بازداشت تظاهرکنندگان اهوازی و ۲۴ تن از کاربران شبکه‌های اجتماعی به اتهام خبررسانی درباره سیل در خوزستان

در حالیکه خبرهای دریافتی به بازداشت تظاهرکنندگان اهوازی توسط وزارت اطلاعات و در صبح روز شنبه ۲۴ فروردین اشاره دارد، خبری دیگر از دستگیری ۲۴ تن از کاربران شبکه‌های اجتماعی در استان خوزستان در همان روز به اتهام خبررسانی در این زمینه پرده بر‌می‌دارد.

اسامی برخی از معترضین به اهمال دولت در امدادرسانی به سیل‌زدگان که بازداشت شده‌اند شامل، علی کاظم، عدنان کریم، مهدی فرحان و حمزه ساهی می‌شود. آنها به خاطر شرکت در تظاهرات روز جمعه ۲۳ فروردین‌ماه در کوی علوی شهر اهواز توسط اداره اطلاعات بازداشت شده‌اند.

علت بازداشت این افراد از سوی رئیس پلیس فتا در استان خوزستان، پخش اخبار منحرف و شایعات مربوط به سیل به هدف تشویش اذهان عمومی ذکر شده است.

در شرایطی بازداشت تظاهرکنندگان اهوازی و دستگیری‌ کاربران شبکه‌های اجتماعی صورت می‌گیرد که از شروع سیل در استان‌های مختلف ایران، اطلاع‌رسانی از سوی رسانه‌های رسمی و امدادرسانی دولت یا به سکوت برگزار شده و یا به شیوه کنترل‌شده و گزینشی انجام شده است؛ عملی که با انتقادهای شدید افکار عمومی و در فضای مجازی مواجه شده است.

شهروندان اما با دور زدن فیلترهای خبری دولت، سد سانسور را شکسته و اقدام به نشر سریع رخدادهای مربوط به سیل، از طریق کیلپ و عکس در فضای مجازی کرده‌اند.

شایان ذکر است که هزاران نفر از شهروندان برخی مناطق شهر اهواز و اهالی روستاهای اطراف آن، روز جمعه در اعتراض به عدم رسیدگی به سیل‌زدگان از سوی دولت و همچنین هدایت نشدن آب به جانب هورالعظیم، اقدام به تظاهرات کردند.

همچنین روز جمعه ۲۳ فروردین ماه، هزاران نفر از شهروندان سیل زده ملاشیه و عین دو در استان خوزستان در اعتراض به روش کند امدادرسانی به شهروندان این شهر و سایر شهرهای سیل‌زده تظاهرات کردند.

آنها شعار می‌دادند که “ای دشمن، برای مبارزه با تو، من از هر خانه و خیابان بیرون آمده‌ام”. همزمان فیلم‌هایی نیز منتشر شده که از حضور پررنگ نیروهای ضد شورش و نیروهای حشد‌الشعبی عراق برای کنترل اوضاع در این منطقه حکایت دارد. آنها با شلیک تیر هوایی سعی در متفرق کردن معترضان داشتند.


نظر بگذارید