واکنش‌های بین‌المللی به تصمیم ترامپ درباره بلندی‌های جولان

  • تصمیم دولت آمریکا در به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر بلندی های جولان با واکنش های زیادی همراه شده است. روسیه و ایران در این میان شدیدترین واکنش را به رویکرد جدید دونالد ترامپ ارائه کرده و با موضع سوریه در این خصوص همراه شده اند.
  • این تصمیم در حالی علنی و رسانه ای شده است که وزارت امور خارجه آمریکا نیز پیشتر در گزارش سالانه خود در مورد وضعیت حقوق بشر در جهان که روز چهارشنبه منتشر شد، توصیف معمول خود از بلندی‌های جولان را از «بلندی‌های تحت اشغال» به «بلندی‌های تحت کنترل» اسرائیل تغییر داده بود.
  • موضع ترامپ در به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر بلندی های جولان که همچون همیشه با انتشار توییتی از سوی وی اعلام شد بلافاصله مورد استقبال بنیامین نتانیاهو قرار گرفت. نخست وزیر اسرائیل نیز با انتشار توییتی در حساب کاربری‌ نهاد نخست وزیری بار دیگر با دستاویز قرار دادن خطرهایی که از حضور ایران در سوریه ناشی می شود، نوشت: «در زمانی که ایران به دنبال استفاده از سوریه به عنوان سکویی برای نابودی اسرائیل است، رئیس‌جمهوری آمریکا جسورانه حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان را به رسمیت شناخت. ممنون، رئیس‌جمهور ترامپ.»

نظرات بسته شده است