزار و ۱۰۰تومانی برای ساعاتی از میان رفت.
به گزارش یورو نیوز، با آغاز داد و ستدهای روز یکشنبه بازار ارز ایران، نرخ فروش دلار در سامانه رسمی سنا در مقایسه با روز گذشته ۵۰تومان کاهش یافت و به ۱۳هزار و ۱۰۰تومان رسید.
در همین حال، نرخ فروش دلار در بازار آزاد تهران نیز با حدود ۲۵۰تومان کاهش نسبت به معاملات روز شنبه در نرخ ۱۳هزار و ۱۰۰تومان متوقف شد.
بدین ترتیب پس از ماه ها تعقیب و گریز نرخ دلار آزاد از سوی بانک مرکزی ایران، بالاخره نرخ رسمی سامانه رسمی سنا به نرخ بازار آزاد تن داد.
نرخ هر دلار آمریکا بر پایه معاملات سامانه رسمی معاملات ارز توسط بانک ها و صرافی‌های مجاز که از سوی بانک مرکزی ایران نظارت می‌شود، از هفته اول آذرماه تا شروع هفته پایانی بهمن ماه گذشته پائین‌تر از ۱۲هزارتومان معامله می‌شد و حتی در تاریخ ۲۱آذرماه دلار آمریکا نرخ کمینه ۹هزار و ۷۱۰تومانی را نیز تجربه کرده بود.
اما از میان رفتن فاصله این نرخ با نرخ بازار آزاد در قیمت ۱۳هزار و ۱۰۰تومان رخ داد. در این مدت، فاصله این دو نرخ گاه تا یکهزار تومان افزایش یافته بود.
البته نرخ فروش دلار در سامانه رسمی سنا در جریان مبادلات بعدازظهر روز یکشنبه ۵۰تومان دیگر کاهش یافت و به ۱۳هزار و ۵۰تومان تنزل کرد. در عین حال، نرخ فروش دلار آزاد نیز ۱۰۰تومان افزایش یافت و به ۱۳هزار و ۲۰۰تومان رسید تا شکاف قیمتی در بازار ارز ایران همچنان ادامه داشته باشد.
همزمان با کاهش قیمت دلار، بهای هر قطعه تمام سکه طلا موسوم به طرح امامی هم به ۴میلیون و ۵۲۵هزار تومان تنزل کرد.

 


نظر بگذارید