درخواست وام یواشکی از صندوق بین‌المللی پول؟!

برخی پنهانکاری‌ها برگرفته از محافظه‌کاری‌ها، خط‌قرمزهای خودساخته، توهم‌توطئه و خودسری‌هایی است که نه تنها سبب جلوگیری از مشکل نمی‌شود، بلکه در این روزگاری که فضای‌مجازی قدرت گرفته است، مشت‌های گره‌کرده را به راحتی باز و حاشیه‌ ایجاد می‌کند.
به گزارش قانون، در همین حال مدتی است که برخی نمایندگان از درخواست ایران برای گرفتن وام کلان از صندوق بین‌المللی پول خبر می‌دهند ولی بانک مرکزی این موضوع را رد می‌کند.
در این راستا محمد حسینی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در گفتگو با «نود اقتصادی» درباره تقاضای وام ۱۸ میلیارد دلاری ایران از صندوق بین المللی و بانک جهانی اظهار داشت: حضور تاجگردون،‌رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در مجمع عمومی صندوق بین‌المللی پول به همین منظور انجام شده است و این خبر صحت دارد. این تقاضا ارائه شده و اگر ما بتوانیم در این شرایط از منابع خارجی و وام از خارج استفاده کنیم، راهکار خوبی برای خودکفایی و تولید داخل و حفظ اشتغال خواهد بود!
غلامرضا تاجگردون نماینده گچساران نیز که در اوج گرفتاری مردم در سیل به امریکا سفر کرده بود در پیج شخصی خود نوشت: « امروز برای شرکت در اجلاس پارلمان‌های جهان که ختم می‌شود به اجلاس بهاره بانک جهانی و صندوق بین المللی به واشنگتن اومدم. این اجلاس سالی دو بار تشکیل میشود که بهار در آمریکاست. اگر چه این روزها کشورم در مصیبت سیل ویرانگر درگیر است ولی حضور در این اجلاسها هم لازمه….”
حال بانک مرکزی مدعی است درخواستی برای وام به صندوق بین المللی پول ارائه نکرده است و در پی انتشار اخباری مبنی بر درخواست دریافت وام از صندوق بین المللی پول، روابط عمومی بانک مرکزی اعلام کرد هیچگونه درخواستی از سوی بانک مرکزی به عنوان نهاد مسؤل در ارتباطات با صندوق بین المللی پول ارائه نشده است و کلیه اخبار مربوطه تکذیب می شود. روابط عمومی بانک مرکزی همچنین تاکید کرد امسال رئیس کل بانک مرکزی نیز به علت مشغله کاری در اجلاس بهاره صندوق بین المللی پول شرکت نکرد و سفر خود به واشنگتن را دوشنبه پیش لغو کرد.
اینکه نمایندگان درست می‌گویند یا بانک موضوعی است که باید روشن شود؛البته شاید مانند برخی مسائل دولت از این وام خبر ندارد و بانک مرکزی راست می‌گوید!


نظر بگذارید